עיתונות מקצועית - אינפיניטי

האם הביטקוין הוא כסף, ואם לא - אז מה כן

 הביטקוין הוא אמצעי תשלום, אך אינו עומד בשני התנאים הנוספים הדרושים כדי להיחשב לכסף: קובע ערך ושומר ערך. עם זאת, יש לו את כל התכונות הנדרשות מנכסים בטוחים כגון זהב או אג"ח ארה"ב. לכן, הוא עולה בזמן מחסור בהשקעות טובות, אך עלול לצנוח כשהאלטרנטיבות חוזרות לתמונה 

ד"ר אביחי שניר |  כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 25.12.17

לפני שמעלים את השאלה האם ביטקוין הוא השקעה טובה, צריך לענות על שאלה בסיסית יותר: מה זה בכלל ביטקוין? אנחנו לא מתכוונים לשאלה מהו ביטקוין במובן הטכנולוגי. הכוונה היא לשאלה האם ביטקוין הוא "כסף" כפי שטוענים חלק מהאנשים שמשתמשים בו, או שהוא משהו אחר.

ראשית, כמה מילים על ביטקוין במובן הטכנולוגי. ביטקוין הוא קובץ (כמו כל קובץ אחר שיש במחשב) שמערכת מתוחכמת להפליא (בלוקצ'יין) דואגת לכך שניתן יהיה להעביר אותו מחשבון אחד לחשבון אחר, בלי שיתאפשר לשכפל אותו ולהשתמש בו יותר מפעם אחת. ברגע שמתבצעת העברה, המערכת מוודאה  שההעברה הינה חוקית (שמדובר במטבע אמתי שעבר בין שני חשבונות קיימים). לאחר מכן, היא דואגת ליידע את כל המשתמשים שהביטקוין כבר לא נמצא בחשבון הראשון אלא נמצא בחשבון השני, כך שניתן יהיה לוודא שגם הפעולות הבאות שמתבצעות באותו ביטקוין הן חוקיות.

הטכנולוגיה הזאת מאפשרת להשתמש בביטקוינים כאמצעי תשלום. אבל אמצעי תשלום איננו בהכרח כסף. כדי שמשהו ישמש ככסף הוא צריך למלא אחר שלושה תנאים: קובע ערך, אמצעי תשלום, ושומר ערך. עקרונית, הביטקוין הוא אמצעי תשלום מצוין. מה שנדרש מאמצעי תשלום זה שאנשים יהיו מוכנים לתת תמורתו מוצרים ושירותים, וזה בהחלט המצב עם הביטקוין.

אבל הביטקוין הוא חלש בתור שומר ערך: כסף צריך להיות "משהו" שהערך שלו נשאר יציב בטווח זמן קצר, מאחר ואנחנו צריכים שהכסף לא יאבד מהערך שלו למשך הזמן שבין משיכת הכסף ועד לרכישת המוצרים.

השקל או הדולר, כדוגמא, אמנם אינם שומרים על ערכם לאורך זמן, מכיוון שהאינפלציה שוחקת את ערכם. אולם בנסיבות רגילות, השקל שומר על ערכו לאורך זמן המספיק לכך שהערך יישאר קבוע בין הרגע שהוא נמשך מהחשבון, ועד רגע רכישת מוצרים, או נכסים שמגינים מפני השחיקה (אפשר לקנות למשל, אג"ח, או תוכניות חסכון).

שינויים קיצוניים מידי

תרשים 1, מראה את השינויים בשער החליפין ביטקוין-דולר במשך יום אחד. במהלך היום הזה, השווי של הביטקוין עלה בכ- 10% ואז נפל בכמעט 11% לפני שהתאושש מעט בסוף היום. שינויים כאלה הם קיצוניים מדי לרוב האנשים שמחזיקים בכסף רק בכדי לבצע רכישה. תארו לעצמכם שרכשתם ביטקוין במחיר מסוים רק כדי לגלות שלמחרת שוויו פחת ב- 10% , או שהשתמשתם בביטקוין ביום מסוים כדי לקנות מוצר וגיליתם שלמחרת הערך שלו טיפס ב- 20% ואתם הפסדתם אלפי שקלים רק משום שלא המתנתם יום אחד עם הרכישה.

אבל הבעיה העיקרית עם הביטקוין ככסף היא שהוא עדיין איננו קובע ערך. אפילו חסידי ביטקוין מושבעים, כשהם מדמיינים מחירים, הם לא חולמים בביטקוין. ברוב המקרים, גם אלו שנוקבים במחירים בביטקוין, "מחזיקים בראש" שווי במטבע אחר, והמחיר שהם נוקבים בביטקוין הוא תרגום של המחיר במטבע המקומי שלהם. ייתכן שיש יוצאים מן הכלל, כמו מטבעות קריפטוגרפיים אחרים שאותם ניתן לקנות רק בביטקוין, אבל נכון לעכשיו, לפחות עבור החלק הארי של משתמשי הביטקוין, הביטקוין עדיין איננו קובע ערך. מה שאומר שהוא איננו כסף.

מה יש עכשיו ומה הפוטנציאל?

אז אם הביטקוין איננו כסף, מהו כן? התשובה מורכבת משני חלקים. הראשון, הוא מה הביטקוין כבר עכשיו. השני, מה הפוטנציאל שעוד יש לו.

כבר עכשיו, לביטקוין יש את כל התכונות שנדרשות מנכס בטוח. הכוונה  לנכס שהביקוש אליו גואה בזמני משבר, ויורד בזמנים של שפע. נכסים בטוחים קלאסיים הם אג"ח של ממשלת ארה"ב וזהב. הביטקוין דומה לזהב בכך שכמו הזהב, הוא קיים בכמות מוגבלת: על פי הפרוטוקול שלו, כמות הביטקוינים מוגבלת לעד 21 מיליון, וניתן יהיה לכרות כמות גדולה יותר רק אם תהיה הסכמה של לפחות 90% מכלל המשתמשים בביטקוין. לביטקוין, יש יתרון על הזהב בכך שלזהב נדרשת בדיקת איכות שלו, בעוד שהאיכות של הביטקוין היא קבועה.

ההשערה שהביטקוין אכן מתפקד כנכס בטוח זוכה לחיזוק ממעקב אחרי התנודות במחיר שלו. זיו חלף, מרצה למטבעות קריפטוגרפיים, הפנה את תשומת לבי לכך שכאשר יש משברים פיננסיים בעולם, המחיר של הביטקוין עולה. תרשים 2 הוא דוגמא: הוא מראה את מחיר הביטקוין במהלך 2015. אפשר לזהות שתי עליות חדות במחיר שמקושרות עם אירועים כלכליים משמעותיים: הראשון הוא המשבר בקפריסין וביוון שבעקבותיו אנשים יכלו למשוך רק סכומים מוגבלים מהחשבון שלהם. השני הוא הפיחות ביואן הסיני. בשני המקרים, אנשים העבירו כספים לביטקוין, בנסיון לשמור על ערך  הרכוש שלהם.

זה מסביר מדוע הביקוש לביטקוין כל כך גבוה כיום. בעקבות הריבית הנמוכה בשווקים הסולידיים בעולם, והמחסור בהשקעות טובות בסיכון נמוך, הצטברו בחשבונות העו"ש בעולם סכומים אדירים. רק בישראל, יש לציבור כ- 340 מיליארד ש"ח במזומן. בארה"ב, מדובר על כ- 3,700 מיליארד דולרים. מי שמחזיקים בסכומים הללו מחפשים אפיקי השקעה, ולכן, כל עוד אין הזדמנויות השקעה אטרקטיביות רבות, קשה לנחש עד להיכן יאמיר המחיר שהביטקוין יסחר בו. מצד שני, צריך לזכור שמחיריהם של נכסים בטוחים נוטה לרדת ואפילו בחדות, בזמנים בהם העסקים חוזרים למצב נורמאלי. לכן, אם ההשקעה בביטקוין היא אכן מעין השקעה בנכס בטוח, עליית תשואות בעולם תביא לירידה חדה במחירו.

מחיר הביטקוין

תחליף אטרקטיבי לכסף של ממש

הפוטנציאל  הקיים למטבעות קריפטוגרפיים הוא למעשה הטכנולוגיה, שהופכת אותם לתחליף אטרקטיבי לכסף  של ממש. מאחר ובבסיס, למטבעות וירטואליים יש כמה יתרונות שהופכות אותם אטרקטיביים לקבוצה לא קטנה של משתמשים. ראשית, כמו מזומן, לא נדרש למסור כל מידע כדי להחזיק בביטקוין (למרות שהיום בחלק מזירות המסחר לקוחות נדרשים למסור מידע כדי לבצע רכישה). שנית, כמו מזומן, אין פיקוח על מה עושים עם ביטקוין. אם אני אנסה "להמר"בהשקעותי באמצעות  אשראי נניח בחברת האשראי וויליאם היל, החברה לא תאשר את הפעולה. אבל לא ניתן למנוע  מלרכוש "הימור" במזומן, או בביטקוין. בעולם שבו הרשויות חשבו שעוד כמה שנים יעלם  הכסף   המזומן והם יהיו  מסוגלים לעקוב אחר כל פעולה, הביטקוין בהחלט יכול להיות אלטרנטיבה מעניינת עבור מי שמעוניינים לשמור על פרטיותם.

היתרונות של החוזים החכמים

מה שהופך את המטבעות הקריפטוגרפיים לאמצעי תשלום, אף אטרקטיבי יותר הוא התפתחותם של החוזים החכמים. ניק ספאנוס, למשל, מי שפתח את בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים הראשונה בניו-יורק, סבור שהחוזים החכמים הולכים לשנות את האופן שבו עושים עסקים. החוזים החכמים הם בעצם תוכנה שמגדירה העברה אוטומטית של מטבעות בין חשבונות, אם התנאים המפורטים בחוזה מתקיימים. את החוזים הללו טוענים לתוך הבלוקצ'יין, המערכת שמבצעת את העסקאות, וכך שני הצדדים יכולים להיות בטוחים שהחוזה יקויים, גם אם אין להם כל מידע על הצד השני לעסקה.

חוזה חכם יכול, למשל, לשלם ליורשים את מה שנכתב בירושה באופן אוטומטי מהרגע שמתקבל מידע מאומת על הפטירה. הם יכולים גם להעביר תשלומים לחקלאים עוד במהלך העונה, לפי המידע שמתקבל על מזג האוויר וההצלחה של הגידולים בשדה. חברות כמו Zap.org ודומות שעובדות על זרימת המידע לחוזים, בהחלט יכולות להיות הזדמנות טובה להשקעה למי שמעוניינים להשקיע בטכנולוגיה עם פוטנציאל, אבל לא רוצים להחשף לסיכון שבהשקעה במטבע מסוים. רק בישראל יש לכל הפחות כמה עשרות חברות, שמפתחות  טכנולוגיה הקשורה למסחר במטבעות קריפטוגרפיים, טכנולוגיה זות עשויה בהחלט להיות רווחית גם עבור עסקים במטבעות רגילים. בנק פועלים למשל, הודיע שהוא בוחן שימוש בחוזים חכמים. האם להשקיע בביטקוין או במטבעות הללו כאפיק השקעה זו שאלה סבוכה  אולי דווקא כדאי לראות בהשקעה בטכנולוגיה חכמה העוסקת בפיתוח בסביבה זו כהזדמנות השקעה מעניינת., גם כי ביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפיים מייצרים לחץ על מערכת הבנקאות המוכרת לנו, ולכן גם הבנקים ידרשו  להשקיע הרבה פיתוח טכנולוגי בכדי להישאר תחרותיים ורלוונטיים בעולם החדש.

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום