עיתונות מקצועית - אינפיניטי

צעד קדימה לבלוקצ'יין: מה יש באתריום, שהביטקוין לא נותן

האתריום מאפשר ביצוע "חוזים חכמים" ■ הייחוד של החוזים הללו נובע מכך שהם מתבצעים רק לאחר שמתקיימים תנאים מסוימים - ויש לכך יישומים רבים שאינם מתאפשרים באמצעות שימוש בביטקוין

אביחי שניר |  כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 29.01.18

בשנת 2017 שערו של ה"ביטקוין" מול הדולר עלה מ- 1,001 לכ- 14,400 דולרים. העלייה המהירה בשערים והעובדה שזהו המטבע הקריפטוגרפי הראשון והמוכר מכולם גרמה לכך שחלק גדול מהדיון במטבעות הוירטואליים התמקד בביטקוין.

העלייה המהירה בשער הביטקוין סחפה איתה את המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים. התרשים מראה את נתח שוק המטבעות הקריפטוגרפיים העיקריים, מתוך סך השווי של כלל המטבעות הקריפטוגרפיים. בין 2013 ל- 2017, כשהמחיר של הביטקוין היה כ- 1000 דולרים ופחות, נתח השוק של הביטקוין היה 80%-90%. ב- 2017, למרות העלייה המהירה במחיר הביטקוין, העלייה המהירה יותר במחירי המטבעות האחרים והנפקת מטבעות חדשים הקטינה את נתח השוק שלו לכ- 35%.

שוק של 570 מיליארד דולר-מטבעות דיגיטליים

שני מטבעות אחרים בעלי נתח שוק משמעותי הם ה"ריפל" (XRP) ו"האתריום" (ETH). בשנת 2017 מחיר האתריום עלה פי 120 ומחיר הריפל עלה פי 280! זאת, לעומת העלייה של פי 14.5 במחירו של הביטקוין. הריפל הינו ניסיון לייצר מערכת לניהול עסקאות שעוקפת את מערכת ניהול החשבונות הבין-בנקאית המקובלת. זה הופך אותו לאמצעי תשלום מצוין וזול, מכאן הפופולריות שלו בקרב בנקים וגופים פיננסיים כמו UBS, ו- Unicredit המשתמשים בו לניהול העברות בין בנקאיים, תוך התחמקות מתשלום העמלות המקובלות.

המעניין יותר הוא האתריום. בעוד שהריפל הוא ניסיון לרתום את המטבעות הקריפטוגרפיים לטובת המערכת הפיננסית העולמית, האתריום הוא ניסיון לייצר משהו הרבה יותר יומרני מאשר להעביר "מטבעות" דרך האינטרנט. מבט על ההיסטוריה של האתריום יכול ללמד על היתרונות והחסרונות שיש בניסיון לנהל אמצעי תשלום באמצעות קהילה מבוזרת של משתמשים. העבודה על אתריום התחילה ב- 2013 כשמתכנת שעסק במטבעות קריפטוגרפיים הבין שהביטקוין הוא רק שימוש אחד מני רבים שאפשר לעשות בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. צריך לזכור שהבעיה שסטושי נקאמוטו פתר כשיצר את הביטקוין הייתה כיצד ניתן לנהל העברה מבוזרת של "מטבעות" בין חשבונות שונים באינטרנט, מבלי לאפשר את שכפולם, כי אז יהפכו לחסרי ערך. הבלוקצ'יין פותר את הבעיה, מכיוון שמהווה יומן, המתעד כל תנועה של מטבע ברשת ועותק היומן נמצא אצל כל משתמש ברשת. היומן והקוד שעליו מבוסס, אינם ניתנים לזיוף ולשינוי ללא הסכמה של קהילת המשתמשים. ואם מישהו ינסה לשכפל מטבע ולהעבירו יותר מפעם אחת, היומן יזהה מיד את הרמאות ויפסול אותה.

האתריום לוקח את הטכנולוגיה הזאת צעד קדימה. הוא מציע לכל מתכנת שמעוניין בכך לתכנת יישום שיוזן לתוך הבלוקצ'יין, והבלוקצ'יין אחראי לביצוע של היישום בדיוק כפי שהוזן. יישום שמוזן הוא קוד פתוח שאינו ניתן לשינוי. זה מאפשר לכל אחד שמעוניין, לבדוק את הקוד, ולוודא את יישומו. אחד היישומים הפופולריים באתריום הוא "חוזים חכמים: "חוזה שהוא קוד פתוח שנטען לתוך הבלוקצ'יין ומתבצע ברגע שמתקיימים תנאים מסוימים.

לדוגמא, נניח שאתם מזמינים חבילה מעלי-אקספרס. בתנאים רגילים, ייתכן שהייתם חוששים שהחבילה לא תגיע, ולכן לא הייתם מוכנים לשלם לפני הגעתה. המוכר, לעומת זאת, לא היה מוכן לחכות לתשלום עד שהחבילה תגיע ליעד. חוזה חכם פותר את הבעיה. ניתן לתכנת אותו כך שהתשלום יתבצע באופן אוטומטי, כאשר מגיע מידע מאומת שהחבילה הגיעה ליעד, או שהתשלום יוחזר ללקוח, אם החבילה לא הגיעה עד תאריך שנקבע.

דוגמא אחרת היא הימורים ברשת. נניח שמהמר מעוניין להמר באתר לא מוכר בשל תנאים טובים יותר שהוא מציע, אך חושש מאמינותו. חוזה חכם שמתבצע באופן אוטומטי על פי תוצאת המשחק עשוי להקל על החשש.

ישנם עוד יישומים רבים למערכת אתריום כמו ניהול הצבעות בבחירות, ניהול של חוזים בנקאיים, מעקב אחרי מזון מהחקלאי ועד לצלחת, ותשלום על עסקאות עתידיות.

למי שחושש מהשקעה ישירה במטבע קריפטוגרפי, חברות שמפתחות שימושים מסחריים יכולות להוות  אלטרנטיבה טובה. למשל חברת voteWatcher שמפתחת טכנולוגיה להצבעות, הנבחנת גם לשימוש בפריימריז בישראל, וחברות דומות שמשמשות בבלוקצ'יין של האתריום כדי לבנות חוזים בנקאיים. אפשרות אחרת, היא להשקיע בחברות שבונות תוכנות כדי לספק את המידע האמין שנדרש כדי שהחוזה יכנס לפעולה (oracles). חברות כמו Zap ודומותיה שמתחרות על אספקת מידע אמין, הן השקעה מעניינת, במקרה והטכנולוגיה שלהן תהפוך לסטנדרט שישמש כבסיס לניהול חוזים. למי שמוכן להשקיע גם במטבעות עצמם, יש מקום להניח שככל שמספר היישומים שירוצו על מערכת האתריום יגדל, הביקוש למטבע שפועל על המערכת הזאת ימשיך לגדול.

חשוב לזכור שיש גם לא מעט סיכונים בפעילות על מערכת האתריום. ראשית, למרות שרמת האבטחה על הבלוקצ'יין עצמו היא גבוהה, יישומים שמוזנים עליו נכתבים בקוד פתוח. במידה ויש פרצה בקוד, אין דרך קלה להסיר את היישום מכיוון שהבלוקצ'יין תוכנן להיות בלתי הפיך. לכן משתמשים עם כוונות רעות יכולים לנצל את הפרצה כדי לגרום נזקים לא מבוטלים. דוגמא לאירוע כזה אירעה ב- 2016.

חברה בשם DAO גייסה מטבעות אתריום בשווי של כ- 150 מיליון דולר כדי להקים אפליקציה. החברה נפרצה על ידי האקרים שגנבו מטבעות בשווי של כ- 50 מיליון דולר. למרות שהפריצה בוצעה בשל באג בתוכנה של החברה ולא במערכת האתריום, השוד הזה אילץ את המפתחים של סביבת האתריום להירתם לתיקון הנזק.

מכיוון שכל העברת כספים בבלוקצ'יין מתועדת, היה ידוע לאיזה חשבון הועברו הכספים. אך כדי להחזיר את הכספים לבעלים החוקיים שלהם, היה צורך להפוך פעולה שבוצעה. בסביבה של בלוקצ'יין, זאת בעיה רצינית, כיוון שזה נוגד לאידאולוגיה ולפרוטוקול המטבעות הקריפטוגרפיים, שלפיהם לא ניתן לבטל פעולה שבוצעה.

בסופו של דבר, הוחלט ברוב קולות של משתמשי האתריום להפוך את הפעולה, דבר שהוביל לפיצול של האתריום בין האתריום (ETH) שהוא המטבע היותר מוכר, וקבוצה קטנה שמשתמשת באתריום הקלאסי (ETC). כל עורך דין מתחיל יודע שכמעט בלתי אפשרי לכתוב חוזה שאין בו בכלל פרצות, ולכן קיים חשש מפריצות של קוד שיוטען לתוך הבלוקצ'יין של האתריום. אפשר להניח שככל שמספר המשתמשים באתריום יגדל, הסיכוי שיהפכו פעולה, כדי לתקן את הנזק מפריצות הולך וקטן.

הפוטנציאל של אתריום ושל חברות שעובדות על סביבתו הוא עצום. אבל יש לזכור שגם האיום על מערכת כזו הוא גדול מאד, מעניין לראות איך, האם, ואילו מתכנתים יהיו אלו שיפתרו את המספר הגדול ביותר של בעיות בזמן הקצר ביותר. כפי שניק ספאנוס, מהמתכנתים המובילים בסביבת אתריום, אומר: "היתרון של סביבה כמו האתריום הוא שמתכנתי החוזים יכולים להראות את הקוד שלהם ולאתגר אחרים לפרוץ אותו. כך ניתן לזהות באגים, ולהגביר את האמון". לפחות בינתיים, נראה שהאמון באתריום גבוה גם כשמחיר הביטקוין וחלק מהמטבעות האחרים ירד משמעותית בעקבות איומים בהקשחת הרגולציה בסין ודרום קוריאה, האתריום ממשיך, לפחות בינתיים, להיסחר ברמות הגבוהות.

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום