עיתונות מקצועית - אינפיניטי

הארוחות כבר מאחורינו: כמה בזבזתם על מתנה לחג?

 סביר להניח שלא הרבה - אחרת הייתם מביאים למארח שלכם "גיפט קארד" כמו אצל ועדי העובדים, ולא מתנה שקניתם בהנחה אחרי שהסרתם את תג המחיר. טור אישי

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי ומרצה במכללת נתניה.

 22.09.17

קיבלתם פעם מתנה מקרוב משפחה, וחיכיתם למצוא בפנים את מה שתמיד רציתם, אך אז מצאתם בפנים סוודר שהיה פחות לטעמכם? או ספר תמונות של ירושלים הבירה? או חבילת שוקולד בדיוק כשהתחלתם דיאטה? המשוררת תרצה אתר תארה את התחושה באופן מדויק כשכתבה: "כי אז אומר את האמת/שמי שקונה לי ורד הוא האיש הלא נכון."

מה שמעלה את השאלה: למה אנחנו נותנים מתנות? הרי ברור לחלוטין שיש דרך בטוחה לא לטעות: לתת כסף. במקום לקנות מתנה ב- 200 ש"ח, נניח, ניתן לחתן השמחה 200 ש"ח במזומן ונשאיר לו את הבחירה. אך בכל זאת, גם אנשים פרטיים וגם חברות וועדי עובדים מעדיפים הרבה פעמים להעניק מתנות, למרות הסכנה שערך המתנה עבור מקבלה יהיה נמוך יותר מעלותה. יש מחקר מפורסם שמראה כי 10% עד 33% מהמתנות שאמריקאים נותנים בחג המולד נזרק לפח. במספרים זה אומר שכל חג מולד נזרק לפח סכום שווה ערך לרכישת דירה עבור כל חסר בית באמריקה.

כיוון שבזבוז כזה של כסף לא יכול לעבור ללא הסברים, להלן מספר השערות לסיבה להענקת  מתנות ולא כסף. אחד מהקולגות שלי סיפר שיום אחד, זוג חברים שלו עבר דירה, וביקש ממנו לעזור בצביעת הבית. הקולגה שלי הינו בעל "ידיים שמאליות", וגם היה די עסוק. לכן, הוא הציע להם שבמקום לבוא, הוא ישלם להם עבור יום עבודה של צבע מקצועי. מאז, הם לא מדברים אתו, למרות שברור שצבע מקצועי יעשה ביום, מה שהקולגה שלי לא יוכל לעשות גם לא בשבועיים.

המסקנה מכך היא שמתנות לא נועדו בהכרח לספק תועלת. הן נועדו להראות שנותן המתנה מוכן לוותר למענך על זמן, לסבול אי נוחות, להראות יחס אישי, להיות מוכן לשמוע בדיחות לא מוצלחות כשנופל עליו דלי צבע. אנחנו רוצים לדעת שחבר הוא חבר.

אפשרות שנייה היא שמתן מתנות הוא מבחן לטיב ההיכרות. ככל שחבר מכיר אותך טוב יותר, כך גדל הסיכוי שהוא יודע מה תרצה לקבל כמתנה. לכן, אנחנו רוצים לקבל מתנות מהקרובים לנו, כדי לבדוק עד כמה הם מכירים אותנו. אם הם לא מכירים אותנו, אז חוזרים למה שיש לתרצה אתר להגיד לזה שמביא לה ורד. תיאוריה זו יכולה גם להסביר למה אנחנו מוכנים לקבל כסף בחתונות, למשל, אבל לא בין בני זוג. בחתונות (וגם בבר-מצווה) ברור שרוב האורחים לא מכירים את חתן השמחה מספיק טוב כדי לדעת מה ירצה לקבל, ולכן אין טעם לבחון אותם.

אפשרות שלישית היא פשוט קמצנות. נניח שאתם חושבים להביא מתנה לחבר, ואתם לא מעוניינים לשלם יותר מחמישים ש"ח, אבל אתם לא רוצים שהוא ידע שעלות המתנה היתה רק 50 ש"ח. לכן, לא תתנו כסף, אך אם תצליחו למצוא מוצר שבדיוק נמכר בהנחה, או מוצר שחברכם אינו יודע מה מחירו, אז מתנה היא אופציה נהדרת. בתנאי שהסרתם את תג המחיר כמובן...

שיהיה ראש שנה שמח, ושתקבלו רק מתנות נהדרות במשך כל השנה!

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום