עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אתם עובדים קשה - אבל רמת החיים שלכם נמוכה לעומת העולם

 

תשכחו "מהמלחמה" ביוקר המחייה - האמת היא שבישראל עובדים הרבה יותר לעומת שאר העולם ומקבלים פחות, ומשלמים יותר על דירות שהן קטנות בהרבה בשטחן לעומת מדינות אחרות. התוצר שלנו אולי עלה, אבל זה ממש לא מספיק כדי שנהנה מזה

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי

כלכלנים מרבים לעסוק בכסף ובמחירי מוצרים. אך לא בגלל שהכסף והמחירים באמת מעניינים, אלא כי מה שמעניין באמת זה מה שאפשר לעשות אתם. השאלה היא לא כמה כסף מרוויח אדם, אלא מה וכמה הוא יכול לקנות.

לכן כאשר משווים את איכות החיים במדינות שונות, השאלה היא לא כמה מרוויחים בכל מדינה, אלא מה יכולת הקנייה של התושבים בכל מדינה, וכמה צריך לעבוד בשביל להרוויח את זה. אז הנה כמה הערות על רמת החיים בישראל לעומת העולם המפותח.

ראשית, כאשר מתבוננים על ההכנסות בישראל בהשוואה לעולם, מתברר שהתוצר לנפש בישראל הוא די גבוה. בממוצע, כל ישראלי מייצר בשנה יותר מ- 37 אלף דולרים, דבר המציב את ישראל במקום ה- 20 בעולם, מבחינת התוצר לנפש, קצת אחרי צרפת, ולפני איטליה ודרום קוריאה. לכאורה, לא רע בכלל. אבל לפני שפותחים את השמפנייה הורודה, צריך לזכור שהכנסה ממוצעת היא רק חלק מהתמונה.

תוצר לנפש

חלק אחר בתמונה הוא העובדה שבגלל מחסור בתשתיות, הישראלים נאלצים לעבוד יותר מאחרים. 68% מהישראלים עובדים, שזה די הרבה ביחס לעולם, בעיקר לאור העובדה שבקרב שתי קבוצות אוכלוסיה, חרדים וערבים, למרות שיפור מסוים בשנים האחרונות, אחוזי המועסקים נמוכים בהרבה מאשר באוכלוסיה היהודית-חילונית. בנוסף, יום העבודה בישראל הוא ארוך ביחס לעולם, ו- 15% מהעובדים בישראל עובדים ימי עבודה ארוכים במיוחד. זאת, לעומת 13% בבריטניה, 12% בארה"ב, 5% בגרמניה, ו- 4% באיטליה. כך שהישראלים מייצרים די הרבה, אבל הם עושים זאת בדרך הקשה.

חלק נוסף בתמונה הוא אי השוויון. אי השוויון בישראל הוא מהגבוהים בעולם המפותח, ולכן ההכנסה הממוצעת בישראל מעידה מעט מאד על הישראלי הטיפוסי. בתרשים 2 ניתן לראות כי  בקרב המדינות המפותחות, קיימות רק 4 מדינות פחות שיוויוניות מישראל: ארה"ב, תורכיה, מקסיקו וצ'ילה. כך שנכון שכמות התוצר הממוצע שמייצר ישראלי דומה לתוצר שמייצר צרפתי או איטלקי. אולם, שכרו של הישראלי ה"ממוצע" נמוך בהרבה, כי ככל שהחלוקה פחות שוויונית, כך יש יותר אנשים שמרוויחים שכר נמוך ופחות אנשים שמרוויחים שכר גבוה.

אי שיווין

תרשים 3 מראה את המיקום של ישראל בהשוואה למדינות המפותחות, כאשר משווים את התוצר לנפש ביחס למחירים בכל מדינה. אפשר לראות, כי בתרשים הזה, ישראל מתדרדרת מספר מקומות לאחור ביחס לתרשים 1 שמדד את התוצר בדולרים. 

תוצר לנפש במונחי מחירים קבועים (PPP)

במקום להיות ממוקמים בין צרפת לאיטליה, הישראלים ממוקמים אחרי ספרד וקצת לפני צ'כיה. כלומר, עם כל הכבוד לעובדה שהמחאה החברתית הצליחה לגרום ליצרנים, למשווקים ולממשלה לעשות צעדים ל"הוזלת יוקר המחיה", הרי שיוקר המחיה בישראל גבוה משמעותית בהשוואה לרוב המדינות המפותחות.

דרך אגב, כשמודדים את יוקר המחיה בצורה כזאת, לא לוקחים בחשבון את מחירי הדירות, שבארץ הן יקרות ביחס להכנסה. בתרשים 4, ניתן לראות כי מספר המשכורות שישראלי צריך לחסוך כדי לרכוש דירה ממוצעת הוא כפול מאשר בבריטניה, ובערך פי שלוש מאשר בארה"ב.

תרשים 4 : מספר משכורות ממוצעות הדרושות לרכישת דירה ממוצעת. מקור: OECD

מספר משכורות ממוצעות הדרושות לרכישת דירה ממוצעת

התוצאה היא שבמדד איכות הדירות, הישראלים מדורגים די נמוך. תרשים 5 מראה את מספר החדרים הממוצע לאדם במדינות שונות. אפשר לראות ששטח דירה ממוצעת בישראל קטן בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. זאת, למרות יוקר הדירות ביחס להכנסה, ולמרות שההוצאה על דיור בישראל מסך ההכנסה היא גדולה.

אזכיר שב- 2005 בנימין נתניהו, שר אוצר דאז, הבטיח שתוך 10 שנים ישראל תהיה בין 10 המדינות המובילות בעולם מבחינת התוצר לנפש. טרם הצלחנו להגיע למיקום המובטח, אך בינתיים, הסתבר שכדי שרמת החיים בישראל תהיה בין 10 המדינות המובילות בעולם, צריך לעשות דברים נוספים מעבר להגדלת התוצר.

מספר חדרים ממוצע לאדם
תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום