אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

אינפיניTIP ארכיון

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש אוקטובר 2018

עידן קרון


להורדת המסמך בקובץ PDF לחץ על הלינק שלהלן:

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש אוקטובר 2018

תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט 2018

דורון קרנר, מנהל השקעות בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

16.9.2018

מדד חודש אוגוסט עלה ב-0.1%, בהתאם להערכה שלנו ותוך הפתעה כלפי מטה ביחס להערכות המוקדמות של בנק ישראל (שעמדו על ממוצע של 0.3%).

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף התרבות והבידור אשר עלה ב 2.1%, וסעיף הדיור אשר עלה ב 0.4% ותרם למדד 0.07%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה במדד היו סעיף ירקות ופירות אשר ירד ב 2.1%, סעיף הלבשה והנעלה אשר ירד ב- 1.7% וסעיף התקשורת שהשיל 1.2%.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.0%. מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב 0.9%, המדד ללא ירקות ופירות עלה ב 0.7% והמדד ללא דיור עלה ב-1.0%.

במקביל פרסמה הלמ"ס את מדד מחירי הדירות שאינו נכלל במדד המחירים לצרכן. בחודשים יולי-אוגוסט עלה מדד זה ב 0.3% ומצטרף לעלייה של 0.8% מחודש קודם. מסתמן כי מחירי הדיור מתייצבים, זאת לאחר מספר חודשים רצופים בהם היו ירידות מחירים.

 לאחר שהיינו עדים לרצף מדדים חיוביים עם נטייה לטווח העליון של הערכות מדד המחירים לצרכן המוקדמות, מדדי יולי ואוגוסט מנמיכים את להבות האינפלציה ומשקפים התמתנות בעליית המחירים. בשנים עשר החודשים האחרונים (אוגוסט 2017 - אוגוסט 2018) עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.2% וכפי שהערכנו נותר בטווח התחתון של היעד השנתי של בנק ישראל. בשנים עשר החודשים האחרונים המדד ללא ירקות ופירות עלה ב-1.0%, המדד ללא אנרגיה כמו גם המדד ללא סעיף הדיור עלה ב-0.9% בלבד.

 בין גורמי המאקרו התומכים באינפלציה ניתן למנות את עליית מחירי הנפט והדלקים בעולם אשר משפיעים על סעיף התחבורה באופן ישיר ועל כלל סעיפי המדד באופן עקיף. שוק עבודה חזק והדוק, עם ביקוש עולה לעובדים מייצר לחצים לעליית שכר ומכאן גורם לעלייה בצריכה הפרטית שלרוב גם מלווה בעליית מחירים.

מנגד, המשך צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה, אם כי בעוצמה פחותה מהשנים הקודמות, במקביל להגברת התחרות במשק והגידול בסחר המקוון מהווים גורם ממתן לעליית המחירים. מחירי הסחורות בעולם, להוציא את הנפט, נותרים יציבים ואף חלקם יורדים.

בנוסף, במהלך חודש אוגוסט, בניגוד למגמה של החודשים האחרונים ראינו ייסוף חד יחסית בשער השקל מול הדולר אשר מהווה גורם ממתן לעליית המדד. המשך הייסוף בשקל אף עשוי להביא לירידת מחירים בחודשים הקרובים.

במבט קדימה, אנו מעריכים כי האינפלציה עד סוף השנה תוותר ברמתה הנוכחית ואולי אף תתמתן מעט, תוך ניסיון השארות בטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. עם זאת, המשך תהליך הייסוף בשער השקל יביא להתמתנות המחירים והאטה באינפלציה.

באשר לריבית בנק ישראל, אנו דבקים בהערכתנו כי הוועדה המוניטרית לא תמהר להעלות את הריבית, על אף המצאות האינפלציה בטווח התחתון של היעד, וכי עלייה בריבית תתרחש רק לאחר מספר חודשים בהם נראה עליית מחירים נוספת תוך התבססות האינפלציה בתוך טווח היעד השנתי העומד על 1%-3%.  

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש ספטמבר 2018

עידן קרון

להורדת המסמך בקובץ PDF לחץ על הלינק שלהלן:

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש ספטמבר 2018

דורון קרנר, מנהל השקעות, אינפיניטי

16.8.2018

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי הפתיע בכך שנותר ללא שינוי, עשירית האחוז מתחת לצפי שלנו (0.1%) ושתי עשיריות האחוז מתחת לממוצע החזאים.

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף ירקות ופירות טריים אשר עלה ב-2.5%, סעיף תחבורה אשר עלה ב 0.7% וסעיף המזון אשר הוסיף 0.5%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה היו סעיף הלבשה והנעלה אשר ירד ב- 6.7% וסעיף הבריאות שירד ב 0.5%.

מתחילת השנה עלה המדד ב-0.9%. מדד המחירים ללא אנרגיה עלה ב 0.8%. מדד המחירים ללא ירקות ופירות עלה ב 0.6%. מדד המחירים ללא דיור עלה ב 1.0%.

מרבית המדדים בחודשים האחרונים היו חיוביים ובטווח העליון של הערכות המדד המוקדמות. בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים קצב העלייה השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-1.4% ונדמה כי האינפלציה מרימה ראש. עם זאת, לא ניתן לומר שקיימת עליית מחירים גורפת וניתן לראות בבירור את הסעיפים המובילים בתרומתם לאינפלציה, ביניהם סעיף הדיור אשר תרומתו לעליית מדד המחירים ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת ב-0.2%, סעיף התחבורה בדגש על נסיעות לחו"ל ומחירי סוגי הדלק אשר תרמו 0.4% לאינפלציה וסעיף ירקות ופירות (שהנו סעיף תנודתי מאוד בהתאם לתנאי מזג אוויר) ותרומתו לאינפלציה 0.3%. 

מדד מחירי הדירות אשר מפרסמת הלמ"ס בנפרד הפתיע בעלייה של 0.9% בחודשים מאי-יוני וזאת לאחר מספר חודשים בהם נרשמו ירידות או יציבות במחירים. בחודשים הקרובים נדע אם מדובר בשינוי מגמה.

להערכתנו, נתוני המאקרו בארץ מביאים לכדי איזון בין הכוחות התומכים באינפלציה לבין אלו הממתנים אותה. בין הנתונים התומכים באינפלציה ניתן לראות בשוק עבודה חזק שתורם ללחצי שכר והגדלת הצריכה הפרטית, עליות מחירים במוצרי מזון בסיסיים שונים (כגון מוצרי החלב), עלייה באשראי העסקי ופיחות בשקל מול הדולר אשר תורם את חלקו לעליית המחירים. מנגד גורמים ממתנים, כהתמתנות באשראי הצרכני, מחירי הסחורות בעולם, התחרות במשק ופעולות הממשלה כנגד התייקרות המחירים ויוקר המחייה.

במבט קדימה ובדומה להתנהגות בחודשים האחרונים אנו מעריכים כי האינפלציה עד סוף השנה תתבסס מעט מעל הטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. המדדים הקרובים ככל הנראה יותירו את האינפלציה סביב הרמות הנוכחיות. 

באשר לריבית בנק ישראל, אנו דבקים בהערכתנו כי הוועדה המוניטרית לא תמהר להעלות את הריבית עד להתבססות ברורה של האינפלציה בתוך טווח היעד השנתי העומד על 1%-3%. 

 

Page 1 of 50  > >>

מידע ומחקר
אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום