אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

סקירה פיננסית לסיכום חודש אוקטובר 2017

סקירה פיננסית לסיכום חודש אוקטובר 2017 בשוק ההון המקומי והעולמי >>

01.11.17  |  יוליה מסלוב, אנליסטית בכירה


קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פרסמה תחזית מעודכנת לצמיחה העולמית, לפיה הצמיחה לשנה הנוכחית תסתכם ב-3.6% ובשנת 2018 ב-3.7%, המהווים עלייה של 0.1% מהתחזיות שניתנו ביולי. בקרן הביעו אופטימיות מנתוני הצמיחה בעולם והדגישו כי הם מאפיינים מדינות רבות.


מבט עולמי:

הסנאט האמריקאי אישר את מסגרת התקציב לשנת 2018 וסלל בכך את הדרך לאישור רפורמת המס של הנשיא טראמפ.  יחד עם זאת, לאחרונה פורסם כי בית הנבחרים יוריד באופן הדרגתי את מס החברות בארה"ב, ועד שנת 2022 יעמוד על שיעור של 20%. הגרסה הסופית של רפורמת המס צפויה לעלות להצעה בקונגרס בלקראת סוף החודש. 

מחר צפוי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  להכריז על זהותו של יו"ר הפדרל הריזרב החדש. ע"פ רוב התחזיות, המעמד המועדף הינו ג'רום פאוול, חבר הפד המכהן, אשר ידוע כבעל דעות דומות לאלה של יו"ר הפד יילן (תומך בהעלאת ריבית הדרגתית).   

ישראל:

מדד המחירים לצרכן בחודש ספטמבר עלה ב-0.1%, שיעור גבוה בהרבה מהערכות מוקדמות. הסעיפים העיקריים שתרמו לעלייה הינם מחירי שכירות דירה ומחירי הירקות. כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי ברמה של 0.1%. בכוונת הבנק להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, על מנת לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד של הבנק. להודעת הריבית צורפה תחזית מאקרו עדכנית. כעת, צופה בנק ישראל כי המשק יצמח בשנת 2017 ב-3.1% לעומת הצפי לצמיחה של 3.4% בתחזית שפורסמה בחודש יולי, וזאת על רקע התמתנות בקצב הגידול ביצוא ובהשקעות. תחזית הצמיחה לשנת 2018 נותרה ללא שינוי. תחזית האינפלציה ירדה ב-0.5% בכל אחת מהשנים 2017-2018. כעת צופה הבנק אינפלציה בשיעור אפס השנה, ובשיעור של 1.0% בשנת 2018. בנק ישראל צופה העלאת ריבית אחת ברבעון הרביעי של שנת 2018  ל-0.25%, לעומת הצפי ל-2 העלאות ריבית בשנת 2018 בתחזית הקודמת. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי בספטמבר ברמה של 4.1%. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב בני 15 ומעלה עלה לרמה של 63.9% לעומת 63.8% באוגוסט. המדד המשולב למצב המשק לחודש ספטמבר עלה ב-0.3%, בדומה לחודש אוגוסט.

ארה"ב:

לצד הדוחות החזקים שמפרסמות חברות בארה"ב, בהובלת מגזר הטכנולוגיה, בגזרת המאקרו התפרסמו נתונים חזקים מאוד. התמ"ג צמח ברבעון השלישי בשיעור של 3%, גבוה מהקונצנזוס שעמד על 2.5%.  הצריכה הפרטית זינקה ב-1% בספטמבר, הקפיצה החדה ביותר מאז אמצע שנת 2009. מדד ביטחון הצרכנים טיפס באוקטובר לרמה של 125.9 נק', רמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2000. מדד מנהלי הרכש של שיקגו, אשר נחשב לברומטר למצב כלכלת ארה"ב כולה, טיפס באוקטובר לרמה של 66.2 נק', רמתו הגבוהה ביותר מאז מרץ 2011. עם זאת, סביבת האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה - ה-Core PCE עלה בספטמבר ב-1.3%, בדומה לחודש קודם. אמש התחילו דיוני ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שבסופה תפורסם  מדיניות הבנק המרכזי המעודכנת.

אירופה:

באירופה מתפרסמים נתונים המעידים מחד על המשך התאוששות ביבשת ומאידך על זהירות הצרכנים. האומדן הראשון לתוצר ברבעון השלישי הצביע על צמיחה של 0.6% לעומת הצפי לצמיחה של 0.5%, זאת בהמשך לצמיחה של 0.7% ברבעון הקודם (לאחר תיקון כלפי מעלה).  האבטלה המשיכה לרדת והגיעה בספטמבר ל-8.9% לעומת 9% באוגוסט. אולם, האינפלציה היתה נמוכה מהצפי – מדד המחירים לצרכן באוקטובר עלה ב-1.4% לעומת העלייה של 1.5% שנרשמה בספטמבר.

כצפוי, ה-ECB הותיר את הריבית ביבשת ללא שינוי. הבנק פרסם תוכנית מוניטרית חדשה, לפיה היקף רכישות האג"ח החודשי ירד, החל מ-01/18, מ-60 מיליארד אירו ל-30 מיליארד אירו, אך מנגד, התכנית הוארכה לפחות עד ספטמבר 2018.

כצפוי, הפרלמנט הקטלוני הכריז על עצמאות הרפובליקה הקטלונית ובכך הביא לשיא את התהליך שהחל בהכרזה על משאל העם. הספרדים הפעילו את סעיף 155 לחוקה אשר מאפשר לבטל את האוטונומיה של המחוז, לפזר את הפרלמנט, להשתלט על העמדות הבכירות בממשל, ולקבוע בחירות חדשות ל-21 בדצמבר.

אסיה:

ביפן , מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.7% בחודש ספטמבר, בדומה לצפי ובדומה לקצב עלייתו בחודש אוגוסט. הבנק המרכזי הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של מינוס 0.1% בניסיון להעלות את האינפלציה לרמה של 2%. רה"מ שינזו אבה זכה עם הקואליציה בראשותו לרוב של מעל 2/3 מהמושבים – תוצאה המקנה לו כח פוליטי להמשך יישום האג'נדה הכלכלית ששמה למטרה את הגדלת שיעור הצמיחה, העלאת השכר והעלאת האינפלציה. תוצאות הבחירות מבשרות על כך שהמדיניות המוניטארית המרחיבה תימשך בשנים הקרובות.

בסין, השיפור בפעילות הכלכלית בספטמבר הוביל לכך שהכלכלה צמחה ברבעון השלישי בקצב נאה של 6.8%. פעילות הייצור נותרה יציבה באוקטובר, כך לפי מדד מנהלי הרכש אשר נותר ללא שינוי ברמה של 51 נק' באוקטובר.

 

הערכות להמשך שנת 2017:

רמות הסיכון בשווקים נותרו גבוהות. נתוני המאקרו החיוביים ושיפור בצמיחה הגלובלית, לצד צמצום מוניטרי הדרגתי, ביחד עם שיפור בתוצאות החברות מהווים רוח גבית לשווקים. אולם אי וודאות סביב יישום רפורפמות וצעדי הרחבה פיסקאלית בארה"ב , לצד המתחים בזירה הגיאו פוליטית מהווים איום לא מבוטל. מצב המשק בישראל עודנו איתן. סביבת האינפלציה הנמוכה ממשיכה להוות הגורם העיקרי בשיקולי החלטת הריבית של בנק ישראל. אומנם, הקרבה לתעסוקה מלאה צפויה לתמוך בעליית השכר ובכך, להשפיע לחיוב על האינפלציה, אך מנגד, הגברת התחרות בחלק מענפי המשק, צעדי ממשלה להפחתת יוקר המחייה וייסוף השקל ממתנים את קצב עליית האינפלציה. לערכתנו, בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני 2019.  אנו ממשיכים להחזיק בהערכה כי היעדר אלטרנטיבה לכסף תמשיך לתמוך בשוקי ההון בעולם, לכן כדאי לנצל הזדמנויות שייווצרו בשווקים כתוצאה מתנודתיות. יחד עם זאת אנו ממליצים על גישה זהירה לנכסי סיכון ובבחירה סלקטיבית של ההשקעות. 

אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום