ערן צחי לגלובס: שנת 2016: הזדמנות תיקון או קריסה?

 שנת 2016: הזדמנות תיקון או קריסה >> הפתיחה הגרועה של השנה הנוכחית בשווקים הבהילה רבים, אבל בדיקה רב שנתית מראה שגם השנים שהניבו תשואה חיובית התאייפנו לא פעם בכמה חודשים של שוק דובי >> ערן צחי, אנליסט בכיר, 18.1.16:


המשקיעים בשווקי ההון חווים בימים אלה פתיחה שלילית לשנת 2016 בשוק המניות הגלובלי. בוול סטריט המדדים המובילים התרחקו מהשיאים ההיסטוריים שנקבעו אשתקד. עבור מדד דאו ג'ונס שבוע המסחר הראשון השנה הינו הגרוע בתולדותיו, זאת בהשוואה לשבועות הראשונים בשנים קודמות. בסין מדד המניות המרכזי, שנחאי, חווה ירידה של כ-14.7% שלוותה בשתי עצירות מסחר יומיות כתוצאה מנחשול המוכרים, מדד הניקיי בטוקיו נחתך ב-7%, בעוד מדד ההאנג סאנג בהונג קונג השלים ירידה של 10%. באירופה מדד הדאקס הגרמני בלט לשלילה עם ירידה של 8.5% והמדד האזורי יורוסטוקס 600 איבד 7% מערכו.

מה הלאה? אם עד לפני שבועיים אנליסטים ומנהלי כספים היו עסוקים בלספק תחזית בנוגע לשנת ההשקעות שבפתח, כעת השאלה הבוערת, שלה כולם מחפשים תשובה היא: עד מתי ועד כמה תמשכנה הירידות החריפות בשווקי המניות?

מיותר לציין שהמשקיעים לא אוהבים ירידות בערך השקעותיהם. אולם, בחיים וכך גם בשוק המניות, מחזוריות הינה חלק בלתי נפרד מהדרך. תמיד נאלץ לנווט אל עבר התשואה החיובית בין עליות לירידות. עליות לא נמשכות לנצח ובאותה נשימה גם ירידות לא נמשכות לנצח.

נציג בסקירה זו תזכורות, אמיתות ועובדות בנוגע להתנהגות השווקים בשנים עברו כדי להכניס לפרספקטיבה נכונה את התנהלות השווקים לאחרונה. לצורך כך בחנו כיצד מדד S&P 500 , המדד הגדול ביותר בעולם, לצד מדד ת"א 100 הישראלי, התנהגו בכל אחת מ-16 השנים האחרונות.

להלן הממצאים: בין 2000 ועד 2015, שני המדדים הנ"ל חוו בכל אחת מהשנים שוק דובי שנמשך מספר חודשים (ראו טבלה מצורפת). את השוק הדובי הגדרנו כמסגרת זמן שנתית שמתחילה ברמת שיא ומסתיימת ברמת שפל בכל אחת מהשנים הנ"ל. לרוב, שוק דובי נמשך בכל אחת מהשנים כמספר חודשים, במהלכם סנטימנט המסחר הינו השלילי ביותר שנמדד.

עוד עולה מהנתונים כי ב- 11 שנים מתוך ה-16, מדד S&P 500 חווה שוק דובי דו ספרתית ומדד ת"א 100 חווה שוק דובי דו ספרתי ב-13 שנים מתוך ה-16. אולם, באותה נשימה נציין כי בסופו של דבר, מדד S&P 500 סיכם 11 שנים מוצלחות מתוך ה-16, עם תשואה שנתית חיובית, בעוד שמדד ת"א 100 רשם תשואה חיובית שנתית ב-12 שנים. ניקח את שנת 2003 כדוגמא, שנת היציאה מ"משבר 

הדוט.קום" שזעזע את השווקים בשנת 2000-2001. במידה מסוימת שנת 2003 מזכירה את השנה הנוכחית, לפחות בהקשר של עיתוי השוק הדובי. ניתן לראות מנתוני הטבלה, כי מדד S&P 500 התממש ב-14% החל מחודש ינואר ועד חודש מארס. לאחר ירידה חדה שכזו ניתן להניח, כי מרבית המשקיעים התקשו להיות אופטימיים ובוודאי התקשו לחזות תשואה שנתית בשיעור של 26.4%.

שנת 2010 יכולה גם לשמש דוגמא טובה (ראו גרף מצורף), שכן השנה נפתחה בירידות חדות של כ-6.8% שהחלו בינואר ונמשכו עד פברואר. במהלך פברואר ללא הכנה מוקדמת הגיע התיקון המהיר והחד שנמשך עד אפריל. עד כאן הכול נראה טוב,  אולם החל מאפריל ועד יולי 2010 מדד S&P 500 איבד כ-16% וירד לרמה נמוכה מזו בו שהה בתחילת 2010. גם הפעם המשקיעים לא האמינו שהמדד יסיים את השנה בתשואה כולל של 12.8%.

לסיכום: בגלל העובדה שהשנה האזרחית תמיד מתחילה בינואר ומסתיימת בדצמבר, והתשואות נמדדות בהשוואה משנה לשנה מדי שנה, נציין כי ירידות שערים הן חלק נורמלי ובריא משוק המניות, והעיתוי שלהן לאו דווקא מסונכרן עם לוח השנה. המסקנה המתבקשת היא שלא תמיד נכון לעקוב בתדירות גבוהה אחר ביצועי המדדים, שהרי בסופו של דבר, לאורך השנים ועל אף הטלטלות, שווקי המניות עולים בטווח הבינוני והארוך .

 להורדת הכתבה לחץ כאן >> 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום