עיתונות מקצועית - אינפיניטי

האבטלה בשפל - אבל זה לא ממש משפר את הכלכלה

 

 שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בישראל גבוה מאי פעם. מדובר כמובן בחדשות טובות, אבל רצוי לשים לב שבפועל הצמיחה הולכת וקטנה. למה זה קורה? פרשנות

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי

 23.8.2017

ירידת רמת האבטלה לרמה של 4.1% נחשבת לבשורה טובה. מה גם שהירידה באבטלה מלווה בעלייה באחוז האנשים בגילאי 15 - 65 שמחפשים עבודה. אם בעבר אחוז ההשתתפות בכוח העבודה בישראל היה נמוך משמעותית מהמקובל בעולם, בגלל העדרם של חלק גדול מהחרדים והערבים משוק העבודה, הרי שכפי שאפשר לראות בתרשים 1, כיום אחוז ההשתתפות בישראל הוא גבוה יותר מאשר בארה"ב. כך שבצד החיובי, השילוב של העלייה בשיעור ההשתתפות והירידה באבטלה מוביל לכך שאחוז המועסקים בישראל ,מתוך כלל האוכלוסיה הוא כנראה הגבוה ביותר אי פעם.

תרשים 1 : שיעור ההשתתפות בכוח העבודה

 שיעור ההשתתפות בכוח העבודה

 

עם זאת, לצד ההיבטים החיוביים, נתוני הירידה באבטלה מדליקים גם כמה נורות אזהרה. ראשית, עלייה בתעסוקה אמורה ללכת יד ביד עם עלייה בתוצר. שכן, אם מעסיקים יותר עובדים, הגידול בכוח העבודה אמור להוביל לכך שהתוצר יהיה גבוה יותר. בפועל, זה לא המצב. התוצר בישראל גדל בשנה שעברה בכ-4%, גידול יפה לכל הדעות. השנה, למרות הירידה באבטלה, הגידול בתוצר האט במחצית הראשונה של השנה לקצב של 2.1%. גם אם הקצב יתגבר מעט במחצית השנייה של השנה, זה עדיין יהיה קצב גידול נמוך מכדי לתמוך בעלייה משמעותית ברמת החיים בישראל.

להזכיר: קצב הגידול של האוכלוסיה בישראל הוא כ- 2%. לכן, גידול בתוצר של 2.1%, משמעו אפס שינוי בתוצר לנפש. כלומר, בזמן שמשרד האוצר חוגג את העובדה שיותר ישראלים עובדים, הרי שבשורה התחתונה, אין שינוי ברמת החיים.

שנית, אם מנסים להבין מדוע התוצר לא גדל בהתאם לירידת האבטלה,  אפשר לראות שחלק גדול מהגידול בתוצר במחצית הראשונה של 2017 נובע מגידול בהוצאות הממשלתיות. זה רומז לכך שחלק לא מבוטל מהעובדים שהצטרפו לשוק העבודה מצאו עבודה במשרה ממשלתית. זה בהחלט בסדר שהממשלה קולטת עובדים נוספים, אבל כפי ששר האוצר נתניהו הבהיר ב- 2003, כדי שהמשק הישראלי יצמח, המגזר הפרטי הוא זה שצריך להוביל ולא הממשלתי. תרשים 2 מראה שכ- 70 אחוזים מהגידול בתעסוקה בשנים האחרונות הוא דווקא במגזרים ציבוריים: שירותים וחינוך. כל עוד זה המצב, אין זה מפתיע שהצמיחה במשק אינה מהירה כמו הגידול במספר העובדים.

בנוסף, ניתן לראות מהנתונים, כי למרות הגידול בתעסוקה, חלק גדול מהעובדים החדשים שנקלטים במשק עובדים במשרות חלקיות, כך ששיעור העובדים שעובדים במשרות מלאות נמצא בירידה. זהו היבט נוסף המסביר מדוע הירידה באבטלה אינה מתורגמת לעלייה בתוצר.

 

תרשים   2 : הגידול במספר המועסקים לפי ענפים. מקור: ברנד (2016)

 הגידול במספר המועסקים לפי ענפים

לסיכום, הירידה באבטלה היא בהחלט חדשות טובות. היא מקטינה את אי השוויון בישראל, ותורמת ליציאה ממעגל העוני. אולם, כל עוד הירידה באבטלה לא מתורגמת לעלייה בצמיחה, היא טומנת בחובה גם לא מעט סכנות. בפרט, לאור העובדה שמשרד האוצר הפחית בשנתיים האחרונות מסים ונתן לציבור סובסידיות. היכולת שלו להמשיך לתת אותן גם בשנים הבאות תלויה במידה שבה המשק יגדל. אם המשק ימשיך לצמוח בקצב הזה, שר האוצר הבא עלול לגלות שאין לו תקציב להמשיך עם ההטבות, ואז תוכניות כמו "נטו משפחה" ו"מחיר למשתכן" עלולות להתבטל .

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום