ערן צחי לגלובס: תעודה לכל תעשייה

 תעודה לכל תעשייה >> ערן צחי, אנליסט בכיר, 4.1.16: בבואנו לבחור אפיקי השקעה, יש חשיבות רבה להכרת השוק והבנת התמונה הרחבה. כשזה נודע לשוק המניות העולמי, נוח לפלח אותו לתעשיות על: יש 10 כאלו, ולכל אחת מהן ETF


כעת, עם סיומה של שנת 2015 , והיא מתקפלת כזיכרון לתוך ספרים, תרשימים, וטבלאות, ומקבלת צורה של גרף לצד קודמותיה, הגיע הזמן להביט קדימה במטרה לבחון ולבחור אסטרטגיית השקעות, כזו שתתאים למטרותיכם וצרכיכם. יש לומר כי המבחר העצום שתעשיית הפיננסים מעמידה לרשותנו (שירותים, מוצרים, אפיקים, אסטרטגיות השקעה שונות ועוד) עלול להיות מרתיע ומורכב עבור משקיעים מכל הסוגים כולל המקצוענים.

בתקופה הנוכחית שוקדים אנליסטים, משקיעים, ומנהלי השקעות כאחד בניתוח השווקים השונים, הסקת מסקנות והכנת תחזיות בנוגע לשנה שבפתח. איזה שוק מומלץ לשנה שבפתח? יהיה זה האמריקאי או אולי האירופי? מה לגבי השווקים המתעוררים, וסין בראשם? האם ניתן יהיה לכנותם השווקים המתאוששים או שאולי השווקים הנרדמים? ולמי שייכת שנת 2016? למניות הערך או למניות הצמיחה? מטבע של איזו מדינה צפוי להתחזק בשנה הקרובה, והאם זה ישחק לטובתה או אולי בעצם לרעתה ? במידה והדולר האמריקאי יתחזק-האם ייווצר אפקט דומינו שיזעזע כלכלות חלשות בעולם? האם שוק הסחורות צפוי להתאושש השנה מהשפל אליו הגיע? אם וכאשר הבנק מרכזי יפתיע השנה בהכרזה כזו או אחרת, האם כללי המשחק בעולם ישתנו? האם הריבית בארה"ב תמשיך לעלות וכיצד ועל מי זה ישפיע?  

שאלות אלו ועוד רבות אחרות נדרשות לתשובה כדי להבהיר את התמונה המאקרו כלכלית, אולם בפועל, לא פעם הניסיון לצלול ולהעמיק יוצר בלבול ומקשה על קבלת ההחלטות.

אם כך, מה עושים וכיצד ניתן לפשט את המשימה ? להלן כלל אצבע: לפני שצוללים לעומק בים האפשרויות, יש צורך בהבנת התמונה הרחבה, ולכן יהיה זה נכון להסתכל על שוק המניות העולמי בפילוח "גס" לתעשיות-על. לשמחתנו, כל עשרות אלפי החברות הציבוריות מתחלקות לעשר קטגוריות בלבד, מה שהופך ברגע את המשימה ממורכבת למובנת. מדובר בעשר תעשיות-אם המאפשרות לקטלג בנוחות ובקלות את כלל החברות הקיימות בעולם. להלן הרשימה: פיננסים, שירותים ציבוריים, צריכה על פי שיקול דעת, מוצרי צריכה בסיסיים, אנרגיה, בריאות, תעשיות מסורתיות, טכנולוגיה, טלקום וחומרי גלם.

פיננסים: מגזר זה מאגד את כל הגופים העוסקים בפיננסים: בנקים, קרנות השקעה, חברות ביטוח וגם חברות נדל"ן. ליבת ההכנסות של מגזר זה נובעת ממתן הלוואות ומשכנתאות. ככל שהריבית עולה, כך חברות אלו נהנות מעלייה ברווחים. מאחר שבשנים האחרונות הכלכלה העולמית מתאוששת מהמשברים הפיננסים האחרונים שפקדו אותה, הריביות בעולם הורדו בשיטתיות לכיוון האפס ע"י הבנקים המרכזיים. לצד הורדת הריבית, הבנקים המרכזיים פעלו בהרחבות כמותית נרחבות כדי לשמור על יציבות הכלכלות, וכפועל יוצא על מגזר הפיננסים. מאחר שבארה"ב החליט הפד' להעלות את הריבית לראשונה מזה כעשור, ענף הפיננסים האמריקאי צפוי לצאת נשכר. ככל שהריבית בארה"ב, תעלה כך מרווחי האשראי והרווחיות הכללית של גופים אלו תעלה. 

שירותים ציבוריים: שירותי המגזר כוללים: ייצור וחלוקת חשמל, גז , מים, ביוב. המגזר יוצר הכנסות קבועות, שכן מדובר בשירותים הכרחיים הניתנים לאנושות. ככל שהשירותים טובים יותר, כך איכות החיים של הציבור עולה. מדובר בתעשייה המספקת תשואת דיבידנד גבוהה יותר מהממוצע, וזאת למרות שמדובר בתחום לא "זוהר" כמו בנקאות וטכנולוגיה. (גרף מצורף). יש לציין, כי מדובר באפיק השקעה יציב יחסית מאחר שמדובר בביקוש קשיח לשירותים בסיסיים.

צריכה על פי שיקול דעת: מגזר זה מורכב מחברות קמעונאיות, חברות תקשורת, ספקיות שירותים לציבור, חברות הלבשה ומוצרי בני קיימא. באופן כללי חברות אלו נהנות בתקופות של שיפור בכלכלה ועלייה בביטחון הצרכנים וכפועל יוצא הצריכה הפרטית עולה . בשנה החולפת סקטור זה בלט לחיוב על פני תשעת האחרים וזאת בהסתמך על בחינת ביצועי המניות הנמנות בסקטור מקרב מניות מדד ה- S&P500.

מוצרי צריכה בסיסיים: מגזר זה כולל לרוב חברות מזון ומשקאות ובעיקרון חברות המייצרות מוצרים שלקהל הצרכנים קשה מאוד לוותר עליהם בשל היותם בסיסיים והכרחיים. החברות הנמנות במגזר זה לרוב נחשבות לחזקות ויציבות באופן שבו הן  יכולות לצלוח האטה כלכלית.

אנרגיה: סקטור האנרגיה, שנחבט השנה כהוגן, כולל בעיקר חברות חיפושי והפקת  נפט וגז ובתי זיקוק. הפעילות וההכנסות של החברות במגזר זה קשורות למחיר הנפט הגולמי, גז טבעי וסחורות אחרות. מאחר שבשנה האחרונה נרשמה צלילה חדה במחיר הנפט וכעת מחירה של חבית נפט צלל ל-36 דולר מרבית חברות המפיקות נפט נפגעו מאוד.

בריאות: מגזר הבריאות מורכב מחברות ביוטכנולוגיה, חברות ניהול בתי חולים, יצרני מכשור וציוד רפואי, פרמצבטיקה ועוד. מאחר והאנושות דורשות סיוע רפואי, בין אם מחזורי הכלכלה חיוביים ובין אם שליליים, מדובר בסקטור עם הזדמנות צמיחה בעל אופי הגנתי. בשלוש השנים האחרונות תחום זה פרח מאוד והיה לאחד מהסקטורים הבולטים לחיוב.

תעשיות מסורתיות: המגזר התעשייתי מורכב בעיקר מחברות התעופה והחלל, ביטחון, ייצור מכונות, חקלאות, בנייה, ייצור. צמיחת מגזר זה מונעת ע"י ביקוש למוצרי תעשייה.

טכנולוגיה: מגזר זה מאגד חברות מתחומי האלקטרוניקה, תוכנה, טכנולוגיית מידע. מגזר זה רוכב על טרנדים חיוביים בכלכלה העולמית. בשנים בהן נרשמת צמיחה ארוכת שנים חברות הטכנולוגיה רושמות פריחה מואצת.

טלקום: מגזר זה מורכב לרוב מחברות כבלים, ספקי שירותי אינטרנט וחברות לוויין, ספקיות ציוד אלחוטי ועוד. תעשייה זו נדרשת להתייצב מול שינויים מהירים נוכח ההתפתחות המהירה של טכנולוגיית המידע.

חומרי גלם: סקטור זה כולל חברות כרייה, זיקוק, כימיה, חברות פיתוח וגילוי של חומרי גלם. חברות אלו נמצאות בראשית שרשרת האספקה ועל כן הן חשופות מאוד לשינויים במחזורי העסקים. כשבסין ובשאר המדינות המתפתחות והמפותחות נרשמת האטה בביקוש, החברות שפועלות בתחום הינן הראשונות לסבול מכך.

 

שורה תחתונה: לכל אחד מהמגזרים יש דינמיקה ייחודית המשפיעה על ביצועיו העסקיים. כל אחד מהמגזרים הנ"ל מושפע באופן שונה מהשינויים ומהמגמות המאקרו כלכליות הפוקדות חדשות לבקרים. יחד עם זאת, חלוקה שכזו של שוק המניות העולמי מקלה את הסריקה והבחירה של אפיקי ההשקעה. ועל כן יש לומר כי היתרון המרכזי בחלוקה של שוק המניות העולמי לתעשיות-על הוא בצמצום האפשרויות לטעות בבחירת אפיק ההשקעה מבחינה סטטיסטית. כלומר, בעוד רשימת  מדדי שווי שוק בעולם הינה ארוכה, החלוקה לתעשיות-העל מסתכמת בעשר אפשרויות בלבד. לכן בחירה של תעשיית-על אחת מהרשימה מצמצת את הטעות ל-1:10 בעוד שבחירה של מדד כזה או אחר כגון נאסד"ק, S&P500 או כל מדד שווי שוק עולמי אחר מגדיל את האפשרויות לטעות דרמתית, שכן מגוון המדדים העולמי הינו עצום.

כיצד נחשפים לאסטרטגיית השקעה זו? אחת הדרכים הנוחות והזולות להשקיע בתעשיות-העל המחלקות את שוק המניות העולמי לעשר קטגוריות כאמור, הינה באמצעות תעודות ETF. למרות שאסטרטגיה זו מפשטת את המשימה אנו ממליצים להיעזר במומחי השקעות אשר מכירים כל תעודה ותעודה, את היתרונות, חסרונות, עלויות ופרמטרים כלכליים נוספים שיש לקחת בחשבון. 

 להורדת הכתבה לחץ כאן >> 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום