עיתונות מקצועית - אינפיניטי

מתלבטים מה ללמוד? תראו כמה תרוויחו אחרי

 

אם אתם לפני לימודים בשנה ראשונה באוניברסיטה והנתונים של משרד האוצר גורמים לכם להרגיש שעשיתם טעות גדולה - אז בלי פאניקה, במיוחד אם אתם גברים

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי ומרצה במכללת נתניה. 17.09.17

 

תרשים 1, שמבוסס על מחקר שבוצע במשרד האוצר, מסביר למה שר החינוך חושב שיותר תלמידים צריכים ללמוד מתמטיקה ברמה של 5 יחידות. הוא מראה את תוספת ההכנסה החודשית, באחוזים, שצפויים לקבל בוגרי תארים שונים ממוסדות אקדמיים כשיגיעו לגילאי השלושים פלוס, ביחס למי שסיימו תואר בהוראה.

חשוב לציין שבחישוב התוצאות נלקחו בחשבון ציוני הבגרות והפסיכומטרי של הסטודנטים והרקע המשפחתי שלהם. כך שמתוך התרשים אפשר ללמוד שאם סטודנט בעל כישורים זהים בחר ללמוד רפואה במקום הוראה, השכר החודשי שלו צפוי לעלות בלמעלה מ- 70%. לעומת זאת, אם הוא למד אומנות, שכרו יהיה נמוך בכ-25% משכרו של מי שלמד הוראה.

 

תרשים 1 : תוספת ההכנסה הצפויה (באחוזים) מלימודי מקצוע ביחס ללימודי הוראה

לפי החישוב הזה, המקופחים ביותר  הם הסטודנטים לביולוגיה: היקף שעות הלימוד שלהם גדול יותר משאר הסטודנטים, אך בסופו של דבר הם מרוויחים פחות מאלו שעושים חיים די קלים בתחומים אחרים .

אז אם אתם לפני לימודים אקדמאיים, והנתונים האלו גורמים לכם להרגיש שעשיתם טעות גדולה כשמילאתם את טופס הרישום ובחרתם את המקצוע הלא נכון, או שאתם מתחרטים על כך שלא השלמתם בגרות 5 יחידות במתמטיקה, או שלא קיבלתם את הציון הדרוש בפסיכומטרי, אז קודם כל: בלי פאניקה. בעיקר עם אתם גברים.

כפי שאפשר לראות בתרשים 2, התשואה ללימודים היא משמעותית יותר עבור נשים, מאשר עבור גברים. התרשים אינו מפתיע, כי הנתונים מראים ששכר הנשים בדרך כלל נמוך יותר. כך, למרות שבכל המקצועות, נשים מרוויחות בממוצע פחות מגברים, הרי שכל דבר שיוכל לחזק את כוח המיקוח יהיה חשוב יותר עבורן.  לכן, יותר נשים לומדות באקדמיה בהשוואה לגברים, שכן, בחירת המקצוע חשובה להן יותר מאשר לגברים.

תרשים  2: תוספת ההכנסה הצפויה (באחוזים) מלימודי מקצוע ביחס ללימודי הוראה, על פי מין

 

אבל גם אם אתן נשים, וגם אם לא נרשמתן ללימודי רפואה או מדעי המחשב, אין סיבה להיכנס ללחץ . ראשית, בגלל שחישוב זה בוצע בנקודת זמן מאד מסויימת. נכון לעכשיו, לימודים הקשורים למדעי המחשב נראים כמו הדרך לעושר, ולכן גם לאושר. אבל בקצב השינוי שעובר על העולם כעת, לאף אחד אין מושג מה יהיו המקצועות המבוקשים בעוד 10 או 20 שנים.

יותר מכך: מוסדות אקדמאיים לא מלמדים מקצוע. הם מעניקים, במקרה הטוב, ארגז כלים שבו ניתן להשתמש במהלך החיים. חלקו של הארגז הזה מורכב ממידע בתחומים מסויימים, וחלקו הגדול מורכב מצורת חשיבה, מיכולת הלמידה, מהידע איך להעביר מידע בצורה תמציתית באופן ברור, ומהידע איך לתקשר עם אנשים אחרים בעלי ארגז כלים דומה.

המקצוע שאני למדתי, כלכלה, מהווה דוגמא מצויינת. אחרי שלוש שנות לימוד אף אחד מאתנו לא ידע שום דבר שימושי שיכול היה לעזור לו בבנק, במחלקת מחקר או בכל דבר אחר שהוא עושה בחיים. אבל אלה מאתנו שלמדו טוב, למדו איך לחשוב, ולמדו שהם יכולים ללמוד מהר, וידעו לשכנע את המנהלים והלקוחות שלהם שהם האנשים הנכונים לביצוע העבודה.

כך שסטודנטים לא באים למוסד אקדמי כדי ללמוד מקצוע מסויים. אם הם היו באים בשביל זה, לא היו צריכים את האקדמיה ובעולם הנוכחי, רוב הסטודנטים היו מוצאים את עצמם בלי עבודה תוך עשר או עשרים שנים, ללא קשר לתחום לימודיהם. אבל מי שיפתח יכולת למידה, ידע איך להסתדר, לא חשוב איך יקראו לתואר שלמד.

שנית, שם המקצוע לא מעיד על פיתוח לימוד החשיבה: מדעי הרוח מלמדים לחשוב במידה לא פחותה מהמדעים המדוייקים, גם אם הכלים שלהם הם שונים. מי שילמד לחשוב, יעשה שימוש בידע  הזה, ולא חשוב איזה מקצוע למד.

שלישית, יש חשיבות  ללמוד דברים שנהנים לעשות. האוניברסיטה היא מקום נפלא לפגוש אנשים דומים, והסיכוי לפגוש אנשים דומים עולה כשלומדים דברים שנהנים מהם. מחקר שנערך בארה"ב מלמד ששליש מהאנשים שסיימו מוסד אקדמי, התחתנו אחר כך עם מישהו מהמוסד שבו הם למדו. זה לא במקרה.

כי בסופו של דבר, המטרה באוניברסיטה היא ללמוד, וללמוד כישורי חיים זה חלק מהלימודים. אז שיהיה בהצלחה לכל מי שלומד באקדמיה, וזכרונות נעימים לכל מי שכבר סיים.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום