עיתונות מקצועית - אינפיניטי

עזבו שטויות, לכו על תשתיות ועדיף באירופה

 אירופה מתחילה להראות לאחרונה סימנים של צמיחה עודפת על ארה"ב, שצפויה לתמוך בתשואות המניות. התמחור של השווקים שם עדיין נמוך, ובולט בהם סקטור התשתיות, שנהנה במקרים רבים מהביטחון שמעניקות ההחזקות הממשלתיות בו, והוא צפוי לעלות בשיעור נאה- נוסף על תשואת דיבידנד יפה

פרד ריינגלאס  |  מנהל השקעות, קבוצת ההשקעות אינפיניטי

28.08.2017 

 לאחר שהשווקים בארה"ב "זכו" לאחד מימי המסחר הגרועים ביותר שלהם לשנת 2017 ביום חמישי (17 לאוגוסט 2017), ייתכן שמשקיעים בעולם יתחילו לפזול אל מחוץ לגבולות וול סטריט.

מאז מרץ 2009, כשהשוק האמריקני נגע בשפל, המניות המרכיבות את מדד ה-S&P 500 האמריקאי הכו באופן משמעותי את כל המדדים המובילים בעולם עם תשואה של כ-330% (כולל דיבידנדים) עד היום. באותה תקופה, ה- Euro Stoxx 600 הניב תשואה של כ-224% במונחי אירו ו- 201% במונחי דולר ארה"ב.

ארצות הברית התאפיינה בשנים האחרונות בנתוני צמיחה כלכלית עדיפים על אירופה. לאור האמור,  המשקיעים בוחנים בימים אלה את ביצועי שוק ההון ואת מידת ההצדקה לעליות השערים של השנים האחרונות ומעריכים האם ועד מתי השוק ימשיך במגמה הזו.

בשנה האחרונה, הפעילים בשווקי ההון היו מודאגים מהשינויים הפוליטיים ואירועים שעלולים להתרחש במספר מדינות אירופיות כגון: תוצאות משאל העם בנושא ה-,Brexit הבחירות בצרפת ובהולנד ובעוד כחודש בגרמניה, יחד עם משאל העם באיטליה. למרות שממשל טראמפ מתקשה להעביר רפורמות בקונגרס האמריקאי, יתכן כי המנהיגות האירופאית מתחזקת ביחס לממשל בארה"ב. השינוי הזה עלול להיות תקדימי מאחר וארה"ב מתקרבת לתקרת החוב הלאומי ובעקבות הכישלון ברפורמת הבריאות.

תכנית ההקלה המוניטרית בארה"ב הסתיימה וככל הנראה הריבית צפויה להמשיך לעלות באופן הדרגתי, בהמשך לשלוש העלאות הריבית שהחלו בדצמבר 2016. עליית הריבית עשויה לייקר את גיוס הכספים של החברות במשק האמריקאי ובכך עשויה להשפיע על פוטנציאל הצמיחה של החברות. בניגוד לכך, באירופה המדיניות המוניטרית כנראה ותימשך לפחות עד תום חציון ראשון של שנת 2018. 

לאחרונה התפרסמו באירופה מספר פרמטרים פיננסיים המראים פוטנציאל צמיחה עודפת מול ארה"ב בהשוואה של מכפילי רווח ומכפילי הון , מדיניות פוליטית מגובשת, מדיניות מוניטרית הצפויה לתמוך בחברות מקומיות ובכך לתמוך בתשואות גבוהות יותר ממניות אחרות בעולם.

מכפיל רווח עתידי באירופה עומד על כ-15.69 (במדד Euro Stoxx 600) ואילו בארה"ב הוא עומד על 18.70 (רמה אפילו יותר גבוהה מהרמה שהיתה לפני המשבר הכלכלי של הסאבפריים , אז המכפילים  העתידיים עמדו על 18.30). עוד נציין כי מכפילי הרווח של רוב הסקטורים בארה"ב הינם ברמה גבוהה כמו גם המכפילים העתידים. בסקטור התשתיות המכפיל העתידי עומד על 18.92, בסקטור הטכנולוגיה המכפיל ברמה של 19.09 ובסקטור התעשייה הוא סביב ה- 18.50. אפילו בסקטור הפארמה שנפגע קשות בשנים האחרונות, המכפיל העתידי עומד על 16.76.

לא נתמקד בסקטורים אלה המהווים חלק קטן מה- Euro Stoxx 600. נתמקד בסקטור התשתיות באירופה שצמח בקצב מהיר יותר ושעשוי לצמוח אף יותר.

תשואה עודפת במגזר התשתיות

סקטור התשתיות צפוי לצמוח בקצב שנתי של כ-5%. הסיבות לכך הינן: שינויים אירגוניים, הגדלת תקציב הפיתוח (בעיקר באנרגיה מתחדשת) והקטנת עלות החוב.  הפרמטר העיקרי המעיב הינו שער החליפין של האירו מול הדולר מפני שלמספר חברות יש פעילות משמעותית בארה"ב (Iberdrola , Energias de Portugal).

בבחינה של סקטור התשתיות האירופי מבחינים בשינוי ברבעונים האחרונים הכוללים שינויים אירגוניים  ותיקון תיקי השקעות למודלים עסקיים רזים ופשוטים יותר. כמו כן, המשקיעים מצפים למספר מיזוגים בין חברות שיגרמו לסינרגיות ופוטנציאל לרווחים יותר גדולים.

מתחילת שנה, חברות תשתיות אירופיות הניבו תשואה כוללת עודפת על מדדי MSCI Europe ו-Euro Stoxx 600  . מתחילת שנת 2017, סקטור התשתיות באירופה עלה בכ-9% כשמדד האירו סטוקס 600 עלה רק ב-3.7%. חברות התשתיות בגוש האירו, במיוחד חברות גרמניות וצרפתיות, הפיקו ביצועים חזקים כשהקולגות שלהם בבריטניה ובספרד היו בפיגור. בנוסף לכך, תשואת הדיבידנד בענף זה הינה בין הגבוהות (+4.7%) ומניבה תשואה עודפת של כ-1.3% על השוק המנייתי באירופה ועדיפה גם על פני שוק האג"ח שמניב תשואה של כ-0.40% ל-10 שנים בגרמניה וכ-0.7% ל-10 שנים בצרפת. המרווח בין סקטור התשתיות ובין אג"ח ממשלת גרמניה עומד על 430 נקודות בסיס.

השינויים הפוליטיים באירופה יכולים להוות הזדמנות כניסה מאוד נוחה בסקטור התשתיות  . לאחר בחירתו של עמנואל מקרון לנשיאות צרפת, הציפיה שהוא יפעל לטובת מחיר פחם אחיד ונמוך ברמת הגוש האירופי למרות שיש התנגדויות מכמה מדינות כמו פולין שהיא יצרנית פחם גדולה. אם הוא יצליח, חברות כמו EDF  (חברת החשמל הצרפתית) ייהנו מרכש זול יותר ושפרו את רווחיותן. מקרון גם מתכנן להוריד את השימוש באנרגיה גרעינית שמהווה היום 75% מהצריכה הצרפתית ל-50% ולתמוך באנרגיה חדשנית וברכבים אוטונומיים.

סקטור התשתיות מתנהג בקורלציה הפוכה לסקטור האנרגיה מפני שסקטור האנרגיה תלוי במחירי הנפט ולכן ספג לא מעט הפסדים בשנים האחרונות. לאור נתונים המעידים על תפוקת יתר של מדינות OPEC , מחירי הנפט לא צפויים לעלות בזמן הקרוב ואפילו צפויים להתייצב סביב ה-40 דולר לחבית. ברוב החברות בסקטור זה מוצאים אחזקה ממשלתית כזו או אחרת .

תעודות סל ומניות תשתית מעניינות

ישנן מספר דרכים להיחשף לסקטור התשתיות באירופה : דרך תעודת סל מסוג ETF או בהשקעה ישירה במניות ספציפיות. לגבי ETF אפשר להיחשף לסקטור דרך תעודת סל של איי שרס (ISHARES), ליקסור (LYXOR) וסורס (SOURCE) . לסורס יש יתרון נוסף לדמי ניהול הנמוכים על פני התעודות האחרות -  התעודה רשומה אירלנד ולכן יש לעיתים יתרון מיסוי בהשקעה שם . תשואת דיבידנד ממוצעת בתעודה הינה של כ-5.30% כשמכפיל הרווח העתידי הגלום בה עומד על 14.50. נציין כי חברת אינג'יEngie) )   מהווה כ-5% מהמדד.

מניות תשתית מעניינות הינן לדוגמא: חברת אינג'י (Engie) המציע מגוון רחב של פעילות - אנרגיה חדשנית , גז, חשמל, החברה מוחזקת בכ-29% על ידי ממשלת צרפת. החברה הינה השלישית בגודלה באירופה אחרי החברות הספרדיות  Enel ו-  Iberdrola.שווי שוק החברה עומד על 34.7 € מיליארד וממקם אותה כחברה התשתיות הכי גדולה בצרפת (אפילו לפני חברת חשמל הצרפתית Electricite de France – EDF בעלת שווי שוק של כ-26 € מיליארד). מכפיל עתידי עומד על 14.21 ושיעור הדיבידנד  עומד על 5.97%. המכפיל ההיסטורי של החברה ב-5 השנים האחרונות עמד על 28.09 בממוצע, כשהמכפיל העתידי ההיסטורי באותה תקופה עמוד על 15.3 בממוצע. תשואת דיבידנד היסטורית ב-5 שנים האחרונות הייתה בשיעור של כ-7.42% . אמנם ב-5 שנים האחרונות המניה ירדה בכ-27% אבל בזכות תשואת הדיבידנד הפנומנלית, המשקיעים הרוויחו כ-5% על החזקת הנייר עד היום. ירידת הנייר בנוסף למכפיל נמוך מהווים הזדמנות כניסה נוחה. לפני פחות מחודש החברה פרסמה את דוחות  מחצית הראשונה של שנת 2017 יותר טובים מחברת EDF עם גידול ברווח הנקי ב-3.5% בעקבות התייעלות במעבר ליצור אנרגיה חדשנית והצעת מגוון שירותים רחב יותר במגזר. בחודש מאי החברה החליטה לצאת בהדרגה מפעילותה בתחום הנפט וגז ומכרה את הפעילות לחברת Neptune Oil & Gas תמורת 3.9 € מיליארד, העסקה אמורה להתבצע ברבעון הראשון של שנת 2018.

לסיכום, השוק האירופי הינו זול יותר מרוב השווקים המפותחים וסקטור התשתיות יכול להניב תשואה עודפת יחד עם חשיפה ממשלתית (הרבה חברות מוחזקות על ידי ממשלות דבר המשקף ביטחון לבעלי המניות). תמחור סקטור זה כיום מהווה הזדמנות כניסה נוחה לטווח ארוך בשל הרמות הנמוכות של מכפילי הרווח וההון של החברות בנוסף לתשואת דיבידנד יפה. סקטור התשתיות נהנה משינויים אירגוניים של גופים גדולים וותיקים ועשוי לצמוח בקצב שנתי של כ-5%.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום