עיתונות מקצועית - אינפיניטי

אומת הסטארט אפ? למה אין כמעט זירות מסחר בביטקוין בישראל

המסחר במטבעות קריפטוגרפיים צובר תאוצה בעולם, אך בארץ הרגולטורים לא יודעים איך לאכול את התופעה. הימנעות מהחלטה על הסדרת המסחר גורמת לנו להפסד כספי

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 26.01.18

ישראל נתפסת כמדינת ההיי-טק, אבל הרגולציה שלה לא מעידה על כך. לפני כמה ימים פגשתי מכר מאמריקה, שהתלונן על זירות המסחר למטבעות קריפטוגרפיים בישראל. הוא ניסה להמיר סכום מכובד בביטקוין לשקלים. זירת המסחר לקחה את הביטקוינים והתמהמהה כמעט שבועיים עד שהעבירה את השקלים לחשבונו. לדבריו, מאחר ובישראל יש מעט מאד זירות מסחר של מטבעות קריפטוגרפיים, הן יכולות להרשות לעצמן לגבות עמלות גבוהות, ולהתפשר על רמת השירות שהן מעניקות. 

ואחרי שסיים להתלונן, שאל שאלה פשוטה: "איך בישראל שהיא אומת סטארט-אפ, לא הוקמו  זירות מסחר נוספות? זו שאלה רלוונטית, בעיקר לאור ריבוי החברות בישראל שעוסקות בתכנות, בסביבה של המטבעות הקריפטוגרפיים.

לפחות חלק מהתשובה לשאלה זו, טמון ברגולציה. למרות שהביטקוין קיים כבר תשע שנים, הרגולציה בישראל עדיין לא החליטה כיצד להתייחס אליו. הרגולטורים בישראל רוצים לראות מה עושים המקבילים שלהם בעולם, טרם יקבלו החלטות, ומכיוון שכל רגולטור בעולם מקבל החלטה שונה, הרי שהרגולטורים בישראל עדיין מתמהמהים.

מלכוד 22

מצד אחד, הרגולטורים מבינים שסוחרים בנכסים קריפטוגרפיים, ושיש כאלה שאף מרוויחים מכך סכומי כסף גבוהים, ולכן הם מעוניינים למסות ולנהל את הנכסים האלו כמו כל נכס אחר. מצד שני, הרגולטורים עדיין לא ממש הגדירו מהו הנכס הזה. הרגולטורים גם מבינים שהבסיס בשימוש במטבעות הקריפטוגרפיים מוכוון לשמירה על האנונימיות של בעליהם, כך שגביית מיסים ופיקוח בתחום זה עשויים להיות בעייתיים ליישום.

האמת, שהרגולטורים באמת בבעיה. בעולם רווחת מגמת צמצום השימוש במזומן, והרשויות כבר היו אופטימיות, וציפו לכך שהן תוכלנה לעקוב באופן קל יותר אחרי כל העברת כספים, מה שיהפוך את המסחר בשוק השחור להרבה יותר מסובך. אולם, פתאום הופיע ה"ביטקוין", שמאפשר להעביר מזומנים מיד ליד, כמעט מבלי להותיר עקבות, גם בין אנשים שאינם נמצאים פיסית זה לצד זה.

חוסר הרגולציה בתחום בארץ מערים קשיים לכל מי שמעורב במסחר במטבעות קריפטוגרפיים. מצד אחד, בשל המחסור בהנחיות, חלק מהבנקים מונעים העברות כספים לזירות מסחר במטבעות קריפטוגרפיים. מצד שני הם לא מפקחים על המטבעות, כי הם חושבים שהמטבעות נמצאים בשימוש של גנבים ומלביני הון. מה שיוצר מעין מלכוד רגולטורי. הבנקים מסתמכים בכך על הנחיית הרגולטורים לפיהן התנודתיות במטבעות הללו מסוכנת ללקוחות, ובנוסף  המחסור ברגולציה הופך את זירות המסחר ואת השימוש במטבעות הקריפטוגפיים למקום נוח לפושעים, גנבים ומלביני הון למיניהם.

כל זה מביא לכך שסכומים גדולים של כסף, יוצאים מישראל במקום להיות מושקעים בה. בגלל הרגולציה, חברות שעוסקות בפיתוח פלטפורמות, המבוססות על מטבעות קריפטוגרפיים, מעדיפות להנפיק בחו"ל מאשר בארץ. זירות מסחר ופיתוחים טכנולוגיים שהמרכז שלהם יכול היה להיות בארץ, נודדים החוצה. כל עוד הרגולציה בארץ יותר מגבילה מאשר בחו"ל, מי שמעוניין לסחור במטבעות קריפטוגרפיים כאן, מוצא דרכי מסחר קשות יותר לפיקוח. כך קיים שוק סוער בפייסבוק, שבו אנשים מוכרים מטבעות קריפטוגרפיים פנים-אל-פנים תמורת מזומן. לכן, אם גורמי הרגולציה לא ימצאו ומהר את הדרך להפוך את המסחר לנוח ומפוקח, הם יגלו שזה קשה מאוד ליישום.

לא כל הסוחרים הם פושעים

בשורה התחתונה, הפיקוח לא צריך להיות כל כך מסובך. חשוב לעודד הקמה של זירות מסחר עם עמלות נמוכות, נפח מסחר גבוה, ורישום של המשתמשים. הרוב המכריע של הסוחרים במטבעות קריפטוגרפיים הם אנשים שומרי חוק, שמעוניינים באתר מפוקח שבו הכסף שלהם מבוטח, ולכן אם יציעו להם אתרים כאלו הם יסחרו דרכם. זירה כזו תפתור לרגולטור הרבה בעיות, כי הוא ידע מי מעביר כספים, לאן, ולמה. אז במקום להתייחס לכל מי שרוכש ומוכר מטבעות קריפטוגרפיים כמו אל מלבין כספים בפוטנציה, אולי עדיף להניח שמי שמבקש להעביר כספים באופן גלוי מחשבון הבנק שלו למטבעות קריפטוגרפיים, עושה את זה מתוך כוונה חוקית. אולי גם עדיף לבנות בשבילו את התשתית לעשות את זה בצורה מפוקחת, מה שישפר גם את מצבו, וגם את מצבו של הרגולטור.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום