עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אם השכר כל כך גבוה - למה אף אחד לא רוצה להיות מורה?

 משרד האוצר התגאה בשכר המורים בישראל וטען שהוא מהגבוהים בקרב המדינות המפותחות. בחינת הנתונים לעומק מעלה תמונה קצת פחות ורודה: המורים עובדים יותר קשה, מעמדם יותר נמוך והכסף שהם מרוויחים שווה פחות. פרשנות

 ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

25.8.2017

שכר המורים בישראל הוא מהגבוהים בעולם, כך עולה מסקירתו השבועית של משרד האוצר.תרשים 1.  דוח האוצר מראה כי היחס בין שכר המורים בישראל לשכר הממוצע של בעלי השכלה אקדמית הוא לכאורה מהגבוהים בעולם.

תרשים 1 : היחס בין שכר הממוצע של מורים לשכר הממוצע של בעלי השכלה אקדמית

 היחס בין שכר הממוצע של מורים לשכר הממוצע של בעלי השכלה אקדמית (יח"צ)

אם כך, מדוע הביקוש להוראה בישראל אינו כל כך גבוה? בפרט, איך קורה שאם השכר הוא אכן גבוה ביחס לעולם, עדיין ציוני התלמידים בישראל מדרגים את המדינה באחד המקומות האחרונים מבין המדינות המפותחות, ואין מספיק מורים איכותיים שיסייעו בשיפור הציונים.

התשובה לא כל כך מסובכת. ראשית, תרשים 1 היה נראה אחרת, אם משרד האוצר לא היה שוכח להוסיף מדינות כמו שוויץ. לו היו מכלילים אותן, ישראל היתה מדרדרת עוד מספר מקומות גם במדד שבחר האוצר.

שנית, נשאלת השאלה מה עושים המורים כדי להרוויח את השכר שהם מקבלים. תרשים 2 מראה את מספר התלמידים הממוצע בכיתה בבית ספר יסודי. המדינה המפותחת היחידה שבה יש יותר תלמידים בכיתה מאשר בישראל היא צ'ילה.

באותו הקשר, אפשר גם לבדוק כמה זמן מורים נמצאים בבית ספר. האמת, שהמורים בישראל אינם נמצאים יותר שעות בבית ספר, בהשוואה לעמיתיהם בעולם המפותח. אולם, חלק הרבה יותר גדול מזמנם מוקדש ללימוד בכיתות, לעומת עמיתיהם בחו"ל. אפשר לראות שמבין כל המדינות המפותחות, סקוטלנד היא היחידה בה המורים נמצאים בכיתות יותר זמן מאשר בישראל. המשמעות היא שבשאר העולם, המורים יכולים להספיק, לבדוק את המבחנים, להכין עבודות ולסיים את שאר המטלות שמורים צריכים לעשות, בזמן שהייתם בבית הספר. בארץ, נשאר להם הרבה פחות זמן לעשות את זה במסגרת השעות בהן הם שוהים בבית הספר. לכן, הם עושים עבודות אלו על חשבון זמנם הפרטי, או שאינם עושים אותן כלל.

 

תרשים  2: מספר תלמידים ממוצע בכיתה בחינוך היסודי. מקור: OECD Education at a glance, 2016

 מספר תלמידים ממוצע בכיתה בחינוך היסודי (יח"צ)

 

תרשים 3 : האחוז הממוצע משעות השהייה בבית הספר שבהן המורים נמצאים בכיתות. מקור: OECD Education at a glance, 2016

 האחוז הממוצע משעות השהייה בבית הספר שבהן המורים נמצאים בכיתות (יח"צ)

שלישית, אם בכל זאת מדברים על השכר, אפשר לבדוק את השכר של המורים במונחים של כוח קנייה. המחירים בישראל גבוהים יחסית, ומעניין להשוות את השכר של המורים בישראל למורים בשאר העולם, במונחי יכולת קנייה. תרשים 4 מראה שהשכר הממוצע של מורים מתחילים בבית ספר יסודי בישראל אינו כל כך גבוה בהשוואה לעולם המפותח. המדינות היחידות שבהן המורים המתחילים מרוויחים פחות הן מדינות שיצאו משלטון קומוניסטי בשנות ה- 1990, כמו צ'ילה ומקסיקו.

תרשים  4: שכר שנתי ממוצע למורה מתחיל בדולרים מתואמים לכוח קנייה (PPP). מקור: OECD Education at a glance, 2016

שכר שנתי ממוצע למורה מתחיל בדולרים מתואמים לכוח קנייה (יח"צ)

אפשר היה להבין שמורים בישראל מוכנים להתחיל עם שכר נמוך אם הם היו מצפים לשכר גבוה יותר בהמשך. אולם, תרשים 5 מראה שאין שינוי גדול בשכר גם כשהמורים צוברים יותר נסיון. הוא מראה את השכר הממוצע של מורים עם 15 שנות נסיון שמלמדים בבית ספר יסודי בישראל לעומת העולם המפותח. אפשר לראות שמיקום שכרם הממוצע של המורים הישראלים נשאר בדיוק אותו דבר.

תרשים  5: שכר שנתי ממוצע למורה עם 15 שנות נסיון בדולרים מתואמים לכוח קנייה (PPP). מקור: OECD Education at a glance, 2016

שכר שנתי ממוצע למורה עם 15 שנות נסיון בדולרים מתואמים לכוח קנייה (יח"צ)

 

אם העבודה קשה והשכר לא גבוה, היה ניתן לחשוב כי כדאי להיות מורה בגלל שייכות למעמד גבוה, אך בישראל אין ספק שגם סיבה זו אינה מוכיחה את עצמה. תרשים 6 מראה את התוצאות של סקר נרחב שבוצע ב- 21 מדינות במטרה לבחון את מעמד המורה בכל אחת מהן. הדבר הבולט ביותר בסקר הוא שמעמד המורה בישראל הוא רק טיפה מעל האפס, וגם זה בקושי.

תרשים 6 : מדד מעמד המורים. מקור: Global Teacher Status Index, 2013

 מדד מעמד המורים (יח"צ)

מה שעוד אפשר ללמוד מתוצאות של הסקר רק כשני אחוזים מהאמהות בישראל יעודדו את ילדיהם להיות מורים, ופחות משמונה אחוזים מהאמהות ישקלו לעודד את הילדים לעשות דבר כזה. ואם האמא היהודיה לא רוצה שהילד שלה יהיה מורה, אז מי כן ירצה?

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום