אפריקה: פוטנציאל צמיחה ולא לאבולה!

 

היא בדרך להשתלט על מועדון הכלכלות הצומחות. כיצד ניתן להרוויח מהפריחה של היבשת השחורה?

הבהלה לאבולה:

התפרצות מגפת האבולה שמה את היבשת השחורה בחודשים האחרונים באור הזרקורים והבהלה מפני התפשטותה, מכה גלים בכל רחבי העולם. בחודשים האחרונים, מאז התפרצותה, גבתה המחלה את חייהם של 4,555 בני אדם, כך מדווח ארגון הבריאות העולמי.  גורמים בארגון הבריאות העולמי מעריכים, כי קיימים עוד 10,000 מקרים של הדבקויות במערב אפריקה ועוד 17,000 מחוץ לה. האם קיימת סכנה מפני מגפה עולמית? בניסיון להרגיע את הרוחות בעולם מפני התפרצות הוירוס האלים, אמר לאחרונה דובר האו"ם כי באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי וטיפול מאסיבי ניתן יהיה להשתלט על המגפה בטווח זמן של  6 עד 9 חודשים.

אפריקה: פוטנציאל צמיחה, ולא לאבולה

על פי הדיווחים של ארגון הבריאות העולמי, ניתן להתרשם כי מגפת האבולה תוקפת את מדינות מערב אפריקה: בעיקר את ליבריה, סיירה לאונה, גינאה וסנגל. בה בעת, הארגונים הבינלאומיים השונים מנסים להדוף את התפשטותה עד לכדי הכרעה ומיגור מלא. לא רחוק היום שבו הבהלה מהאבולה תתחלף לבהלה לאפריקה. אומנם בשנים האחרונות הקטר של הצמיחה העולמית הן בעיקר: סין והודו, אולם התחזיות בעולם מסמנות את אפריקה כשוק המתעורר הגדול הבא. סיבות טובות לחיזוק הנחה זו לא חסרות: אפריקה בורכה במחצבים טבעיים לרוב. כך למשל, 40% מעתודות הזהב בעולם נמצאים בשטחה. בנוסף, יבשת אפריקה כוללת כמויות אדירות של נפט וגז טבעי. למרות התדמית השגויה שמדובר ביבשת צחיחה ורוויה במדבריות, היא מכילה שטחי קרקע חקלאית עצומים.

אחד המאפיינים של משקים מתעוררים הוא גודל האוכלוסייה. בדומה לסין והודו, כמותן גם אפריקה מתפארת באוכלוסיה עצומה ומהווה בית ל-1 מיליארד בני אדם, כאשר 40% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 17. המשמעות, המיידית היא שהיא מהווה מתחרה ראויה לכח העבודה הגדול והזול המצוי כיום באסיה, לצד העובדה שמדובר בפוטנציאל לכח צרכני אדיר בשנים הבאות.

קווי הדמיון בין אפריקה לשווקים המתעוררים באסיה מאפשרים לשער כיצד אפריקה תהפוך בשנים האחרונות למוקד משיכה להשקעות זרות. סברה זו מקבלת חיזוק מכיוון דו"ח שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית (IMF), ממנו עולה כי 10 הכלכלות הצומחות במהירות הרבה ביותר, נמצאות בגבולות אפריקה. התחזיות של קרן המטבע הבינלאומית צופות כי מדינות הסאב סהרה תצמחנה השנה בקצב של 5%. חברת הייעוץ והמחקר הבינלאומית pwc פרסמה דוח מקיף בחודש שעבר על מדינות אפריקה שמדרום לסהרה המתאר את הסיכויים ומכשולים העומדים בפניהם בשנים הקרובות בדרך לפריחה כלכלית. מהדוח עולה כי עד שנת 2030 עשר הערים הגדולות באפריקה צפויות להכפיל את גודלן מבחינה דמוגרפית ולשלש את כוחן הכלכלי. כלכלני pwc  מעריכים בהערכות שמרניות כי 10 הערים הגדולות באפריקה צפויות עד 2030 לייצר הכנסות בהיקף כולל של 140 מיליארד דולר.

איך ניתן להשקיע?

בהתחשב בפוטנציאל הצמיחה של אפריקה, קיים סיכוי שאכן מדובר ביעד השקעה מעניין. אם כך, כיצד ניתן להיחשף לכלכלה האפריקאית כמשקיעים? להלן רשימה מצומצמת של תעודות ETF המאגדות מניות של חברות הפועלות באפריקה כפי. ניתן להתרשם כי התעודה BD-TRACKERS MSCI USA השיגה תשואה ב-12 החודשים האחרונים המסתכמת ל-24.69%.

שורה תחתונה: כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בכח הדמוגרפי, למציאות כלכלית ידרשו משאבים רבים ותוכניות פיתוח נרחבות. קובעי המדיניות באפריקה ידרשו לבצע מהלכים משמעותיים בתחום התשתיות (כבישים, רכבות ונמלים). כמו כן, קובעי המדיניות ידרשו לייעל את התעשיות ולשפר את הרגולציה לסטנדרטים הבינלאומיים תוך כדי מיגור השחיתות הרווחת באפריקה. ההיסטוריה והניסיון מלמדים כי שזה כנראה לא יהיה תהליך קל ומהיר, ורק משקיעים מביני עניין ובעלי אורך רוח יוכלו להפיק רווחים.

*********************************************

רוצים להשאר מעודכנים בהתפתחויות הפיננסיות הבוערות?

חושבים שהריביות בעולם תשארנה נמוכות עוד זמן רב?

הכסף שלכם בפק"מ נשחק?

 

למחלקת המחקר של אינפיניטי יש תשובות עבורכם!
השאירו פרטיכם וקבלו: רעיונות השקעה, טיפים ופוקוסים על מניות ואג"ח, ישירות לדוא"ל שלכם:


הריני לאשר את הסכמתי לקבלת דיוור (על פי תיקון 40 לחוק התקשורת (בזק ושידורים)).

לעוד טיפים מנצחיםאין לראות במאמר זה המלצת השקעה במניות של החברות המוזכרות בו. הטיפ רלוונטי למועד כתיבתו. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור באתר http://www.google.com/finance אשר החברה מניחה שהינו מידע מהימן, וזאת, מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו.


אפריקה: פוטנציאל צמיחה ולא לאבולה!
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום