בריטניה יוצאת מהאיחוד האירופאי BREXIT -לא כצעקתה

בריטניה יוצאת מהאיחוד האירופאי (BREXIT) - לא כצעקתה
רו"ח אמיר איל, יו"ר ואסטרטג המאקרו של קבוצת ההשקעות אינפיניטי, 26 ביוני 2016.


1. משאל העם בבריטניה החליט ברוב של 52% על יציאה מהשתייכות לאיחוד האירופאי. התוצאה הפתיעה באופן יחסי את השווקים הפיננסיים ולכן מפלס העצבנות גבוה, בעיקר עקב "אי הוודאות" לגבי עתיד גוש האירו, עתידה של בריטניה, וההשפעה על הכלכלה העולמית.

2. כמו תמיד, בתקופה של עלייה דרמטית במפלס החששות, ההתנהלות הופכת אי-רציונאלית ושווקים זזים בקיצוניות. לדעתנו, יש להימנע מפעולות מהירות ולתת לאי הוודאות להתבהר. בזמן כזה, יכולות להיווצר הזדמנויות כתוצאה ממכירת יתר הנובעת מפאניקה גרידה, וצוותי המחקר, המסחר וניהול ההשקעות שלנו עוקבים 24/7 אחר ההתרחשויות.

3. למרות הדרמה, ולצד הפחדות אותן שומעים במדיה, הברקזיט איננו סוף העולם ואף לא סימן לסופו של האיחוד האירופאי. ההחלטה שנפלה במשאל העם הבריטי, תגרור התאמות שונות, כלכליות ואחרות, שיביאו לשווי משקל חדש ואף יציב, ביחסי הסחר בין בריטניה לאיחוד, בין גושי הסחר, בשווקי ההון והמטבע, ובפעילות החברות הסוחרות אל ומאירופה ובריטניה.

4. בריטניה לא יוצאת מהאיחוד מחר בבוקר. התהליך יכול לקחת תקופה של עד שנתיים, אשר במהלכן בריטניה תנהל משא ומתן מול האיחוד האירופאי על הסכמי סחר חדשים, ויציאה מההסכמים הכובלים הקיימים מול האיחוד שהגבילה מהותית את בריטניה בכל הנוגע להסכמי סחר עם מדינות מחוץ לאיחוד. העובדה שראש הממשלה הבריטי התפטר לא עוזרת ללוח הזמנים וצפויה לעכב אותו.

5. במהלך השנתיים הללו, יחתמו הסכמי סחר וכלכלה חדשים, ואלה יכילו עיקרים ועקרונות שאינם רחוקים במהותם מהקיים. המציאות תכתיב את מה שהכתיבה עד כה, והאינטרסים הברורים גם היום יקבעו את מה שהדמוקרטיה ניסתה לשנות. רוחות הלאומיות, בואכה לאומנות, תתקלנה במציאות כלכלית מורכבת, תחרותית, כלל עולמית.

6. הרבה מהפחד בשווקים נוגע לאפשרות של קריסת גוש האירו, על רקע קולות העולים במדינות נוספות באירופה לעריכת משאלי עם להיפרדות מהגוש. להערכתנו לא יהיה אפקט דומינו ועזיבה סדרתית של מדינות מהאיחוד, מכיוון שהאינטרס הברור של כולן (אולי למעט סקוטלנד ומיעוט מהסקנדינביות), הוא דווקא להיצמד זו אל זו, על מנת ליצור את אותו גוש שיקנה יתרון כלכלי יחסי במלחמת הסחר הגלובלית ההולכת ומתעצמת.

7. במלחמת העולם הזו, המתרחשת במלוא עוזה בשנים האחרונות ובמיוחד לאור התעצמות סין והמזרח, הסיכוי של מדינה בודדת לשגשג כלכלית, נמוך אל מול הסיכוי שתקנה לה השתייכות לקבוצה, שלה יש יתרון לגודל.

8. אין היום מדינות משמעותיות שתרצנה לצאת מהאיחוד, שכן זו תהווה פגיעה עצמית, בסביבה עסקית תחרותית מאי פעם, שבה גודל ועוצמה הינם יתרון יחסי, משנה משחק. יתר על כן, יש לזכור כי קיים הבדל בין עזיבת בריטניה (אשר שמרה על המטבע שלה), את האיחוד האירופאי לבין יציאה של מדינות כמו איטליה או ספרד את הגוש. מדינות אלו תצטרכנה לאמץ את המטבע הקודם שלהן בהליך מהיר ולתת לשוק החופשי לקבוע את יחסי ההמרה החדשים. תהליך כזה טומן בתוכו סיכון רב בשל העובדה כי חובות המדינות הינם באירו.

9. כתגובה מיידית, אנו רואים את האיחוד האירופאי מבצע צעדים תומכים מוניטארית ופיסקאלית, ולאורך זמן ממושך יותר. כך, הריבית בגוש תישאר עוד זמן רב אפסית ושלילית. ככל שהאיחוד האירופאי יילחץ אל הקיר, הוא ילחץ חזק יותר על אותה דוושה וירחיב ויתמוך, כך שנראה אותה מדיניות למשך זמן ממושך.

10 במקביל, תבוצענה התאמות כלכליות בבריטניה, ככל הנדרש. הכורח לייצב את הציפיות, יביא את היוניון ג'ק להתערבות מסיבית ותמיכה משמעותית בלירה שטרלינג, על מנת למנוע בריחת הון מהממלכה ומניעת זעזוע משמעותי מדי. סביר להניח שיופעלו כל הכלים האפשריים לתמיכה-הן פיסקלית והן מוניטרית כנגד חולשה כלכלית בתקופת מעבר, ובעיקר במטרה לייצב את הביטחון הפיננסי.

11. המלחמה הכלכלית של הגוש האירופאי ושל בריטניה אל מול גושי הסחר הגדולים בעולם תמשך ביתר שאת, עם הסימפטומים הידועים של מלחמת מטבעות, סחורות ומחסומי סחר. זה לא חדש.

12. לסיכום, לדעתנו יש לנשום עמוק ולתת לאי הוודאות בשווקים לרדת. לא לבצע מהלכים מהירים ולנסות לאתר הזדמנויות בחברות איכותיות שניתן אולי יהיה לקנות במחירים אטרקטיביים.  GOD SAVE THE QUEEN!

---------------------------------------------------------------------------------------------

למאמרים נוספים, ניתוחים כלכליים וטיפים מאת מחלקת המחקר של אינפיניטי, הזינו את המייל שלכם כאן למטה:

להרשמה ללא עלות למועדון המידע המקצועי של אינפיניטי, מלא פרטים:


הריני לאשר את הסכמתי לקבלת דיוור (על פי תיקון 40 לחוק התקשורת (בזק ושידורים)).

 

 

 


תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום