עיתונות מקצועית - אינפיניטי

בלי לחץ: להחלטה הגורלית על תחום הלימודים באקדמיה אין תמיד משמעות

 רוצים ללמוד במדעי הרוח וחוששים מהעתיד? אתם יכולים להירגע: ממילא לתחום הלימוד אין כל כך השפעה על התחום בו תעבדו או על סיכויי מציאת העבודה. איך זה בעצם קורה?

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי.

20.10.17

באחד המאמרים האקדמאיים שקראתי על הומור, למדתי על מרצה שהיה אומר לתלמידיו בתחילת כל מבחן שלא יהיו בלחץ, כי אם המבחן היה באמת מקרה חרום, הם לא היו יושבים בחדר הבחינות. האמת היא שזה לא מצחיק, זאת האמת.

בתקופת מבצע "צוק איתן",  נשמעו אזעקות מדי פעם, במהלך בחינות  באוניברסיטאות ובמכללות. עם הישמע האזעקה, הסטודנטים ירדו למקלטים ונהנו מהזדמנות נהדרת להשוות את התשובות שלהם עם אלו של חבריהם. כך שבאוניברסיטה, מצב חירום הוא הזדמנות ולא בעיה, לפחות אם אתה לא בשירות מילואים פעיל ...

"בלי פאניקה" הוא כלל נהדר לחיים, והוא תקף גם בבחירת תחום לימוד והתנהגות במהלך הלימודים. סטודנטים רבים חוששים שהבחירה שהם עושים תקבע את המשך חייהם, או שאם הם לא יקבלו ציון 100 בכל מבחן, משהו רע יקרה להם.

אז שני הטיעונים די שגויים. קודם כל, בערך 40% מהסטודנטים עובדים במקצוע שלא קשור, או קשור במידה מעטה לתחום שלמדו באוניברסיטה. כפי שאפשר לראות בתרשים 1, אחוז הבוגרים שלא עובדים בתחום שלמדו הוא גבוה יחסית עבור מדעי הרוח, משפטים והנדסה, וגבוה אף יותר עבור בוגרי מדעי החברה ומדעי הטבע.

  תרשים 1

אחוז הבוגרים שעובדים במקצוע שאינו תואם את תחום לימודיהם

 

כך שנראה שהבחירה בתחום הלימוד בתואר ראשון, למעשה אינה מגבילה את העיסוק המקצועי בהמשך החיים.למעט הלומדים את מקצועות הרפואה, חלק די גדול מהבוגרים מוצאים עבודה שאינה קשורה בהכרח לתחום שלמדו. תוצאות אלו אינן מפתיעות, בגלל מספר סיבות סיבות :  

סיבה ראשונה , הלימודים האקדמיים הם הרבה פעמים רק סוג של מבחן. מעסיק שצריך להחליט האם למועמד יש את הפוטנציאל להפוך לעובד טוב, משתמש בתואר האקדמי ובמוסד שהעניק אותו כתעודה שמעידה על יכולת הלמידה של העובד, ולא בתור תעודה שמעידה על כך שהוא רכש את המקצוע. לכן, מעסיקים בוחרים במקרים רבים להעסיק סטודנטים לא בהתאם לתחום הלימוד שלהם, אלא בהתאם למוסד שהעניק להם את התואר ולפי מידת ההתאמה האישית שלהם לתפקיד.

סיבה שניה, חלק לא מועט מהסטודנטים מוכנים "לבזבז" כמה שנים על לימודי תואר, ולאחר מכן להחליט שהתחום שלמדו לא מעניין אותם, ואז ללכת ללמוד, או לעבוד בתחום אחר. לשם המחשה, חבר שלי למד תואר ראשון ושני בפיזיקה בטכניון, והיום הוא בכלל רופא באחד מבתי החולים במרכז. כך שהכל אפשרי.

סיבה נוספת היא שללא קשר לתחום הלימוד, ברוב המקרים, בוגרי האקדמיה בישראל מוצאים עבודה. תרשים 2 מראה את אחוז הבוגרים מכל תחום שהיו מובטלים לאחר סיום הלימודים שלהם.

  תרשים 2

אחוז הבוגרים שהיו לא מועסקים בסיום התואר שלהם

אפשר לראות שבהתאם לדימוי, אחוז הבלתי מועסקים מקרב בוגרי מדעי הרוח הוא קצת יותר גבוה מאשר בקרב בוגרי מקצועות אחרים, אך גם בוגרי משפטים ובוגרי מדעי הטבע אינם מוצאים עבודה בקלות. עם זאת, בשורה התחתונה, בוגרי כל התחומים, לפחות ברוב המכריע של המקרים, מוצאים עבודה.

כך שבאמת אין סיבה לפאניקה, לא בגלל תחום לימודים, ולא בגלל ציונים. תזכרו את זה בפעם הבאה שאתם מתכוננים לבחינה. כי מהנסיון שלי, הסיכוי להכשל (או להיתפס בגלל נסיון העתקה) עולה באופן אקספוננציאלי עם רמת החרדה.

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום