אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

אינפיניTIP ארכיון

 

רפי כהן, מנהל השקעות 

16.11.17

מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.3% ועמד בציפיות שלנו שהיו מעבר לציפיות הממוצעות בשוק. מתחילת השנה עלה המדד ב- 0.6% וב- 12 החודשים האחרונים עלה ב- 0.2%. מסתמן כי למרות החששות מפני שנה נוספת של אינפלציה שלילית שנת 2017 תסגור כשנה אינפלציונית חיובית, אך עדיין מתחת לטווח היעד של בנק ישראל הנע בין 1%-3%.

סעיף הדיור (ללא שינוי החודש) הוא הקטר המוביל את עליות המחירים בישראל כשהמדד ללא דיור ירד ב- 0.1% מתחילת השנה. אך עם זה ניתן להבחין החודש בעליית מחירים רוחבית ברוב הסעיפים.

בחודשיים האחרונים האינפלציה בפועל הכתה את התחזיות בשוק ובהחלט יש מספר פרמטרים שתרמו לכך: העלייה הממוצעת בשכר במשק ב-4% , ירידה לשפל של כל הזמנים באבטלה בגילאים עובדים (25-64) ועלייה בהוצאות משרדי הממשלה בכ- 10%. נתונים אלו ואחרים הגדילו בפועל את כוח הקניה של הצרכנים.

עם זאת, לא היינו ממהרים להכריז שאנו בפני שינוי מגמה והאינפלציה בפתח. אמנם, הכיוון חיובי, אך מחירים של מוצרים רבים נקבעים ברמה עולמית ומספיק לראות את רמות המחירים הנמוכות בעולם ובשווקים המפותחים בפרט כדי להבין שסביבת מחירים נמוכה היא כעת תופעה גלובאלית והיציאה ממנה תתחיל ככל הנראה במדינות עם שיעור ייצוא גבוה יותר ולהן השפעה על רמות מחירים בעולם לדוגמא מדינות המייצאות נפט שמתמודדות עם היצעים גבוהים מצד מדינות מפיקות אחרות או מדינות המייצאות סחורות חקלאיות כאשר מחירן של מרבית הסחורות בעולם ירדו בשיעורים דו ספרתיים גם כן.

אנו צופים כי בשנה הקרובה האינפלציה תישאר בטריטוריה חיובית אך נמוכה מהיעד של בנק ישראל, מחירי המוצרים ימשיכו לדשדש בעוד עיקר ההתייקרויות ינבעו ממחירי השירותים וסעיף הדיור ימשיך להוביל באופן משמעותי כאשר על פי הערכות שפרסמנו בעבר מחיר למשתכן והדרת המשקיעים מהשוק צפויה להמשיך וללחוץ מעלה את מחירי השכירות בו בזמן שכוח הקנייה של הצרכנים צפוי להמשיך ולהתחזק. יחד עם זאת, העלאת הריבית בישראל לא נראית באופק בשנה הקרובה ורמות התשואות באפיקים הסולידיים צפויים להישאר נמוכים.

 

סקירה פיננסית לסיכום חודש אוקטובר 2017 בשוק ההון המקומי והעולמי >>

01.11.17  |  יוליה מסלוב, אנליסטית בכירה


קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פרסמה תחזית מעודכנת לצמיחה העולמית, לפיה הצמיחה לשנה הנוכחית תסתכם ב-3.6% ובשנת 2018 ב-3.7%, המהווים עלייה של 0.1% מהתחזיות שניתנו ביולי. בקרן הביעו אופטימיות מנתוני הצמיחה בעולם והדגישו כי הם מאפיינים מדינות רבות.


מבט עולמי:

הסנאט האמריקאי אישר את מסגרת התקציב לשנת 2018 וסלל בכך את הדרך לאישור רפורמת המס של הנשיא טראמפ.  יחד עם זאת, לאחרונה פורסם כי בית הנבחרים יוריד באופן הדרגתי את מס החברות בארה"ב, ועד שנת 2022 יעמוד על שיעור של 20%. הגרסה הסופית של רפורמת המס צפויה לעלות להצעה בקונגרס בלקראת סוף החודש. 

מחר צפוי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  להכריז על זהותו של יו"ר הפדרל הריזרב החדש. ע"פ רוב התחזיות, המעמד המועדף הינו ג'רום פאוול, חבר הפד המכהן, אשר ידוע כבעל דעות דומות לאלה של יו"ר הפד יילן (תומך בהעלאת ריבית הדרגתית).   

ישראל:

מדד המחירים לצרכן בחודש ספטמבר עלה ב-0.1%, שיעור גבוה בהרבה מהערכות מוקדמות. הסעיפים העיקריים שתרמו לעלייה הינם מחירי שכירות דירה ומחירי הירקות. כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי ברמה של 0.1%. בכוונת הבנק להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, על מנת לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד של הבנק. להודעת הריבית צורפה תחזית מאקרו עדכנית. כעת, צופה בנק ישראל כי המשק יצמח בשנת 2017 ב-3.1% לעומת הצפי לצמיחה של 3.4% בתחזית שפורסמה בחודש יולי, וזאת על רקע התמתנות בקצב הגידול ביצוא ובהשקעות. תחזית הצמיחה לשנת 2018 נותרה ללא שינוי. תחזית האינפלציה ירדה ב-0.5% בכל אחת מהשנים 2017-2018. כעת צופה הבנק אינפלציה בשיעור אפס השנה, ובשיעור של 1.0% בשנת 2018. בנק ישראל צופה העלאת ריבית אחת ברבעון הרביעי של שנת 2018  ל-0.25%, לעומת הצפי ל-2 העלאות ריבית בשנת 2018 בתחזית הקודמת. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי בספטמבר ברמה של 4.1%. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב בני 15 ומעלה עלה לרמה של 63.9% לעומת 63.8% באוגוסט. המדד המשולב למצב המשק לחודש ספטמבר עלה ב-0.3%, בדומה לחודש אוגוסט.

ארה"ב:

לצד הדוחות החזקים שמפרסמות חברות בארה"ב, בהובלת מגזר הטכנולוגיה, בגזרת המאקרו התפרסמו נתונים חזקים מאוד. התמ"ג צמח ברבעון השלישי בשיעור של 3%, גבוה מהקונצנזוס שעמד על 2.5%.  הצריכה הפרטית זינקה ב-1% בספטמבר, הקפיצה החדה ביותר מאז אמצע שנת 2009. מדד ביטחון הצרכנים טיפס באוקטובר לרמה של 125.9 נק', רמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2000. מדד מנהלי הרכש של שיקגו, אשר נחשב לברומטר למצב כלכלת ארה"ב כולה, טיפס באוקטובר לרמה של 66.2 נק', רמתו הגבוהה ביותר מאז מרץ 2011. עם זאת, סביבת האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה - ה-Core PCE עלה בספטמבר ב-1.3%, בדומה לחודש קודם. אמש התחילו דיוני ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שבסופה תפורסם  מדיניות הבנק המרכזי המעודכנת.

אירופה:

באירופה מתפרסמים נתונים המעידים מחד על המשך התאוששות ביבשת ומאידך על זהירות הצרכנים. האומדן הראשון לתוצר ברבעון השלישי הצביע על צמיחה של 0.6% לעומת הצפי לצמיחה של 0.5%, זאת בהמשך לצמיחה של 0.7% ברבעון הקודם (לאחר תיקון כלפי מעלה).  האבטלה המשיכה לרדת והגיעה בספטמבר ל-8.9% לעומת 9% באוגוסט. אולם, האינפלציה היתה נמוכה מהצפי – מדד המחירים לצרכן באוקטובר עלה ב-1.4% לעומת העלייה של 1.5% שנרשמה בספטמבר.

כצפוי, ה-ECB הותיר את הריבית ביבשת ללא שינוי. הבנק פרסם תוכנית מוניטרית חדשה, לפיה היקף רכישות האג"ח החודשי ירד, החל מ-01/18, מ-60 מיליארד אירו ל-30 מיליארד אירו, אך מנגד, התכנית הוארכה לפחות עד ספטמבר 2018.

כצפוי, הפרלמנט הקטלוני הכריז על עצמאות הרפובליקה הקטלונית ובכך הביא לשיא את התהליך שהחל בהכרזה על משאל העם. הספרדים הפעילו את סעיף 155 לחוקה אשר מאפשר לבטל את האוטונומיה של המחוז, לפזר את הפרלמנט, להשתלט על העמדות הבכירות בממשל, ולקבוע בחירות חדשות ל-21 בדצמבר.

אסיה:

ביפן , מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.7% בחודש ספטמבר, בדומה לצפי ובדומה לקצב עלייתו בחודש אוגוסט. הבנק המרכזי הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של מינוס 0.1% בניסיון להעלות את האינפלציה לרמה של 2%. רה"מ שינזו אבה זכה עם הקואליציה בראשותו לרוב של מעל 2/3 מהמושבים – תוצאה המקנה לו כח פוליטי להמשך יישום האג'נדה הכלכלית ששמה למטרה את הגדלת שיעור הצמיחה, העלאת השכר והעלאת האינפלציה. תוצאות הבחירות מבשרות על כך שהמדיניות המוניטארית המרחיבה תימשך בשנים הקרובות.

בסין, השיפור בפעילות הכלכלית בספטמבר הוביל לכך שהכלכלה צמחה ברבעון השלישי בקצב נאה של 6.8%. פעילות הייצור נותרה יציבה באוקטובר, כך לפי מדד מנהלי הרכש אשר נותר ללא שינוי ברמה של 51 נק' באוקטובר.

 

הערכות להמשך שנת 2017:

רמות הסיכון בשווקים נותרו גבוהות. נתוני המאקרו החיוביים ושיפור בצמיחה הגלובלית, לצד צמצום מוניטרי הדרגתי, ביחד עם שיפור בתוצאות החברות מהווים רוח גבית לשווקים. אולם אי וודאות סביב יישום רפורפמות וצעדי הרחבה פיסקאלית בארה"ב , לצד המתחים בזירה הגיאו פוליטית מהווים איום לא מבוטל. מצב המשק בישראל עודנו איתן. סביבת האינפלציה הנמוכה ממשיכה להוות הגורם העיקרי בשיקולי החלטת הריבית של בנק ישראל. אומנם, הקרבה לתעסוקה מלאה צפויה לתמוך בעליית השכר ובכך, להשפיע לחיוב על האינפלציה, אך מנגד, הגברת התחרות בחלק מענפי המשק, צעדי ממשלה להפחתת יוקר המחייה וייסוף השקל ממתנים את קצב עליית האינפלציה. לערכתנו, בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני 2019.  אנו ממשיכים להחזיק בהערכה כי היעדר אלטרנטיבה לכסף תמשיך לתמוך בשוקי ההון בעולם, לכן כדאי לנצל הזדמנויות שייווצרו בשווקים כתוצאה מתנודתיות. יחד עם זאת אנו ממליצים על גישה זהירה לנכסי סיכון ובבחירה סלקטיבית של ההשקעות. 

ריבית בנק ישראל לחודשים אוקטובר-נובמבר נותרה ללא שינוי ברמת שפל של 0.1%. בכוונת בנק ישראל להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, על מנת לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד של הבנק. סביבת האינפלציה עדיין מאוד נמוכה; האינפלציה השנתית חזרה לעלות אך היא מוסיפה להיות נמוכה מהיעד ולא חל שינוי משמעותי בציפיות: הציפיות לטווחים קצרים נמוכות מהיעד, בעוד הציפיות לטווחים הארוכים מעוגנות בתוכו. בהסתכלות ל-12 החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה אפסית של 0.1%  (לעומת תחום יעד של 1%-3%). לסביבת האינפלציה הנמוכה תורם גם ייסוף השקל, אשר התחדש בחודשים האחרונים: מאז החלטת הריבית האחרונה התחזק השקל בכ-3% וב-12 החודשים האחרונים הסתכם הייסוף ב-6.1%. שוק העבודה מצוי בתעסוקה מלאה וכתוצאה מכך חלה עליית השכר במשק, אם כי התמתנה במעט בחודשים האחרונים. בנק ישראל צופי כי עליית השכר צפויה לתרום לחזרת האינפלציה אל תוך היעד.

 האינדיקטורים לפעילות הכלכלית מוסיפים להיות חיוביים מצביעים על צמיחה בקצב נאה ב-Q3/17, זאת על אף התמתנות מסוימת בצריכה הפרטית בהשוואה לקצב הגידול המהיר שאפיין אותה ב-2016.

להודעת הריבית צורפה תחזית מאקרו עדכנית. כעת, צופה בנק ישראל כי המשק יצמח בשנת 2017 ב-3.1% לעומת הצפי לצמיחה של 3.4% בתחזית שפורסמה בחודש יולי, וזאת על רקע התמתנות בקצב הגידול ביצוא ובהשקעות. תחזית הצמיחה לשנת 2018 נותרה ללא שינוי. תחזית האינפלציה ירד ב-0.5% בכל אחת מהשנים 2017-2018. כעת צופה הבנק אינפלציה של אפס השנה ושל 1.0% בשנת 2018. בנק ישראל צופה העלאת ריבית אחת ב-Q4/18 ל-0.25% לעומת הצפי ל-2 העלאות ריבית בשנת 2018 בתחזית הקודמת.

סביבת האינפלציה הנמוכה ממשיכה להיות הגורם העיקרי בשיקולי ההחלטה. אומנם, הקרבה לתעסוקה מלאה צפויה לתמוך בעליית השכר ובכך, להשפיע לחיוב על האינפלציה, אך מנגד, הגברת התחרות בחלק מענפי המשק, צעדי ממשלה להפחתת יוקר המחייה וייסוף השקל ממתנים את קצב עליית האינפלציה. לערכתנו, בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני 2019. 

יוליה מסלוב, אנליסטית בכירה 19.10.17

רפי כהן, מנהל השקעות

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב- 0.1%, גבוה מהציפיות בשוק, אשר עמדו על ממוצע של 0.3%-.

מתחילת השנה עלה המדד ב- 0.3% והמדד ללא דיור ירד ב- 0.5%.

ב- 12 החודשים האחרונים עבר המדד לטריטוריה חיובית ועלה ב- 0.1%, לעומת זאת המדד ללא סעיף הדיור ירד ב- 0.5%, גם במדידה שנתית סעיף הדיור היה הסעיף העיקרי שתרם למדד החיובי.

מדד ספטמבר היה גבוה במידה ניכרת מהעונתיות המאפיינת חודש זה. עיקר התרומה הגיעה מסעיף הדיור שעלה ב- 0.4%, בניגוד לתחזיות שהיו ללא שינוי. מחירי הירקות הטריים זינקו ב-8% ומחירי החופשות בחו"ל הפתיעו, כאשר ירדו ברמה מתונה מאוד בגובה 1.8%, ובמונחים דולריים נותרו ללא שינוי. בניגוד לעונתיות המאפיינת מחירי חופשות אחרי החגים.

סעיף הדיור שעד לפני 3 חודשים הציג עלייה קלה של 0.4% מתחילת השנה זינק כעת לעלייה מצטברת של 2.3%

בחודשים האחרונים ציינו את העובדה שהירידה בקצב מכירות דירות עקב המתנה של הזוגות הצעירים לתוצאות הגרלות מחיר למשתכן ויציאה הדרגתית של המשקיעים משוק הדיור מורידה את כמות היצע הדירות להשכרה, אך מעלה את הביקוש לדירות שכורות (עקב המתנת הזוגות הצעירים), ועל כן אנו צופים המשך עליות מדוד ויציב בשנים הקרובות במחירי השכירות, מעט מעל היעד החזוי העומד על 2% שנתי.

בזמן שסעיף הדיור ממשיך לשמור על קצב עליות שנתי של מעל 2% ישנם לא מעט סעיפים שליליים, עיקרם מוצרים סחירים. הבולט ביניהם הוא סעיף הלבשה והנעלה, אשר מושפע בעיקר מהתחרות הגוברת במרכזי המסחר הרבים והזמנות באינטרנט שממשיכות לצבור תאוצה ולתפוס נתח שוק אמנם עדיין קטן אך הולך וגדל. תופעה שהתחזקה בארה"ב בשנים האחרונות והובילה לירידה בפדיונות בקניונים.

לסיכום, למרות ההפתעה החיובית של חודש ספטמבר הגבוה מהעונתיות המאפיינת אותו בד"כ, ליבת האינפלציה נותרת נמוכה ועמה הגורמים העיקריים לכך, ביניהם התגברות התחרותיות במשק, רפורמות ממשלתיות להפחתת יוקר המחייה והתחזקות השקל מול סל המטבעות.

על כן אין שינוי נראה בסביבת האינפלציה והתחזיות 12 חודשים קדימה נעות בין 0.3%-0.5%, ולכן העלאת ריבית עדיין לא נראית באופק עד התבססות האינפלציה בתוך טווח היעד של בנק ישראל.

תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט 2017. רפי כהן, מנהל השקעות 

מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.3%

מתחילת השנה עלה המדד ב- 0.2% והמדד ללא דיור ירד ב- 0.4% , נתון שמציין את השפעת מדד הדיור על רמות המחירים בארץ.

ב- 12 החודשים האחרונים ירד המדד ב- 0.1% וללא דיור ירד ב- 0.6%

חודשי הקיץ הינם חודשים בעלי תרומה מרכזית למדד המחירים השנתי בהובלת סעיף הדיור וגורמים עונתיים המושפעים מחופשת הקיץ כגון מחירי חופשות, טיסות והצגות ומופעים.

סעיף הדיור הינו העוגן המשמעותי ביותר במדד כאשר עד לפני חודשיים הציג עלייה של 0.4% בלבד מתחילת השנה וכעת עומד על 1.9%. סעיף הדיור נוטה לעלות בקצב שנתי של 2%-2.5% בשנים האחרונות כאשר בתקופה הקרובה הוא צפוי להיות מושפע מירידה בכמות הדירות המכורות ועלייה מצטברת של 4.4% בשנה האחרונה במחירי הדיור.

הקיפאון בשוק הדיור נובע משני גורמים מרכזיים- העיקרי ביניהם הוא פרויקט מחיר למשתכן, הכמות המאסיבית של הזוגות הצעירים הממתינים לתוצאות ההגרלות עוצרת את כמות הרכישות.

בנוסף לכך הזוכים גוזרים על עצמם 5 שנים נוספות ודאיות של מגורים בשכירות, מה שעלול להאריך את משך הזמן של זוג צעיר הגר בשכירות.

גורם משני – חוסר בהירות בנוגע למס דירה שלישית. המשקיעים כרגע במצב של עודף מכירות על רכישות, נתון אשר מקטין את כמות היצע הדירות לשכירות בשוק.

אם כך צפוי לנו בשנים הקרובות קיטון בהיצע נכסים להשכרה וגידול של ביקוש לדירות שכורות ע"י זוכים בפרויקט מחיר למשתכן. נוסיף לכך את העלייה בשכר בשנה האחרונה והירידה באבטלה ונקבל לחץ לעלייה נוספת במחירי השכירות. על כן ייתכן וקצב העלייה במחירי השכירות יגיע אל הרף הגבוה של קצב העלייה השנתי.

לסעיף הדיור אמנם משקל גבוה במדד (מעל 25%) אך הוא הסעיף היחיד לאורך זמן שנוטה לעלות. ישנם גורמים חזקים לא פחות אשר תורמים לאינפלציה להמשיך להישאר בסביבתה הנמוכה. כך למשל המשך רפורמות הממשלה להורדת יוקר המחיה צפויות להמשיך ולהשפיע, כשבחודש ספטמבר צפויה הוזלת מחירי הצהרונים.

בחודשים הקרובים צפויים להיות מדדים שליליים עד סוף השנה. מסתמן ששנת 2017 תהיה השנה הרביעית ברצף בה סביבת האינפלציה תהיה שלילית.

כל עוד אין צפי להגעת האינפלציה אל יעד בנק ישראל העומד על 1%-3% העלאת הריבית לא נראית באופק וכעת הערכות מצביעות על העלאת ריבית בחציון הראשון של 2019.

Page 1 of 45  > >>

מידע ומחקר
אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום