עיתונות מקצועית - אינפיניטי

הזמנים השתנו - הורדת המכסים על מוצרים מחו"ל ממש לא מספיקה

 המחסור במטבע חוץ בעבר גרם לישראל להגן על הייצור המקומי ולהגביל את הייבוא. הזמנים השתנו, השקל התחזק, אך המכסים נשארו גבוהים - ועמם מחירי המוצרים. כעת האוצר מתחיל להבין שישראל היא כבר חלק מהמערב.

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 15.12.2017

הדעה הרווחת בארץ היא כי כל המוצרים בישראל הינם תוצרת סין, אך למעשה, על פי נתוני הבנק העולמי, היקף הייבוא לישראל הוא יחסית נמוך. תרשים 1 מראה את היקף הייבוא לישראל, כאחוזים מהתוצר בהשוואה למדינות המפותחות. אפשר לראות שישראל היא אחת מהמדינות שנמצאות הרחק משמאל. אם את מיעוט הייבוא למדינות כמו ארה"ב, יפן ואוסטרליה אפשר להסביר בכך שאלו מדינות ענקיות, שמסוגלות לייצר פחות או יותר את כל מה שהן צריכות, לישראל אין תרוץ כזה. דרך אגב, אם הייתי מוריד מהייבוא את ייבוא היהלומים שמשמשים כחומר גלם בייצוא, ישראל היתה ממוקמת בגרף יותר שמאלה.

תרשים  1: ייבוא מוצרים ושירותים כאחוז מהתוצר, 2016. מקור: הבנק העולמי

 ייבוא מוצרים ושירותים כאחוז מהתוצר, 2016.

חלק גדול מהעובדה שהייבוא לישראל הוא כל כך נמוך נובע מכך שהיקף הייבוא של מוצרים סופיים, כלומר מוצרים לשימוש הצרכנים הוא נמוך. הסיבה העיקרית לכך היא היסטורית: היתה תקופה שישראל היתה מדינה ענייה, שהיה לה מחסור במטבע חוץ. הפתרון שנתנו לזה אז היה לנסות לעודד את הייצור המקומי ולהלחם בייבוא. כלומר, מכסים גבוהים ותקנות שהפכו את חייו של כל יבואן  לגיהנום.

בינתיים, ישראל התקדמה ופתרה לעצמה את בעיית המחסור במטבע חוץ בעזרת הגדלת הייצוא. למעשה, היום, אחת הבעיות הגדולות של הכלכלה הישראלית הוא שייצוא התעשייה העילית ביחד עם הייבוא הנמוך גורם להתחזקות אדירה של השקל. זה אמור היה להוביל להוזלות משמעותיות במחירים של מוצרים מיובאים, אבל בגלל שהמגבלות על ייבוא מונעות חלק מהגידול שהיה צריך להתרחש, הצרכנים נהנים מזה רק בשוליים. היום, הרבה יותר זול לנסוע לחו"ל מאי פעם, זה נכון, אבל יש עוד הרבה דברים שהיו יכולים להיות יותר זולים.

בזמן שהצרכנים נהנים רק בשוליים, יש לא מעט עובדים שנפגעים באופן קשה. התחזקות השקל פוגעת בתעשיינים ה"קלאסיים",כל אלו שאינם בהיי-טק. כשהתעשיינים הקלאסיים נפגעים, גם העובדים שלהם  נפגעים, כיוון שהם מנותבים  לעבודות בענפי השירותים, בהם השכר נמוך יותר מאשר בתעשייה. הפגיעה הזאת תעשה חמורה אפילו יותר, ככל שייצור הגז יילך ויגבר.

משרד האוצר מתחיל להבין סוף כל סוף , באיחור אופנתי, שישראל איננה נמצאת במקום שהיא היתה בו עד סוף שנות ה- 80. אני מקווה כי בקרוב יתחילו לעכל שישראל כבר שבע שנים חברה במועדון המכובד של המדינות המפותחות, ה- OECD, וכדאי להתנהג בהתאם.

ענף הבקר מהווה דוגמא טובה למה שקורה כשמורידים מכסים. ענפי המזון בישראל הם קבוצת הענפים שהמדינה מגנה עליהם באופן הבולט ביותר. מצד אחד, הגנה על ענף המזון היא לא יחודית לישראל. אולם, בכל העולם מסייעים ליצרנים בענף המזון בעזרת סובסידיות ואילו בישראל מסייעים להם על ידי חסימת הייבוא ושמירה על מחירים גבוהים. תרשים 2 מדגים את זה. הוא מראה שבישראל 84% מהתמיכה בחקלאים מתבצעת על ידי שימור מחירים גבוהים, בעוד שבארה"ב ובאירופה, רק קצת יותר מ- 20% מהסיוע מגיע משימור רמת מחירים, וכל השאר בעזרת סיוע ישיר לחקלאים.

תרשים 2 : התפלגות התמיכות בחקלאים, 2016. מקור: OECD

 

 התפלגות התמיכות בחקלאים, 2016

משנת 2014, התחילו בישראל לבדוק את השפעת  הורדת מכסים על ייבוא בשר בקר ומעבר למתן סובסידיה למגדלי הבקר. התוצאה: המחירים ירדו והצרכנים מרוויחים למעלה מ- 170 מיליון ש"ח לשנה מחסכון על קניית בקר. העלות למדינה מהסובסידיה למגדלים היא כ- 35 מיליון ש"ח. כך שבסך הכל הרווח נטו לתושבי המדינה הוא כ- 135 מיליון ש"ח.

לכן אני מברך על המשך הפחתת  המכסים גם על מוצרים  אחרים. הפחתת  המכסים על מוצרי חשמל והלבשה עליה הודיע משרד האוצר גם היא מבורכת. אבל הגיע הזמן להערכתי להורדת מכסים מסיבית יותר גם בענפים שבהם יש יצרנים מקומיים. גם לצמחונים מגיע להנות ממחירים זולים.

בהזדמנות זו , אני מציע  שמישהו יבדוק גם מה קורה עם העלויות העקיפות של הייבוא. בישראל יש לא רק מכסים, אלא גם רגולציה שמאד מפריעה לייבוא. תרשים 3 מראה את עלות הבירוקרטיה של הייבוא בישראל בהשוואה ל- OECD, מראה שלא רק המכסים עולים לציבור במחיר של המוצרים. כל עוד היבואנים ימשיכו להזדקק לכל כך הרבה זמן וכסף כדי להעביר את המוצרים שלהם דרך הגבול, המחירים ירדו בפחות מהרצוי , אם לוקחים בחשבון רק את עלות המכסים.

 

תרשים  3: עלויות הבירוקרטיה (זמן וכסף). מקור: Doing Business, הבנק העולמי

 עלויות הבירוקרטיה (זמן וכסף)

 

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום