חיפוש - אינפיניטי

למרות ההצהרות: תלות כלכלת הפלסטינים בישראל רק גוברת

  פגיעה בפעילות הכלכלית של הרשות, תלות תעסוקתית של הפלסטינים וקשיים בייצוא בגלל השקל החזק גורמים לכך שלמרות שאיפת ישראל להיפרדות - היא לא תקרה בקרוב

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 06.10.17

הדו"ח האחרון של ועדת האו"ם לסחר ופיתוח על הרשות הפלסטינאית ועזה חושף כמה נקודות מעניינות.

ראשית, בעוד שלפחות מבחינת ההצהרות, ממשלת ישראל מדברת על הגברת החופש הכלכלי ברשות הפלסטינאית, הרי שבפועל, היא פועלת דווקא כדי לאחד את הכלכלה הפלסטינאית עם זאת הישראלית. למדיניות הזאת יש שני צדדים: מצד אחד, פגיעה בפעילות הכלכלית בתוך הרשות הפלסטינאית, ומצד שני, הגדלת מספר הפלסטינאים שיוצאים לעבוד בישראל, כולל בהתנחלויות.

אם מסתכלים על הפגיעה בפעילות הכלכלית בתוך הרשות הפלסטינאית, הדבר המעניין הוא כי רוב הפגיעה היא במוצרים בעלי פוטנציאל ייצוא. אחת הבעיות הקשות של הרשות הפלסטינאית היא המחסור במטבע חוץ, דבר שהופך את הפלסטינאים לתלויים בסיוע זר, ומקשה עליהם בהחזרי החובות שלהם לישראל. אולם, במקום שישראל תסייע להם להגדיל את ההכנסות במטבע זר, וכך תפעל להקטנת חובם, היא פוגעת בתעשיות בעלות פוטנציאל ייצוא.

הקפאון בתהליך השלום וחוסר הוודאות לגבי הרשות הפלסטינאית מביא לצמצום הסיוע מחו"ל לרשות, דבר שמוביל לקיטון בזרימת הכספים ששימשו חקלאים ומשקיעים פלסטינאיים לרכישת חומרי גלם.

כמו כן, היצואנים ברשות הפלסטינאית נפגעים מחוזקת השקל, כיוון שזהו המטבע הרשמי ברשות. הפגיעה ביצואנים הישראליים, בעיקר בענף ההיי-טק, פחות משמעותית בגלל העובדה שהם מייצאים מוצרים ייחודיים ברווחיות גבוהה . אך, עבור יצואנים פלסטינאים, שהיתרון היחסי שלהם הוא עלויות הייצור, חוזקת השקל מהווה מכת מוות.

התוצאה: רק כ- 21% מהאדמה הניתנת לעיבוד בשטחי הרשות מעובדת, וקיימת ירידה של 11% בשווי המוסף של התפוקה החקלאית ברשות במהלך 2016, למרות שלא היה שינוי באחוז המועסקים בחקלאות. בנוסף, שיעור התעסוקה בענפים שיש להם פוטנציאל ייצוא כמו תעשייה וכרייה, ירד מ- 18% ב- 1995, מייד אחרי הסכמי אוסלו, ל- 12% ב- 2012, ומאז הוא ממשיך לרדת באיטיות.

בזמן שהתעסוקה ברשות הולכת ונשחקת, יותר ויותר פלסטינאים יוצאים לעבוד בישראל, כולל בהתנחלויות. כ- 116 אלף פלסטינאים עובדים בישראל, קרוב לשיא שהיה ב- 1999, לפני האינתיפדה השנייה. זה קרוב לחמישית מכלל הפלסטינאים העובדים. כלומר,  התלות של הפלסטינאים בישראל ועמה גם החיכוך עם הישראלים רק גדלים .

המשמעות היא שלישראל יהיה הרבה יותר קשה, מבחינה בינלאומית, להטיל סגרים על השטחים לתקופה ממושכת. מכיוון שבתוך הרשות אין מספיק מקומות עבודה, כל נסיון לנתק את הפלסטינאים לתקופה יחסית ממושכת ממקומות העבודה שלהם בישראל ,יוביל לרעב, ובסבירות גבוהה, גם למהומות.

אך גם ללא סגרים, התלות בישראל מובילה לקפאון ברמת החיים ברשות הפלסטינאית. תרשים 1, שמציג את התוצר הריאלי לנפש בגדה המערבית, מראה שהתוצר לנפש ב- 2016 אינו גבוה יותר מרמתו ב- 2008, וגבוה רק במעט מרמתו ב- 1999, לפני האינתפאדה השנייה.

כשהתוצר ורמת החיים ברשות נותרים באותה רמה, בזמן שהתוצר לנפש בישראל גדל מאז 1999 בלמעלה מ-40%, זה מקור לתסיסה בצד הפלסטיני . התוצאה הכוללת היא קפאון ברמת החיים ברשות הפלסטינאית.

 

 תוצר לנפש בגדה המערבית

 

חיפוש
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום