עיתונות מקצועית - אינפיניטי

עלייתן של המכונות

 מהפכת הרובוטיקה והאינטליגנציה המלאכותית צפויה לצמצם חלק גדול ממקומות העבודה, ולפי אחת התחזיות עד 2030 יוחלפו 800 מיליון עובדים ברחבי העולם על-ידי רובוטים. איך נחשפים לחברות בתחום הצומח הזה, שישנה את פני התעסוקה העולמית?

גל ראלי |  מנהל השקעות בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

 07.12.17

בשנים האחרונות, נראה כי המהפכה הטכנולוגית הולכת ומתרחבת, ומשפיעה על יותר ויותר תחומי תעסוקה. לא רק משרות מסורתיות הולכות ונעלמות, אלא גם משרות שנחשבו, עד לפני כמה שנים, כבטוחות, צפויות להיכחד. חברת הייעוץ האמריקאית מקינזי פרסמה השנה דוח, שהראה, כי בעשור הקרוב,  בין 20% ל-30% משהמשרות הקיימות היום במשק האמריקאי, צפויות להצטמצם בצורה משמעותית, וחלקן אף ייעלמו. בין המשרות שצויינו בדוח ניתן למנות: קופאים, דוורים, מלצרים, נהגי מונית, יועצי מס, סוכני ביטוח, כתבי חדשות, שדרני רדיו, מנהלי מפעל ואפילו שופטים ורופאים. למעשה, עד שנת 2030, 800 מיליון עובדים בכל העולם (שווה ערך לכל יבשת אירופה)  יוחלפו ע"י רובוטים.

הגורמים לכך הם רבים:  מהפכת האינטרנט, המסחר המקוון, בינה מלאכותית (AI),למידת מכונה Machine Learning)), אינטרנט של הדברים (IoT), מדפסות תלת-ממד, תהליכי אוטומציה ובקרה, שמשפיעים ועוד ישפיעו רבות על חיינו ועל ענפי כלכלה רבים ועוד. לדוגמה, מחשב, שמקבל מיליוני תמונות בדקה, ולאחר מכן יודע לזהות ולארגן אותן במקבצי תמונות, לפי קריטריונים שונים כמו מין וגיל, ולזהות תמונות של אותו אדם, לפי ניתוח התמונה והצלבתה עם מסדי הנתונים.

המהפכה התעשייתית הרביעית

המהפכה התעשייתית החדשה מתייחסת לתהליכים, שהחלו בתחילת העשור הנוכחי (סוף 2010), ומבטאת את החיבור בין האינטרנט (עולם המידע, התוכן והתקשורת), לבין העולם האמיתי (מכונות, רובוטים וחיישנים). מחקר, שפורסם  השנה ע"י איגוד הרובוטים התעשייתיים העולמי, הראה, כי בין השנים 2005 ל-2015, מספר הרובוטים התעשייתיים הוכפל מ-120 מיליון רובוטים ל- 250 מיליון, ומספר זה צפוי להכפיל את עצמו עד סוף שנת 2019.

פחות אנשים יותר רובוטים

*צמיחה צפויה

הגל הגדול טרם הגיע

המדינות בהן צפויה הצמיחה הגדולה ביותר בתחום התעשייה הרובוטית הינן  ארה"ב, סין, יפן וגרמניה. לפי התחזית  הנ"ל, עד 2025 יהווה הרובוטים 5% מכוח העבודה במדינות הללו.

בנוסף, החדירה של מערכות הבינה המלאכותית (AI) צפויה להמשיך להתרחב. לפי מחקר, שבוצע ע"י חברת המחקר הטכנולוגי ABI , מספר התאגידים שיאמצו פתרונות אלו  יגיעו ב-2018 ל-500,000 תאגידים ברחבי העולם ועד שנת 2022 צפוי להגיע מספרם ל-900,000 (30% רק בארה"ב).

 למרות שנראה כי בשנים האחרונות הייתה תפנית בעולם הרובוטיקה העולמית בתחומים רבים, משואבי אבק רובוטים ביתיים ועד מל"טים המשנעים משלוחים, לטענת רבים מהמומחים בתחום, הגל הגדול טרם הגיע. היזם והבעלים של קבוצת ה-NBA, מאבריקס מארק קיובאן, הציע לנשיא ארה"ב דונאלד טראמפ תכנית כלכלית שאפתנית בהיקף של 100 מיליארד דולר, כדי להפוך את ארה"ב למעצמה מובילה בתחום הרובוטיקה העולמית. בתוכנית שהציע ציין, כי ארה"ב אינה בולטת כשחקן מרכזי בתחום הרובוטיקה העולמי לעומת תחומי טכנולוגיה אחרים. עוד ציין, כי אף אחת מחברות הרובוטיקה המובילות בעולם אינה ממוקמת בארה"ב זאת בזמן שהידע האקדמי, חברות הסטארט-אפ והספקים הם האמריקאים. הסיבה המרכזית לטענתו היא ההשקעה המאסיבית שמבצעות מדינות במזרח, כאשר השיאנית היא סין המשקיעה מדי שנה 5 מיליארד דולר לפיתוח תעשיית הרובוטיקה, יפן שניה אחריה עם השקעות של 3.5 מיליארד דולר , ולאחר מכן, דרום קוריאה וטאיוואן, המשקיעות כל אחת כ-2 מיליארד דולר.

יש גם כמה גורמים מעכבים לתהליך

מאידך גיסא, ישנם מספר גורמים טכנולוגיים, רגולטוריים וחברתיים, שיכולים לעכב את אימוץ הטכנולוגיה. ראשית, מדובר בתחום מתפתח ורוב החברות הפועלות בו נמצאות בשלבי פיתוח שונים, ועדיין לא הבשילו לכדי ייצור המוני.
שנית, חברות שכבר מייצרות, נדרשות לעלויות ייצור גבוהות, עקב השקעה רבה בטכנולוגיה יקרה, ותלויות במורכבות טכנולוגית שדורשות תהליכי בקרה ותחזוקה גבוהים מצד התעשייה. שלישית, רגולטורים ומחוקקים יכולים להאט את תהליכי אימוץ הטכנולוגיה, עקב הנזקים שעלולים להיגרם לענפי תעסוקה רבים ובטענה שנדרשת רגולציה מתאימה, למשל בתחום המזל"טים והרכבים האוטונומיים וכו'.

תעשיות מסורתיות ינסו להגן על עסקיהן, בין היתר, ע"י קביעת תקינות חדשות והגבלות אחרות ,אשר יעלו את עלויות פתיחת העסקים בתחום זה, במיוחד בתחומים שנחשבים היום כמוסדרים ומעוגנים בחוק. לדוגמא, בתחום הרפואה: החמרת הרגולציה בתחום אישור המכשור הרפואי, או לדוגמא בתחום התחבורה: הגבלת השימוש ברכבים אוטונומיים בטענות של בטיחות הנהגים.

 

השוואת תשואות המדדים המובילים בתחום: (שנתיים אחרונות)

 

 

מבחינה כלכלית, סקטור זה אמנם מאופיין במכפילים נוכחיים גבוהים בסביבות 37, אך עדיין נמוכים ביחס מכפיל של 55 במדד ה- Nasdaq Composite.  עם זאת, נציין כי המכפילים בשנה שעברה היו גבוהים משמעותית (51.5) ואילו המכפיל העתידי לשנת 2018 צפוי כבר לעמוד על מתחת ל-27, מה שמעיד על כך שתחום זה צפוי לצמוח ולגדול גם ברמת רווחי החברות.

הדרך הנפוצה להיחשף לתחומים אלו היא באמצעות 2 ETF מובילים בתחום:

Robo Global Robotics&Automation ETF  (ROBO US), אשר עוקב מדד הrobo global index- , המכיל את 90 החברות המובילות בתחום, הפועלות בענפים שונים: מכונות הרובוטיקה  (30%), אלקטרוניקה (11.5%), מכשור רפואי (9.51%) ושבבים (8.4%). מבחינת פילוח גיאוגרפי, ארה"ב מהווה 43% מהמדד, אחריה יפן 26%  וטיוואן 5.7%.

ETF  נוסף הוא Global X Robotics & A.I. אשר משלב רובוטיקה ובינה מלאכותית אך מכיל פחות חברות.  31 חברות בתחום מכונות הרובוטיקה  (23.49%), אלקטרוניקה (22.2%), ציוד מכני הנדסי (8%) (8.4%) שבבים. פילוח גיאוגרפי:  49.71% ארה"ב, 33% יפן, 8.3% שוויץ ו5.03% בריטניה.

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום