אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

סקירה פיננסית לסיכום חודש דצמבר 2017

סקירה פיננסית לסיכום חודש דצמבר 2017 בשוק ההון המקומי והעולמי >>

01.01.18  |  יוליה מסלוב, אנליסטית בכירה

מבט עולמי:
לאחר שאושרה על ידי שני בתי המחוקקים חתם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על רפורמת המס. הרפורמה כוללת קיצוץ במס החברות מ-35% ל-21%, הפחתת המס על פרטיים וכמעט הכפלה של ההוצאות המוכרות לצרכי חישוב מס. עלות התכנית מוערכת ב-1.5 טריליון דולר על פני עשור, ועל פי החזאים הכלכליים, הרפורמה תוביל לגידול של כ-0.3%-0.5% בקצב הצמיחה של הכלכלה האמריקאית בשנתיים הקרובות.

 

ישראל:

מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.3%, ברף הנמוך של ההערכות המוקדמות. עיקר הירידה נרשמה בסעיפי ירקות ופירות. עליית מחירים נרשמה במיוחד בסעיף הלבשה והנעלה (2%). מתחילת השנה עלה המדד ב-0.3%. מחירי הדיור ממשיכים להיות התורם העיקרי לעליית האינפלציה. סעיף הדיור עלה בשנה האחרונה ב-2.1% ותרם 0.5% לאינפלציה. המדד המשולב לבחינת מצב המשק של בנק ישראל עלה בחודש נובמבר ב-0.25%, בדומה לקצב עלייתו בחודשיים הקודמים. קצב הצמיחה השנתי התמתן ועומד כעת על כ-3.1% לעומת קצב של 4% באמצע השנה. שיעור האבטלה בקרב כוח העבודה העיקרי (25-64) נותר ללא שינוי ברמה של 3.7% תוך עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה ל-80.3% לעומת 80.2% באוקטובר.

 

ארה"ב:

האומדן הסופי לתמ"ג הצביע על צמיחה של 3.2% ברבעון השלישי לעומת הצפי לצמיחה של 3.3%. מדד המחירים לצרכן ה-Core PCE, אשר הינו המדד המועדף על הפד, אמנם עלה ב-1.5% בנובמבר לעומת 1.4% באוקטובר, אך עדיין נמצא מתחת ליעד של 2%. הפד,  העלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 1.5%-1.25%, בדומה לצפי. בהודעתו ציין הפד כי הנתונים שהתקבלו מאז נובמבר מעידים על המשך ההתחזקות של שוק העבודה ושל הפעילות הכלכלית. שיעור האבטלה המשיך לרדת ומשרות המשיכו להתווסף לשוק העבודה. האינפלציה אמנם עדיין מתחת ליעד של 2%, אבל התחזית נותרה כי תגיע ל-2%. הבנק הפדרלי צופה שלוש העלאות ריבית בשנת 2018. בנוסף, קצב הפחתת המאזן יגדל החל מינואר ל-20 מיליארד דולר בחודש. מדד פעילות מגזר השירותים (ISM) בנובמבר ירד ל-54.5 נק' לעומת השיא של 12 שנים שנרשם באוקטובר (60.1 נק'). רמת אמון הצרכנים אמנם ירדה בדצמבר ב-6.5 נק' ל-122.1 נק', אך עדיין נמצאת ברמה היסטורית גבוהה מאוד, מה שתומך בהמשך התרחבות בביקושים המקומיים.

 

אירופה:

הכלכלה האירופאית ממשיכה לספק את הסחורה לאחר שצמיחת התמ"ג לרבעון השלישי עמדה על 0.6% בהתאם לתחזית. בהשוואה מול הרבעון המקביל הצמיחה הסתכמה ב-2.6%, בדרך להשגת הצמיחה הגבוהה ביותר משנת 2007. האומדן הראשון למדד מנהלי הרכש בענף הייצור בגוש האירו עלה לרמה של 60.6 נק', לעומת הצפי לירידה לרמה של 59.8 נק', זאת לאחר שהגיע לרמה של 60.2 נק' בחודש הקודם. האינפלציה בנובמבר הואצה לקצב של 1.5% לעומת 1.4% באוקטובר ובהתאם לתחזית. יחד עם זאת, מדד הליבה נותר ללא שינוי ברמה של 0.9%. שיעור הריבית בגוש האירו נותר ללא שינוי ברמה של 0%, בדומה לצפי. יו"ר ה-ECB, דראגי, חשף תחזיות כלכליות מעודכנות, שהראו צמיחה חזקה יותר במהלך 3 השנים הבאות. ה-ECB העלה את תחזית הצמיחה ל-2.4% בשנת 2017 לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.2%.

בבריטניה האומדן הסופי לתוצר הצביע על צמיחה של 0.4% לרבעון השלישי, בדומה לצפי ובדומה לאומדן הקודם, ולאחר צמיחה של 0.3% ברבעון השני. מדד המחירים לצרכן עלה ב-3.1% בחודש נובמבר לעומת הצפי לעליה של 3%.  שיעור הריבית נותר ללא שינוי ברמה של 0.5%, בדומה לצפי.

מדינות האיחוד האירופי אישרו מעבר לשלב השני בהיפרדות מבריטניה, מה שאומר שבזמן הקרוב יחלו המגעים לחתימה על הסכמי סחר חדשים, אשר ע"פ הערכות ייחתמו בטווח זמן של 6-9 חודשים. ראש ממשלת בריטניה הגישה הצעה לאיחוד האירופי שכוללת פיתויים פיננסיים לאיחוד, הסכם על מעמד האזרחים בבריטניה ופתרון לגבול עם אירלנד.

 

אסיה:

ביפן , מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.6% בנובמבר, מעל הצפי לעלייה של 0.5% ולעומת העלייה של 0.2% בחודש הקודם. שיעור האבטלה ירד ל-2.7% בנובמבר, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1993. שיעור הריבית נותר ללא שינוי ברמה של 0.1%-, בדומה לצפי. האומדן הסופי לתוצר הצביע על צמיחה של 0.6% ברבעון השלישי לעומת צפי לצמיחה של 0.4%, זאת לאחר צמיחה של 0.7% ברבעון הקודם. הממשלה עידכנה את תחזית הצמיחה ל-2018 מ-1.5% ל-1.9%.

בסין, מדד מנהלי הרכש של Caixin בענף השירותים עלה לרמה של 51.9 נק' בנובמבר לעומת הצפי לעליה לרמה של 51.5 נק', זאת לאחר שהיה ברמה של 51.2 נק' בחודש הקודם. הבנק לפיתוח אסיה הזהיר כי אומנם כלכלת סין תצמח השנה ב-6.8%, אך ב-2018 הכלכלה תחווה האטה ותצמח ב-6.4%. מדובר בקצב הצמיחה הקטן ביותר מאז 1990.

 

הערכות להמשך שנת 2017:

המשך השיפור בצמיחה הגלובלית לצד שיפור בתוצאות החברות ממשיכים להוות רוח גבית לשווקים. בארה"ב,  רפורמת המס עשויה לעודד את ההשקעות של הסקטור העסקי, אך ההשפעה על הצריכה הפרטית צפויה להיות זניחה, כיוון שהטבות המס יתקבלו בעיקר ע"י המעמד הגבוה שנטייתו השולית לצרוך נמוכה. רפורמת המס, לפחות בטווח הקצר,  מסירה את איום אי יציבות כהונתו של טראמפ, היא תוביל לגידול בגרעון ממשלת ארה"ב שיאלץ אותה לפנות לשוק החוב האמריקאי. מנגד, צעדי הרחבה פיסקאלית בארה"ב , אי וודאות בנושא הסכמי סחר בין בריטניה לאיחוד האירופי, לצד המתחים בזירה הגיאו פוליטית מהווים איום על השווקים. בישראל, הנתונים מעידים על כך שהכלכלה ממשיכה לצמוח בקצב גבוה. בשנה הקרובה אף צפויה האצה קלה בקצב הצמיחה, בין היתר,  בשל הקדמת רכישת כלי רכב על חשבון 2019 עקב העדכון של נוסחת המס הירוק בתחילת 2019. למרות שהמשק נמצא בסביבת תעסוקה מלאה, בשנה הקרובה נמשיך לראות סביבת אינפלציה ממותנת עקב הורדת מיסי יבוא ופעולות ממשלה נוספות להורדת יוקר המחייה, לכן אנו לא מניחים שתהיה העלאת ריבית השנה. אנו ממשיכים להחזיק בהערכה, כי היעדר אלטרנטיבה לכסף תמשיך לתמוך בשוקי ההון בעולם. יחד עם זאת, נוכח הרמות הגבוהות בהן נמצאים השווקים, אנו צופים גידול בתנודתיות וממליצים על גישה זהירה לנכסי סיכון ובחירה סלקטיבית של ההשקעות.

אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום