חיפוש - אינפיניטי

האם השוק הספרדי ייכנס למרוץ שוורים?

ספרד מציגה התאוששות כלכלית שנותנת את אותותיה גם בשוקי האג"ח והמניות. מתחילת השנה עלה מדד MSCI Spain ב-15.5%, לעומת 12.5% ביורוסטוקס 600, והמשקיעים מביעים אופטימיות זהירה בנוגע להמשך.

 

חן יצחק |  אנליסטית בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

 13.11.2017 

ספרד הינה הכלכלה החמישית בגודלה באירופה ואחת המדינות שספגה את הפגיעה הקשה ביותר במשבר הפיננסי ב- 2008. מגזר הבנייה היה המנוף לצמיחה הכלכלית של המדינה, אך בעקבות המשבר, פעילות המגזר התכווצה בין השנים 2008-2012 ביותר מ- 30%, בהשוואה לשנת 2006 (שיא הפעילות של התעשייה). 15 שנה של צמיחה מתמדת של התמ"ג, הפכו את כלכלת ספרד לתשיעית בגודלה בעולם. המשבר של 2008 הכניס ברבעון השני של אותה שנה את המדינה למיתון באופן רשמי. שיא ההצטמצמות של המשק נרשם בשנת 2009 כאשר התמ"ג התכווץ ב 3.6%. בנוסף, שיעור האבטלה במדינה עלה, הגירעון התקציבי גדל ונוצר חוב ממשלתי עצום.

ממשלת ספרד הנהיגה תכנית צנע הכוללת העלאת מחירי החשמל והגז, גביית יותר מיסים, צמצום השקעות בחינוך וזאת כדי להבריא את כלכלת המדינה, להוריד את הגירעון התקציבי ולהחזיר את אמון המשקיעים לשוק הספרדי, בשנים האחרונות חל שיפור הדרגתי בכלכלה הספרדית, וספרד אף הגיעה ב- 2015 לקצב צמיחה בשיעור דומה לתקופה שלפני המשבר. ברבעון השלישי של השנה ספרד צמחה בקצב של 3.1% (בחישוב שנתי), יותר מממוצע הצמיחה בגוש האירו שעמד על 2.5% ברבעון השלישי השנה.

זינוק ביצוא, רפורמות בשוק העבודה

התאוששות הכלכלה נבעה מזינוק ביצוא הספרדי, הירידה במחירי האנרגיה ורפורמות של הממשלה בשוק העבודה, כמו כן, התיירות המתגברת לתוך ספרד, פיחות האירו ותוכנית התמריצים באירופה תמכו בצמיחה של הכלכלה הספרדית. ספרד עברה מגירעון של 9.6% בחשבון השוטף ב- 2007 לעודף של כ 2% בשנת 2016. השיפור התאפשר הודות לגידול ביצוא בעיקר בתחום השירותים וקיטון ביבוא בעקבות מחירי נפט נמוכים. למרות העודף בחשבון השוטף, החוב הממשלתי עדיין גבוה בכאחוז מהתוצר. החוב עומד על 99.8% מהתוצר (נכון לרבעון 2, 2017), והינו גבוה בהשוואה לממוצע של גוש האירו שעומד על 89.2% חוב תוצר.

בשוק העבודה, שיעור האבטלה במדינה ירד ב- 10% מהשיא ב- 2013 לשיעור של 17.2%, אך, ספרד עדיין נמצאת עם שיעור האבטלה השני הכי גבוה באיחוד האירופי (אחרי יוון). בקרב הצעירים (גילאי 15-24) שיעור האבטלה ירד לרמה של 37.2%. שיעור זה עדיין גבוה יותר מזה שהיה לפני המשבר. הנתון המשמעותי יותר הוא שכר המינימום, שעלה בשנת 2017 בכ- 8% בהשוואה לשנת 2016, מה שתומך בעליה בצריכה הפרטית ובכך מחזק את הצמיחה הכלכלית.

קטלוניה אחראית ל-20% מהתמ"ג בספרד

ספרד מורכבת מ- 17 מחוזות אוטונומיות, כאשר קטלוניה היא העשירה והחזקה ביותר מבחינה פוליטית. בנוסף, קטלוניה זוכה לאוטונומיה הגדולה ביותר והיא כוללת סמכויות רבות כגון גביית מיסים וכינון משטרה מקומית חזקה. תושבי המחוז שאחראים לכ- 20% מהתמ"ג הספרדי, רבע מהייצוא ורבע מההשקעות הזרות במדינה, סובלים בעשור האחרון ממדיניות הצנע שמנהיג הממשל המרכזי וניסיונם להשיג עצמאות כלכלית ב-2010 נכשל.  

באוקטובר השנה, הפרלמנט של קטלוניה הצביע בעד עצמאות והתנתקות מספרד על סמך משאל עם שנעשה בניגוד לחוקה הספרדית, כלומר הקטלונים כבר לא מכירים בחוקה הספרדית. התנתקות קטלוניה יכולה להגדיר תקדים למדינות אירופאיות אחרות כמו סקוטלנד (בריטניה) ולומברדיה (איטליה). זהו משבר פוליטי ואתגר גדול שיכול לגרור השלכות כלכליות משמעותיות עבור ספרד בפרט ואירופה בכלל.

במקרה של התנתקות, קטלוניה תרוויח כתוצאה מביטול המיסים המשולמים לספרד, אך תספוג פגיעה פוטנציאלית בתמ"ג מכיוון שהיא לא תהיה חברה בגוש האירו ובאיחוד האירופי (האיחוד האירופי מהווה כ 65% מהיצוא של קטלוניה ב-3 שנים האחרונות). שנים מהבנקים המרכזיים הרשומים בקטלוניה הכריזו כי יעזבו את המדינה לטובת אזור אחר בספרד כדי להימנע מהטלטלה שתגיע בעקבות היפרדות מספרד. נוסף על כך, לקטלוניה חובות של 77 מיליארד אירו שמהווים 35% מהתמ"ג של האזור. סוכנויות דירוג האשראי מדרגות את קטלוניה בדירוג השקעה ספקולטיבי, מה שהופך אותה לתלויה בהלוואות מהממשלה המרכזית בספרד.

ממשלת ספרד הטילה על סעיף 155 של החוקה, המאפשרת לה להשתלט ישירות על הממשל הקטלאני. ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, הודיע כי הוא מפטר את הממשלה בברצלונה וכי במחוז יתקיימו בחירות בזק ב–21 בדצמבר.

קשה לדעת כיצד יסתיים הסכסוך, אך נראה כי המאבק החל להשפיע על כלכלת ספרד, אומנם עדיין לא באופן משמעותי. הממשלה תיקנה את תחזית הצמיחה שלה ל–2018 לצמיחה של 2.3% בלבד לעומת 2.6%, בשל המשבר הפוליטי.

התשואות משקפות את התחדשות האמון

על אף האי וודאות שקיימת במדינה, ספרד נמצאת במומנטום חיובי בשנה האחרונה. יהיה מעניין לראות איך היא תתמודד עם האתגר החדש שעומד בפניה. החל מסוף שנת 2012, תשואות האג"ח של ממשלת ספרד ל- 10 שנים החלו לרדת מרמת שיא של 7.6% ביולי לרמת שפל נוכחית של כ- 1.4%. תשואה זו משקפת את התחדשות האמון של המשקיעים בכלכלה הספרדית. גם שוק המניות הגיב באופן חיובי לנתוני המאקרו כלכליים במדינה.

מדד MSCI Spain הינו מדד מרכזי בבורסת ספרד והוא כולל את החברות הגדולות והבינוניות הנסחרות בספרד. משנת 2008 אפשר לראות כי המדד הציג תשואות שליליות בעקבות המיתון שהכלכלה הייתה מצויה בו. אך, ניתן לראות שיש שינוי מגמה בשנה האחרונה. מתחילת השנה מדד  MSCI SPAIN הציג תשואה עודפת כשעלה ב 15.5%, לעומת מדד היורוסטוקס 600 שהציג תשואה חיובית של 12.5%. אך, מדד  MSCI SPAIN נסחר במכפיל רווח נמוך יותר של 15.6 עם תשואת דיבידנד של 4.2%, לעומת מדד היורוסטוקס 600 שנסחר במכפיל של 21.2 ובתשואת דיבידנד של 3.2%. ישנה אופטימיות זהירה של משקיעים כי השוק הספרדי ימשיך וייצמח בשנים הקרובות., למרות המאבק הפוליטי המתרחש בו.

מדד  MSCI SPAIN מתפלג בין סקטורים שונים, כשלסקטור הפיננסים החשיפה גבוהה עם כ- 40% מסך המדד ואחריו סקטור התשתיות עם חשיפה של כ- 15% מהמדד. המניה הבולטת במדד היא (19%) Banco Santander, הבנק הגדול בספרד שהצליח לעבור את המיתון בזכות הפיזור הגלובלי בהכנסות. במגזר הקמעונאות, מניה בולטת במדד (8%) היא חברת Inditex המפעילה רשתות אופנה שהידועה בהן הינה ZARA הפועלת במדינות רבות בעולם. ניתן להשקיע בספרד דרך הבורסה הישראלית באמצעות תעודות סל מקומיות אשר עוקבות אחר המדד או דרך ETF בחו"ל. 

חיפוש
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום