עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אלופת אירופה

 למרות הסביבה הכלכלית המאתגרת בתוך האיחוד האירופי, ממשיכה גרמניה להוביל את הכלכלה ביבשת, ולשמר את מעמדה כאחת הכלכלות החזקות והיציבות ביותר בעולם. המדיניות האחראית שלה, ששמרה עליה במשבר של 2008, מסייעת לה להציג שורת נתוני מאקרו מרשימים.

חן יצחק |  אנליסטית בקבוצת ההשקעות אינפיניטי 17.09.17

עשר שנים עברו מתחילת המשבר בשנת 2008, שהוביל את הכלכלות בעולם, וביניהם כלכלת ארה"ב וכלכלת אירופה למיתון כבד. בניגוד לארה"ב, שבה, לאחר המשבר הפד החל בניסיון להוציא את המשק האמריקאי ממצבו הקשה ע"י הזרמת כספים לכלכלה באמצעות הרחבה כמותית ותמריצים כלכליים, באירופה הבנק המרכזי הכריז על תכנית מוגבלת לרכישת אג"ח ממשלתיות. התגובה המתונה יותר באירופה למשבר נבעה בעיקר מההתנגדות של גרמניה, בעלת ההשפעה הפוליטית והכלכלית הגדולה ביותר, להזרים נזילות לשווקים. המשבר הפיננסי פגע יותר בכלכלות החלשות באירופה (יוון, אירלנד, איטליה וספרד) בשל גירעונות ממשלתיים ורמות חוב גבוהות, טרום המשבר, שהוביל להתפתחות משבר חובות באירופה.

התגובה המהירה והחריפה יותר של הבנק המרכזי האמריקאי והשונות בין מדינות אירופה יצרו הבדל משמעותי בהתאוששות הכלכלית של ארה"ב בהשוואה לאירופה . כלכלת ארה"ב  התאוששה  מהר יותר מהמשבר מאשר הכלכלה האירופית, מה שהוביל לחוסר אמון גובר במערכת הכלכלית והפוליטית באירופה.

באירופה, בשנת 2014 הבנק המרכזי (ECB) הוריד את הריבית על פיקדונות לרמה שלילית לראשונה בתולדות גוש האירו וכן הכריז על חבילת תמריצים לבנקים על מנת להגדיל את הנזילות במשק האירופאי ובכך לעודד השקעות וצריכה. בנוסף לכך, בשנת 2015 יו"ר הבנק המרכזי באירופה החל בתכנית הרחבה כמותית, אשר כללה רכישות של אג"ח ממשלתיות בסכום של 60 מיליארד אירו מידי חודש, דבר שתרם משמעותית לשיפור מצבה של כלכלת גוש היורו.

למרות הסביבה הכלכלית המאתגרת בתוך האיחוד האירופי, גרמניה ממשיכה להיות אחת הכלכלות החזקות והיציבות ביותר בעולם. גרמניה כמעט וכלל לא נפגעה מהמשבר הכלכלי ששרר באירופה, לאור המדיניות השמרנית של הממשלה טרום המשבר. שיעור האבטלה במדינה היה במגמת ירידה והגיע לרמה נמוכה של 7.7% בסוף 2008  ושיעור חוב תוצר נמוך (יחסית ליתר מדינות אירופה) של 63.7%. חולשת האירו עקב חולשתן הכלכלית של חברות הגוש האחרות תרמה לא מעט לגרמניה שהינה היצואנית השנייה בגודלה בעולם (לאחר סין), והיא מייצאת יותר משליש מהתוצר הלאומי (86%) המהווה המנוע העיקרי לצמיחת הכלכלה בשנים האחרונות. כמדינה מוטת ייצוא, גרמניה ירדה מעט בייצוא עקב האטה בביקושים של הכלכלות המקיפות אותה. בשנת 2009 הייצוא בגרמניה ירד ב 8.5%, אך החל משנת 2009 היצוא חזר לעלות ואף הגיע לרמות גבוהות יותר מלפני המשבר.

לאורך שנים, לגרמניה עודפים במאזן הסחר הגדולים ביותר באירופה. המדינה שמרה בחודש יוני על עודף גבוה בחשבון השוטף של 19.4 מיליארד אירו המהווה כ 8% מהתוצר הגרמני, שנבע בעיקר משיפור בשוק העבודה והצמיחה בייצוא. חובות משקי הבית יורדים בהתמדה לאורך השנים והגיעו לרמה נמוכה של 53% מהתמ"ג, לעומת 70% בארה"ב ו 88% בבריטניה.

מדיניות אחראית שומרת על כלכלת גרמניה חזקה, אך יוצרת פער גדול בינה לבין המדינות שסביבה. מדינות הפריפריה האירופית עדיין סובלות מנטל החובות, וכלכלות חלשות כמו יוון ואיטליה נשענות על הכוח הכלכלי של האיחוד בהובלת גרמניה שנותנת חבילות סיוע גדולות למדינות החלשות. גרמניה צריכה מדינות פחות חזקות בגוש האירו, גם כדי לשמור על הביקוש למוצריה וגם כדי לשמור על המטבע חלש יחסית.

ב24 לספטמבר יתקיימו בגרמניה הבחירות הכלליות. לתוצאות הבחירות תהיה השפעה משמעותית על כלכלת אירופה וגרמניה, למרות שעל פי הסקרים נראה שאנגלה מרקל (ימין מרכז) מובילה בפער של כ 15% מעל המפלגה היריבה משמאל בראשות מרטין שולץ. ב 12 שנות שלטון האחרונות של מרקל, היא הצליחה לשמור על כלכלת גרמניה חזקה (למרות המשבר הפיננסי) עם שיעור אבטלה הולך וקטן. התוצר המקומי הגולמי בגרמניה צמח ב 0.8% ברבעון השני (מחושב שנתי), שיעור אבטלה ירד ל 5.7% באוגוסט 2017, בהשוואה לגוש האירו בו שיעור האבטלה עומד על 9%.

האתגר הדמוגרפי של גרמניה נובע משיעור ילודה נמוך . על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בגרמניה, שיעור הילודה במדינה בת כ 81 מיליון התושבים הוא 1.5 ילדים לאשה בלבד — מהנמוכים בעולם ומתחת לממוצע של האיחוד האירופי.  לפי האו"ם, למרות גל המהגרים הגדול במדינה, האוכלוסייה צפויה לרדת ל -74.5 מיליון תושבים עד שנת 2050. אחוז הגרמנים מתחת לגיל 15 נמצא מתחת ל -13%, בין הנמוכים בעולם. חלקם של האוכלוסייה המבוגרת יותר, מעל גיל 65, צפוי לעלות מ -22% ל -39%.

כלכלת גרמניה, הכלכלה הגדולה והמשפיעה מבין מדינות אירופה, ממשיכה להוביל את היבשת וצפויה להמשיך כך גם בשנים הקרובות. המדד המרכזי בגרמניה הינו מדד הדאקס 30, הכולל את 30 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסת פרנקפורט בגרמניה. המדד מפוזר בין הסקטורים השונים, כשהסקטור הגדול צריכה מחזורית מהווה כ 18% מהמדד ולאחריו סקטור הפיננסים עם חשיפה של כ 16% מהמדד. המכפיל הנוכחי של המדד עומד על 17.25, עם תשואת דיבידנד יציבה של כ 2.7%.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום