עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אי של יציבות

 בעוד העולם סוער מדרמות מארה"ב ועד איטליה, רמת האבטלה הנמוכה בישראל והשקל החזק, ממשיכים לתמוך בביקושים מקומיים שמחזקים את החברות במשק

חן יצחק |  אנליסטית בקבוצת ההשקעות אינפיניטי 05.07.2017 

למרות עליית אי הודאות בעולם - בחירות לנשיאות ארה"ב, בחירות לרשות ממשלה/ נשיאות באירופה, BREXIT, קריסת בנקים באיטליה, משקיעים רבים מחפשים אפיקי השקעה מחוץ לישראל מסיבות שונות כמו תשואה גבוהה יותר או פיזור סיכונים, אלא שהנתונים הכלכליים בישראל תומכים בהשקעה במשק הישראלי שמאופיין בכלכלה חזקה ויציבה.

המשק הישראלי מאופיין בשיעורי צמיחה נאים סביב 3%-4% בשנה. שיעורי הצמיחה הין מהמובילים בקרב המדינות המפותחות והמתפתחות.

דו"ח ארגון ה OECD הציג תחזית אופטימית לצמיחת המשק הישראלי בשנים 2017-2018 של 3.25%. ה OECD צופה כי בזכות החוסן המתמשך בשוק העבודה, צפויה עליה בהוצאה לצריכה הפרטית שתהווה מנוע צמיחה משמעותי וכי האינפלציה צפויה לעלות בהדרגה ולעמוד על 2% עד 2018.

במידה והתרחיש המתואר אכן יתממש, ככל הנראה נתחיל לראות עלייה הדרגתית בריבית במשק. שיעורי האינפלציה בישראל נמוכים ונמצאים מתחת ליעד של בנק ישראל. האינפלציה הנמוכה בשילוב עם המשך מגמת התחזקות השקל מול סל המטבעות מצביעים על סבירות גבוהה כי הריבית הנמוכה במשק תיוותר על כנה בשנה הנוכחית וזאת למרות עליית ריבית הדרגתית בארה"ב.

נאוי ופנינסולה מחכות לעליית הריבית

הבורסה בת"א לרוב משקפת את מצב הכלכלה היות ורוב החברות הנסחרות בה פועלות בישראל ומושפעות ממצב המשק למשל חברות אשר עוסקת בתחום אשראי החוץ בנקאי כמו נאוי, פנינסולה וכדומה. מבין חמשת החברות הנסחרות בבורסה חברת נאוי מחזיקה בתיק הלקוחות הגדול - יתרת האשראי עומדת על כ- 1.8  מיליארד ₪ בסוף הרבעון הראשון לשנת 2017 ואחריה פנינסולה עם תיק לקוחות שבו יתרת אשראי של כ 0.5 מיליארד ₪ ואס.אר אקורד עם כ 235 מיליון ₪. ככל שקצב צמיחת המשק גבוה יותר, כך החברות נהנות מביקוש רב יותר לאשראי. 

מקורות המימון של חברות אלו הינם בעיקר הלוואות בנקאיות ואג"ח. כלומר הרווח של החברות נגזר ממרווח ריבית, בין הריבית שנגבית מלקוחות לבין הריבית המשולמת לבנקים ולבעלי האג"ח. חברות המימון החוץ בנקאיות מהוות פתרון בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים שמחפשים מקורות אלטרנטיביים לבנקים. הסיכון העיקרי של החברה הוא סיכון אשראי, שהיא לא תצליח לגבות כסף מכותב השיק. נאוי בעלת ההוצאה לחובות מסופקים הנמוך ביותר מבין המתחרות, 0.73% נכון לרבעון 1 2017, אך גבוהה יותר משיעור ההוצאה של בנקים שנע בין 0.2% ל 0.5%. במידה והריבית במשק תחל לעלות, המצב יטיב עם החברות והם יוכלו לפתוח את מרווחי הריבית ולגבות ריבית גבוהה יותר מהלקוחות.

אלקטרה פורחת

דוגמא נוספת לחברה שנהנית מהצמיחה במשק הישראלי היא חברת אלקטרה מקבוצת אלקו. החברה פועלת בחמישה מגזרים בישראל ובחו"ל, אך מגזר הפרויקטים למבנים ותשתיות בישראל הוא הפעילות העיקרית של החברה ומניב מעל ל 60% מההכנסות. החברה מתמקדת בכל "מחזור החיים" של הפרויקט, מתן פתרון כולל ללקוחותיה, תחת קורת גג אחת, להקמה, ניהול והפעלה של פרויקטים בתחום הבנייה, התעשייה והתשתיות, ופיתוח והקמת נדל"ן בייזום. החברה נהנית מצמיחה בצבר הזמנות שחצה ברבעון הראשון של 2017 את רף ה -10 מיליארד ₪, לעומת 9.4 מיליארד ש"ח בסוף שנת 2015, שנובע מהגדלת הבנייה בישראל (חלק מהפרויקטים מתוך "מחיר למשתכן") ומהשקעות גדלות בתחום התשתיות בישראל בעקבות עליה בתקציבי הממשלה לפיתוח התשתיות כגון כבישים, מחלפים, הרכבת הקלה וכו'. מתחילת השנה החברה זכתה במכרז של משרד הביטחון להקמת בסיס אימונים לצה"ל ובמכרז של המחיר למשתכן ברעננה, מה שצפוי להגדיל את צבר ההזמנות שלה.

אומנם, מדד ת"א 125 הוא המדד המייצג והחשוב ביותר של הכלכלה הישראלית, אך רק כמחצית מהחברות בו מוטות למשק הישראלי ויתר החברות פועלות בעיקר בחו"ל. לעומת זאת, במדד ת"א 90 כשני שליש מהחברות מוטות למשק המקומי. בשלוש שנים האחרונות מדד ת"א 90 הוביל בעליות. מתחילת השנה ועד סוף חודש מאי 2017 המדד הציג ביצועי יתר, למעלה מ- 18% על מדד ת"א 125. בחודש האחרון מדד ת"א 90 החל בהיפוך מגמה כלפי מטה כתוצאה ממימוש רווחים של משקיעים כשירד בכ- 6% , לעומת מדד ת"א 125 שנותר ללא שינוי מהותי. כתוצאה מכך שני המדדים נסחרים ברמת מכפילים זהה של כ- 17.

לסיכום, כלכלת ישראל מפגינה ותמשיך להפגין חוזקה מול מדינות רבות בעולם. רמת האבטלה הנמוכה והשקל החזק ממשיכים לתמוך בביקושים מקומיים גבוהים שמחזקים את החברות הפועלות במשק. למעוניינים להיחשף לחברות אלו יכולים לעשות זאת באמצעות החזקה פרטנית או באמצעות קניית המדד על מנת לפזר סיכונים באמצעות  תעודת סל העוקבת אחריו .

חגיגה מקומית

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום