עיתונות מקצועית - אינפיניטי

האם לשחיתות יש עלות כלכלית?

 מבחינה כלכלית, המוטיבציה לשחיתות ברורה: שיקול קר של עלות מול תועלת. לכן האחריות לקיום השחיתות אינה על כתפי המושחתים עצמם - אלא על כתפי החברה בה הם פועלים

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי , 24.7.2017

פשע הפך לנושא שכלכלנים עוסקים בעקבות חתן פרס נובל, פרופסור גארי בקר. בקר היה צריך להשתתף במבחן בע"פ במרכז ניו-יורק, ובאופן לא מפתיע, הוא לא מצא חניה. בסופו של דבר הוא הבין שיש לו שתי ברירות: לא להגיע למבחן, או להחנות במקום אסור. הוא החליט להחנות במקום אסור, וכתב על זה מאמר.

במאמר הוא תיאר בעיה של אדם נורמטיבי, שבסך הכל רוצה שיהיה לו הכי טוב שאפשר. בכל פעם שהאדם הנורמטיבי הזה צריך לבחור בין מספר אפשרויות, הוא מעמת את התועלת מכל אפשרות עם העלויות הצפויות. כשעולה האפשרות לבצע עבירה, התועלת הצפויה היא הרווח מביצוע הפשע (להגיע בזמן למבחן) מול הנזק (הסיכוי שהוא יתפס כפול הקנס שהוא יצטרך לשלם). בכל מקרה שבו התועלת גדולה מהנזק הצפוי, האדם יבחר, באופן רציונאלי ושקול, לבצע את הפשע.

אני נזכר בסיפור הזה בכל פעם שעולה שאלת השחיתות. הרי שחיתות, בניגוד לעבירות שמבוצעות ברגעים של לחץ או מתח , היא עבירה שמבוצעת על ידי אנשים מהישוב שפועלים באופן מסודר ושקול כדי להשיג את המיטב לעצמם. לכן, כשמנסים להבין למה אדם כלשהו ביצע עבירת שחיתות, לא צריכים דווקא פסיכולוגים וקרמינולוגים. צריך לעתים קרובות פשוט לחשוב במונחים של עלות ותועלת ופה אנחנו , הכלכלנים נכנסים לתמונה .

התועלת מעבירת שחיתות ברורה: המשחד משיג את המטרה שלו, או לפחות משפר מאד את הסיכויים להשיג אותה. המשוחד מרוויח באופן אישי, ובדרך כלל מדובר ברווח נאה ביחס להכנסתו הרגילה. העלות של עבירת שחיתות מורכבת יותר ותלויה בחברה שבהם חיים המשחד והמשוחד.

עבירה חברתית או חלק מהכלכלה?

יש חברות שבהן אין כל סיכון בשוחד, כי השוחד הוא חלק רגיל מיחסי "תן-וקח". בחברות שכאלה, לא רק שהשוחד אינו מהווה בעיה: אי מתן שוחד מהווה עבירה חברתית. בסין למשל, מקובל לשים את השוחד במעטפות מיוחדות שניתן לרכוש בכל חנות, כיוון שאף אחד לא חושב שצריך להסתיר את השוחד. מרצים שעובדים בחו"ל מספרים לא פעם על כך שבסוף הסמסטר הם מקבלים מתנות יקרות מסטודנטים שמגיעים ממדינות מסויימות במזרח התיכון. כל המרצים שסיפרו לי על כך, טענו שהם החזירו את המתנות. כולם גם סיפרו שהסטודנטים נעלבו מאד כאשר המתנות הוחזרו, מכיוון שבמקום שממנו הם באו, לא לתת מתנה זה עלבון. בהערת אגב אציין שלא פעם אני תוהה למה לא כל המרצים באותן אוניברסיטאות מספרים סיפורים כאלו ...

עלות השחיתות לכלכלות בהן היא נפוצה הינה עצומה. ראשית, בגלל שכאשר החלטות המתקבלות מושפעות משוחד, נפגעת היעילות הכלכלית : משאבים מוסטים מדברים מועילים לדברים שאינם מועילים, ומה שמבוצע לוקח הרבה יותר זמן ועולה הרבה יותר כסף. שנית, כאשר חברה נגועה בשוחד, לאף אחד אין חשק ליזום, כי כל אחד יודע שההצלחה לא תלויה ביכולת ובתושיה שלו, אלא בכמה שוחד יקבל הפקיד. בהערכות זהירות, עלייה של אחוז ברמת השחיתות של מדינה, מתבטאת בירידה של למעלה מחצי אחוז של צמיחה. במונחים של ישראל, כל אחוז עלייה ברמת השחיתות הנתפסת של המדינה, עולה בין חמישה לעשרה מיליארד ש"ח בשנה.

אבל יש גם מדינות שבהן השוחד נתפס כעבירה חברתית. במדינות כאלו השוחד נעשה הרבה יותר מסוכן, כי אין צורך בהרשעה פלילית כדי שהמואשם ייפגע. עצם החשיפה של התנהגות שנראית מושחתת מספיקה כדי להביא לחיסול של קריירה. גם במדינות כאלו יש כמובן מי שנותן ומי שמקבל שוחד, אבל מספר המשוחדים הוא הרבה יותר קטן.

בישראל, כמדינה מתוקנת , שוחד לא נתפס כאמצעי מקובל לפתרון בעיות. אולם מצד שני, קיים רושם מעת לעת שיש יחסי קרבה לדוגמא , בין פקידי עירייה ובין קבלנים, למשל. בשנים האחרונות למדנו מההרשעות השונות כי גם הזירה הפוליטית לא חפה מעבירות שחיתות .

כל עוד הציבור מוכן לחיות בשלום וסלחן לגבי עבריינים מורשעים בתפקידים ממלכתיים כאלה ואחרים , אז בחישוב הפשוט של עלות מול תועלת, השחיתות עלולה לגדול .

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום