עיתונות מקצועית - אינפיניטי

מקסיקו - החצר האחורית של אמריקה

 עליית שכר העבודה בארה"ב ובקנדה גרמה ליצרניות רכב כמו ג'נרל מוטורס ופורד להעתיק את מפעליהן דרומה למקסיקו. היתרון הגלום ביצוא המפעלים מתווסף להתאוששות בבורסה המקומית ולהתחזקות המטבע המקומי, והופך את מקסיקו לשוק אטרקטיבי להשקעה.

גל ראלי |  אנליסט בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

04.09.2017  גלובס

שנה שעברה סבלה בורסת מקסיקו  מירידות שערים חדות עקב בחירתו לנשיאות של דונלד טראמפ והחששות מאיום פתיחת מלחמת סחר בין שתי המדינות, וכן על רקע הירידות במחירי הסחורות בעולם. איומים אלה הובילו לירידות של כ-15% בשנת 2016. מתחילת השנה חלה התאוששות מרשימה, בעיקר נוכח התחזקותו של הפזו המקסיקני בכ-19%מה שהוביל לעלייה של 30% במדד ה-msci mexico  .


הענק המייצר

כלכלת מקסיקו היא הכלכלה השנייה בגודלה במדינות אמריקה הלטינית וה-13 במונחי תמ"ג עולמי (1.5 טריליון דולר). הכלכלה צמחה בשנת 2016 בשיעור של 2.8%. אוכלוסיית מקסיקו מונה מעל ל-120 מיליון אזרחים. היחס תמ"ג לנפש עומד על 8,700$ (נומינלי), שיעור אבטלה נמוך של 3.4%  ושיעור השתתפות העומד על 59.8%.
היחלשות המטבע המקומי והתחזקות  מחירי סחורות המתכות,  המהוות תחום דומיננטי בכלכלת המדינה, תרמו לזינוק בשיעור האינפלציה במקסיקו לרמה של 6.44%. על מנת למתן את קצב האינפלציה, העלה הבנק המרכזי בשנה האחרונה את שיעור הריבית מרמה של 4.5% ל-7%, ועל פי תחזיות האינפלציה קיימת סבירות גבוהה להעלאת ריבית נוספת. 
 מגזר התעשייה מהווה כ- 36% מהתמ"ג המקסיקני. המגזרים המובילים הנוספים הינם תקשורת, פיננסים וחקלאות.   ברשות המדינה מאגרי מתכות מהגדולים בעולם והיא נחשבת למדינה ה-10 בגדולה מבחינת היקפי מאגרי נפט. 


החצר האחורית של ארה"ב

בשל עליית שכר העבודה בארה"ב ובקנדה הפכה מקסיקו לחצר האחורית של צפון אמריקה. יצרניות רכב אמריקאיות כמו ג'נרל מוטורס ופורד העתיקו את מפעליהן למקסיקו. בנוסף, גם חברות בינ"ל כגון טויוטה, וולפגסאן ניסן ופיאט-קרייזלר הגדילו את הייצוא שלהן במקסיקו.

מעבר לכך, בשנים האחרונות החלה תעשיית האלקטרוניקה להתפתח במקסיקו, כך שהיום מקסיקו היא הייצואנית השניה בגודלה לארה"ב (אחרי סין), תחום שתופס תאוצה נוכח העלייה בצריכה של מוצרי אלקטרוניקה בארה"ב.
הסכם הסחר NAFTA  העצים עוד יותר את יתרון ייצוא המפעלים למדינה מה שהפך את מקסיקו לשותפת סחר מרכזית עם ארה"ב.


גם חומה לא תעצור את קשרי המסחר בין המדינות

לארצות הברית ומקסיקו יש קשרי מסחר רחבים מאוד החל מתעשייה, חקלאות, אנרגיה מוצרי צריכה, טקסטיל ועוד. מבחינת היקפי הייצוא לארה"ב, מקסיקו היא המדינה הרביעית בגודלה לאחר סין, האיחוד האירופאי וקנדה, היקף הייצוא עמד נכון לסוף 2016 על 294  מיליארד דולר ואילו ייבוא הסחורות של מקסיקו מארה"ב עומד על 231 מיליארד דולר, השלישית בגודלה (אחרי האיחוד האירופאי וסין). הדיבורים סביב פתיחת הסכמי הסחר NAFTA  (הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה) שיחלו השנה היא לכל היותר שיפור עמדות של הצדדים, כאשר ארה"ב תנסה לשפר את המאזן המסחרי, ובכך תבטל מכסים על סחורות אמריקאיות בתחומי הטקסטיל והחקלאות מהמדינות המשותפות. קנדה, תתמקד בלהשאיר את חוקי הברורות הבינ"ל בין החברות בתוך ההסכם שארה"ב שואפת לבטל. ואילו מקסיקו שואפת להשאיר לעצמה מעבר סחר חופשי בתחום החקלאות והאנרגיה ולהרחיב את אזורי הסחר החופשי שלה שכעת נמצאים בעיקר באזור הגבול הצפוני שלה. עם סיומו של 'משחק המערב הפרוע' הזה נדע בהמשך.

למרות ההתאוששות המשמעותית במדדי המניות של מקסיקו, היא מתמודדת עם אתגרים משמעותיים, ביניהם  ירידה בקצב צמיחת התמ"ג, בעיקר כתוצאה מירידה מחירי הנפט בעולם.
כמו כן, בקרב מדינות ה-OECD , מקסיקו הינה השניה בגדולה מבין המדינות בעלות הפערים החברתיים הגדולים בין עשירים לעניים, ומעל לרבע מהתמ"ג, מבוסס על כלכלה שחורה (לא מדווחת).  הנשיא אנריקה פנייה נטו, מוביל מאז כניסתו לתפקיד בשנת 2012, שורה ארוכה של רפורמות במדינה במגוון תחומים, בדגש על מערכת המיסוי, חיזוק מוסדות המשפט ורפורמה בתחומי האנרגיה והטלקום במדינה.


מה אפשרויות החשיפה למקסיקו?

אחת הדרכים להיחשף למקסיקו הינה באמצעות 2 ETF: EWW US  (Ishares Msci Mexico) אשר מורכב מחשיפה מלאה על כלכלת מקסיקו. כאשר הסקטורים המובילים הם: תקשורת (16%) (16%) חברות תעשיה בנקים (14%) משקאות (12%) קמעונאות (8%).

ETF  נוסף המאפשר חשיפה  למקסיקו  הוא HEWW  (Ishares Curr Hdg Msci Mexico) ETF  זהה בתמהילו לETF  הקודם אך מנוטרל מטבע (חשיפה לדולר בלבד).

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום