חיפוש - אינפיניטי

הרפורמה במס בארה"ב- הצלחה ראשונה של הממשל?

  תוכניות ההידוק המוניטרי של הפד בעקבות המשבר אכן שיקמה את כלכלת ארה"ב, אך חלק מהפרמטרים טרם חזרו לרמות של 2007. עם זאת, רפורמת המס של טראמפ תתמוך בעליית תשואות באג"ח האמריקאיות- שתתרום גם למערכת הפיננסים.

יוליה מסלוב |  אנליסטית בכירה בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

 02.10.2017 

המשבר הגדול שהתרחש לפני עשור גרם להתערבות מסיבית מצד הבנקים המרכזיים בעולם. הם הורידו ריבית לרמה של אפס אחוז ואף בחלק מהמדינות לריבית שלילית, והפעילו תוכניות הידוק מוניטרית. בארצות הברית פעל הבנק הפדרלי בצורה המהירה והאגרסיבית ביותר. כך הריבית הפד ירדה תוך שנה וחצי מרמה של 5.25% ל-0%, והבנק הפעיל שלוש תכניות הידוק מוניטרית. כתוצאה מכך, תפח מאזן הבנק ל-4.5 טריליון דולר. ההתערבות המאסיבית אכן שיקמה את המדינה. השיפור בא לידי בצמיחה, אם כי באחוזים מתונים, ובירידה באבטלה מרמה של 10% בשנת 2009 לרמה של כ-4.5% השנה. בעולם הכלכלי הישן היינו מצפים ששיפור כזה יוביל לעליות שכר ויגרום לעלייה באינפלציה, אך לא כך במציאות. בפועל, אינפלציית הליבה אינה מתרוממת ונשארת מתחת ליעד המוצהר של 2%. בהחלטת הריבית האחרונה, לפני שלושה חודשים, הנגידה אף הורידה את ציפיות האינפלציה לשנה מ-1.7% ל-1.5%. חוסר האינפלציה במדינה נובע הן מבעיות מבניות בארה"ב והן מהעובדה שהעולם הפך להיות גלובלי.

 הירידה באבטלה מתרחשת אמנם בכל המדינות בארה"ב אך עדיין קיים שוני בין מדינות. כך, בחודש האחרון שיעור האבטלה ב-20 מדינות היה גבוה מהממוצע הארצי. במקביל, שיעור הצמיחה ב-20 מהמדינות ברבעון הראשון של 2017 היה מתחת ל-1%.

למרות הירידה המתמשכת בשיעור האבטלה, עדיין ישנם אינדיקטורים שמצביעים שחזרתו של שוק העבודה מהמיתון אינה מלאה. שיעור העובדים בגילאי 25-54 נותר נמוך מרמתו ב- 2007. בנוסף, חלקם של העובדים במשרות חלקיות, המעוניינים במשרה מלאה, עדיין גבוהה מהרמה שהיתה לפני המיתון האחרון. יתרה מזאת, בשל שינויים דמוגרפיים ושינויים מבניים אחרים, שיעור האבטלה הנמוך היום אינו בהכרח מצביע על כך שהמשק נמצא בתעסוקה מקסימלית, מה שמצביע על עליית שכר מתונה בלבד. 

 

 

 

בנוסף, רמת אי- השוויון בין משקי הבית ארה"ב נמצאת ברמות גבוהות היסטורית. כך, על פי המחקרים האחרונים שעשה הבנק הפדרלי, בשנת 2016 אחוז אחד של משקי הבית העשירים ביותר החזיק 39% מסך העושר לעומת 30% בשנת 1989. בדרך כלל, הגידול באי שיוון מקטין את ההוצאות לצריכה במצטבר, היות ובקרב המשפחות העשירות גדל שיעור החיסכון מתוך כל הכנסה נוספת וזאת בניגוד למשפחות עם הכנסה נמוכה אשר נוהגות להוציא שיעור גבוה יותר על צריכת מוצרים והשירותים.

העולם הגלובלי הפך להיות לגורם המרסן אינפלציה בכל העולם. הגברת התחרות בעיקר מצד המדינות המתפתחות, ובראשן סין, מהוות גורם מרסן אינפלציה. לארצות הברית גירעון הסחר עם רוב המדינות, אשר עולה על 500 מיליארד דולר. ע"פ המחקרים אחד הסיבות המונעות עליית משכורות בארה"ב הינו offshoring של ייצור עתיר עבודה. מעבר לכך, העלייה מתמדת בשיעור הקניות המקוננות, מגבירה תחרות במגזר הקמעונאי וכך מאיטה אינפלציה.

עלייה בתשואות האג"ח ל-10 שנים

החודש חלה עלייה מהירה בתשואות האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים. למעשה, התשואות עלו מ-2.0% ל-2.34% תוך שלושה שבועות.הסיבות העיקריות הינן הנאום של הנגידה ג'נט ילין והצגת רפורמת המס של דונלד טראמפ. ילן שידרה אופטימיות בנוגע לכלכלה האמריקאית, וכן הותירה את הערכות הקודמות להעלאת ריבית אחת נוספת השנה ועוד שלוש העלאות בשנה הבאה. בנוסף, היא הודיעה על תחילת תהליך צמצום של המאזן עוד השנה. מתווה לרפורמת המס של הנשיא דונלד טראמפ, אשר הוכתר כ"קיצוץ המס הגדול ביותר בהיסטוריה" כולל קווים כללים ופרטיו יגובשו על ידי הקונגרס. הרפורמה כוללת הורדת מס חברות מ-35% ל-20% וצמצום מספר מדרגות המס ליחידים, תוך הקטנת המדרגה העליונה. בנוסף, נקבע כי חברות אמריקאיות שמחזיקות נכסים מחוץ למדינה ישלמו מס חד-פעמי. בתכנית לא צוין שיעור המס שישלמו, אך הערכות הן כי מדובר על כ-10%. על פי הערכות הממשל, הפחתת המס צפויה להוביל לצמיחה שנתית של 6% בכלכלה. אגב, במידה והרפורמה תאושר תהיה זו הצלחה משמעותית ראשונה של הממשל. יחד עם זאת, על פי הערכות האנליסטים, הרפורמה מטיבה עם העשירים והרבה פחות, אם בכלל, עם האמריקאי הממוצע היות ולמעלה מ-50% ממשפחות מעמד הביניים כלל לא מגיעים למדרגת המס המינימלית.

אין ספק שבטווח הארוך, רפורמת המס, ביחד עם העלאת ריבית וצמצום מאזן הסחר, יתמכו במגמת עליית התשואות של האג"ח האמריקאיות. עליית התשואות תורמת בעיקר למערכת הפיננסים כמעט במיידי. המשקיע יכול להיחשף אליה דרך התעודות XLF (פיננסים), KBE (בנקים) או KRE (בנקים אזוריים). יחד עם זאת, בטווח הקצר תיתכן תנודתיות גבוהה בתשואות האג"ח, במידה והפעולות שנעשו יחלחלו לכלכלה בקצב איטי יותר מהמצופה הן בשל הבעיות המבניות במדינה והן בשל התארכות התהליכים בהפיכת רפורמת המס לחקיקה והשפעתה על הכלכלה.

 

חיפוש
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום