עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אחרי 14 שנה – איפה נמצאים היום השמן והרזה?

 בתחילת העשור הקודם קידם שר האוצר דאז בנימין נתניהו תכנית מהפכנית לצמצום המגזר הציבורי ושיקום המגזר הפרטי. הרפורמה אמנם נחלה הצלחה, אך נתניהו שילם על כך מחיר פוליטי כבד. היום, נראה שנתניהו בשבתו כראש ממשלה למד את הלקח

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי ומרצה במכללת נתניה.  01.06.2017

לפני 14 שנים, ביוני 2002, החלה חקיקת "חומת המגן הכלכלית". באותה תקופה, המשק היה במיתון עמוק, שנבע משילוב של משבר עולמי בתעשיות טכנולוגיית העילית ביחד עם האינתיפאדה השנייה שנמשכה מאז סוף שנת 2000.

לשר האוצר דאז, בנימין נתניהו, היתה תוכנית איך להוציא את המשק מהמיתון ולבנות כלכלה יציבה. כדי להסביר לציבור את התוכנית הוא השתמש במשל פשוט: האיש הרזה שסוחב את האיש השמן. האיש השמן של נתניהו היה המגזר הציבורי, והאיש הרזה היה המגזר הפרטי.

הדימוי הזה, לדעתו של נתניהו, המחיש את אחת הבעיות הקשות של ישראל באותה תקופה: המגזר הציבורי היווה כ- 55% מהתוצר באותה תקופה, בזמן שהמגזר הפרטי, זה שמשלם את המסים שמממנים את המגזר הציבורי, היווה רק 45% מהתוצר. מדובר במצב לא תקין, אך למרות זאת הוא הצליח להימשך עד סוף שנת 2000, בגלל שהגידול המהיר בשווי של חברות ההיי-טק הגדיל את הצריכה הפרטית, יצר ביקוש שיא למשרדים והגדיל מאד את הכנסות הממשלה ממסים. ברגע שהחל משבר עולמי שפגע בהכנסות, מדינת ישראל נכנסה למשבר עמוק שכלל ירידה בתוצר, גידול בגירעון ממשלתי ועלייה בריבית, שהממשלה והציבור נאלצו לשלם. אזכיר, כי באותה תקופה הריבית היתה גבוהה מספיק בכדי שמחירי הדיור ירדו, למרות שמספר התחלות הבנייה היה רק 30 אלף, לעומת כ- 45 אלף כיום.

נתניהו ביצע שורה של צעדים שנועדו לשנות את המצב. הוא פיטר עובדים רבים במגזר הציבורי, והוריד את השכר בכ-8%, בממוצע. בנוסף, הוא קיצץ באופן חד בקצבאות ובתשלומי העברה, וכן בסובסידיות למוצרים שונים. לקיצוץ בקצבאות היו השלכות שליליות, שעיקרן פגיעה קשה באוכלוסיה המבוגרת ועלייה באי השוויון, אך במקביל, הקיצוץ עודד יציאה של חרדים וערבים לשוק העבודה, מכיוון שהוא פגע באופן קשה ביכולת שלהם להתקיים ללא עבודה.

בפן הכלכלי שלה, התוכנית היתה הצלחה. גם בגרמניה, ביצעו מהלכים של קיצוצים חדים במגזר הציבורי, בערך באותה תקופה. בשתי המדינות, גרמניה וישראל, הפוליטיקאים שביצעו את התוכניות שילמו מחיר פוליטי כבד. הליכוד ברשותו של נתניהו התדרדר ל- 12 מנדטים בבחירות של 2006. בגרמניה, הקנצלר שרדר הפסיד בבחירות ופרש מהקריירה הפוליטית. הפוליטיקאים שנבחרו אחריהם נהנו מהתוצאות: כשפרץ המשבר העולמי ב- 2008, בעוד שכמעט כל העולם התדרדר למיתון, שתי המדינות הללו דווקא צמחו.

אולם נראה כי נתניהו , כראש ממשלה, מתקשה לשלם את המחיר הפוליטי של צמצום המגזר הציבורי. את התוצאה אפשר לראות בתרשים הבא, שמראה את חלקם של המועסקים במגזר הציבורי מתוך כלל המועסקים במשק. הוא הגיע לשיא ב- 2002, רגע לפני שנתניהו החל לדבר על כך שהאיש השמן זקוק לדיאטה. הוא צנח באופן חד לאחר מכן, אבל מאז שנתניהו חזר לראשות הממשלה, הוא שוב מטפס, וכבר כמעט הגיע לרמתו מ- 2002. 

אינפו - חלקם של השירותים הציבוריים בכלל המועסקים במשק ()

 

בינתיים, המשק ממשיך לצמוח, שכן במקביל לגידול בהוצאות המגזר הציבורי, גם המגזר הפרטי נמצא בפריחה. תעשיית העילית צומחת, והריבית הנמוכה מעודדת את הציבור לקחת הלוואות ולהגדיל את הצריכה, בדגש על מוצרים כמו מכוניות, דלק ודירות, שצריכתם כרוכה גם בתשלום מסים גבוהים.

למימון המגזר הציבורי מהמיסים על הצריכה יש מחיר בשני היבטים. הראשון, הוא שהממשלה כל העת מגדילה את ההוצאות שלה, גם על מועסקים וגם על סובסידיות. לדוגמא, כל הסובסידיות לילדים שבוטלו ב- 2003, הוחזרו עקב לחץ פוליטי כאשר נתניהו היה ראש ממשלה. אם יגיע משבר שיפגע בצריכה הפרטית, שוב יתברר שלאיש הרזה קצת קשה לסחוב את השמן.

היבט שני הוא שמימון המגזר הציבורי באמצעות מיסים על צריכה, מאפשר לממשלה להוריד את מס ההכנסה ומס החברות. התוצאה היא גידול באי השוויון במשק. תרשים 2 מראה את המידה שבה המיסים בכל מדינה תורמים להפחתת אי השוויון. ניתן לראות שבישראל המיסים תורמים מעט מאוד להפחתת אי השוויון. פרט לישראל, רק בבריטניה ובצ'ילה תרומת המיסים נמוכה אף יותר מבישראל.

למרות שבישראל אי השוויון בהכנסות ברוטו אינו גדול במיוחד, אי השוויון בהכנסות נטו הוא גדול מאוד. לכן, אם לא יכול שינוי במדיניות, צריך לקוות מאד שהמשבר העולמי הבא לא יגיע. כי למשבר העולמי הבא, ישראל תכנס פחות מוכנה מאשר במשברים הקודמים.

 

מידת השפעה על אי השוויון במשק ( , דרוקר, קריל וגבע (2015))

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום