עיתונות מקצועית - אינפיניטי

מה צריך לקרות כדי שכולנו נרוויח כמו בהיי טק?

 
נוהגים להציג את ישראל כאומת ההיי טק, אך למעשה - כפי שציינה השבוע נגידת בנק ישראל - רק מיעוט מקרב האזרחים באמת מועסק בתעשיות העילית. עובדה זו מגדילה משמעותית את אי השוויון. אז מה צריך לעשות כדי לשנות את המצב?

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי ומרצה במכללת נתניה.

נגידת בנק ישראל טוענת שישראל הופכת למדינה בעלת שתי כלכלות. למעשה, כולנו יודעים ומרגישים זאת.אחת התופעות הבולטות בכלכלה העולמית בעשורים האחרונים היא הגלובליזציה: הרבה יותר קל כיום לשנע מוצרים ממקום למקום לעומת המצב לפני שלושה וארבעה עשורים, ואף קל יותר להעביר רעיונות, דעות, ומדיה. בכל מה שנוגע לשוק העבודה, לגלובליזציה היו שתי השפעות מנוגדות.

מצד אחד, בעלי יכולת, ויתרונות בייצור מוצרים ו/או שירותים הניתנים להפצה, התעשרו במידה רבה יותר מאשר אי פעם בעבר. אם בעבר השוק למוצרים חדישים היה בארה"ב ובמערב אירופה, כיום השוק מתפרס על פני העולם כולו, ואפשר להגיע אליו מהר מאוד. מצד שני, מי שאין לו יתרונות תחרותיים, הפסיד, והפסיד בגדול, כי פתאום התחרות גברה והתעצמה.

דוגמא טובה לעוצמת הגלובליזציה ולהשפעתה על הצרכנים ועל היצרנים היא ענף המזון בישראל. חשבו על העובדה שהדבר היחידי שמונע היום עודף היצע של מוצרי חלב ובשר זולים בשוק הישראלי הוא המכס שמטיל משרד האוצר והעדפה שיש לצרכן הישראלי לקוטג' של תנובה. מצד אחד, ברגע שהמכסים יעלמו, המחירים ירדו, כך שהיתרון הגדול של הגלובליזציה הוא הוזלת המחייה. מצד שני, אם המכסים יבוטלו, הרבה מאד חקלאים בישראל ישארו בלי עבודה.

את התוצאות, אפשר לראות בתרשים 1, המראה את השכר הממוצע ב- 2015 במספר ענפים. מה שבולט הוא ההבדל בשכר הממוצע בין העובדים בענפי תעשיית העילית, לבין כל השאר. הפער הזה נובע מכך שענפי תעשיית העילית נהנים מהגלובליזציה, וכל השאר, לא נהנים ואף יש כאלה שממש סובלים.

תרשים  1: שכר חודשי ממוצע בענפים שונים ב- 2015. מקור: למ"ס

שכר חודשי ממוצע בענפים שונים ב-2015 ()

אם אכן היינו אומת ההיי-טק, כפי שטוענים פוליטיקאים מסוימים, ורוב כוח העבודה היה מרוכז בתעשייה זו, המצב היה מצוין. אבל תרשים 2 מראה את המצב האמיתי. רק כ- 5% מהעובדים מועסקים בתעשיות שמסווגות כתעשיות עילית. מאז 2011, יש אפילו ירידה מסויימת בחלקם של עובדי תעשיית העילית ביחס לכלל המועסקים במשק. גם אם נוסיף לעובדים הללו את העובדים שמועסקים בשירותים מבוססי טכנולוגיה, עדיין מגיעים לפחות מ- 9% מהעובדים בישראל.

 

תרשים 2 : החלק של עובדי תעשיית העילית מתוך כלל העובדים במשק. מקור: למ"ס

אחוז עובדי תעשיית העילית מתוך כלל העובדים במשק ()

כפי שאפשר לראות בתרשים 3, כבר כיום ישראל היא אחת המדינות הכי פחות שוויוניות בעולם המפותח. אבל אם לא יהיה שינוי, ומהר, ישראל תהפוך להרבה פחות שוויונית מכפי שהיא כיום, כי עובדי התעשייה העילית ירוויחו יותר, וכל השאר, ירוויחו פחות.

תרשים 3 : מדד ג'יני לאי שוויון בהכנסות נטו. מקור: מרכז המחקר והמידע של הכנסת

מדד ג'יני לאי שוויון בהכנסות נטו ()

כדי להפוך את ההכנסות ליותר שוויוניות, צריך לשפר את היכולות של כלל העובדים במשק, כך שלכל העובדים יהיו כישורים בסיסיים שיאפשרו להם להתאים את עצמם לסביבה שמשתנה כל העת, ויאפשרו להם להתחרות מול התוצרת העולמית גם בתחומים שהם לא תעשיית העילית.

אבל בינתיים, זה לא קורה. תרשים 4 מראה את היחס בין פריון העובדים בישראל לעומת מדינות אירופה. הפריון מוגדר כתפוקה לשעת עבודה, ולכן ככל שהיחס בתרשים יותר גבוה, המשמעות היא שהעובדים בישראל יעילים יותר לעומת העמיתים שלהם בחו"ל. אפשר לראות שבענפי ההיי-טק, העובדים הישראלים אכן יעילים יותר מהעובדים בחו"ל. אבל בכל שאר הענפים, ממש לא.

תרשים 4 : יחס הפריון בין העובדים בישראל ובמדינות המפותחות. מקור: סקר בנק ישראל

יחס הפריון (סריקה)

כדי לשנות את זה, צריכים להתרחש כמה דברים. הראשון, צריך לפתוח את כל הענפים הללו לתחרות מחו"ל. נכון שהתחרות עשויה לגרום לכך שחלק מהעובדים יאבדו את מקום עבודתם, אך ללא התחרות הגלובלית, השכר בענפים אלו ישאר נמוך, בעוד שבענפים אחרים, השכר יעלה באופן מהיר. שנית, צריך להתחיל בשינוי יסודי במערכת החינוך בישראל. כיום, יש בישראל אחוז לא קטן של תלמידים עם הישגים מצויינים. התנאי שהילד שלכם יהיה אחד מהם, הוא שהוא יהיה ילד מוכשר מבית אמיד. יש עוד קבוצה של תלמידים עם הישגים בינוניים והשאר נחשבים לתלמידים חלשים, ולא מעט מהחלשים אפילו חלשים מאד. עד כדי כך חלשים, שמנהל בכיר בשוק ההון הסביר לי שהיום הוא דורש גם ממזכירה תואר ראשון, כי לדעתו, בוגרי תיכון לא יכולים לבצע בהצלחה אפילו תפקיד זה. עד שלא יעשו שינוי במערכת החינוך, כך שגם לתלמידים בינוניים יהיו הכישורים להתמודד בעולם הגלובלי, אי השוויון לא רק שלא ילך ויקטן, אלא אף ילך ויגדל.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום