עיתונות מקצועית - אינפיניטי

חוששים מההתחממות הגלובלית? לפי שוק נדל"ן היוקרה, לא ממש

 

ההתחממות הגלובלית עלולה לגרום לפני הים לעלות בשנים הקרובות, ורבים קוראים למנוע את רוע הגזירה. אז איך יש מי שמוכן לשלם הון על נכס שבקרוב יעמוד מתחת למים?

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי

23.2.2018

הרבה מדובר על התחממות כדור הארץ, עליית מי הים, והנזקים שזה עלול לגרום לאנושות. עדות לכך הם הנזקים שרואים בעולם בשנים האחרונות כתוצאה מהוריקאנים, או מתופעות האל-ניניו ,שיוצרות תקופות ארוכות של בצורת שאחריהן הצפות, או בארץ, גלי חום שמביאים את הטמפרטורה באילת לקרוב לחמישים מעלות בצל. אם כן, ניראה שמזג האוויר יכול לשבש בצורה משמעותית את הפעילות הכלכלית. הנזקים הכלכליים לארה"ב כתוצאה מההוריקאנים של 2017 בלבד, למשל, מוערכים בלפחות 200 מיליארד דולרים.

לא מעט האשימו את הנשיא טראמפ בכך שהוא איננו פועל מספיק למניעת ההתחממות הגלובאלית. אך כשמתבוננים בהתנהגות שווקי הנדל"ן, חייבים להודות שלא רק טראמפ חושב שההתחממות הגלובאלית היא לא ממש בעיה, אלא שגם שוק הנדל"ן בעולם כולו חושב כך.

בישראל, מחקרים צופים עלייה ממוצעת של כסנטימטר אחד בשנה במפלס פני הים. במקביל, מתרחשת עלייה בטמפרטורת המים: בשנים האחרונות, טמפרטורת הים התיכון בקיץ עולה מעל ל-30  מעלות, ובחורף היא איננה יורדת מ- 17 מעלות. בעבר, טמפרטורות המקסימום בקיץ היו נמוכות מ-30 מעלות, ובחורף הטמפרטורה היתה יורדת ל- 16 מעלות. עליה בטמפרטורת הים מגדילה את אי היציבות במזג האוויר. עלית הטמפרטורה בשילוב  עם העלייה במפלס מי הים, יוצר סכנה למופעי גשם חזקים, ולהצפה של האזורים הקרובים לחוף.

תרשים 1 : האזרים בסיכון להצפה כתוצאה מעליית פני הים. מקור: Lichter and Felsenstein (2012)

עליית מפלס פני הים (עיבוד תמונה)

 

תרשים 1 מראה את האזורים המועדים להצפות כתוצאה מעליית פני הים. אפשר לראות שבין הערים שבסיכון גבוה נמצאות גם תל-אביב וחיפה. אפשר היה לצפות שהביקוש לדירות הסמוכות לחוף בערים אלו יחל לרדת ועמם המחירים. אם אנשים צופים שההתחממות הגלובלית תמשך, אפשר להניח שבעוד כחמישים שנה או מעט יותר, יהיה מאד לא נעים לגור בדירות אלו הממוקמות ליד הים.

בהנחה שאנשים הם רציונאליים ושהם רוכשים דירות גם כדי ליצור נכס לילדיהם, היה מצופה שיבינו שבאזורים האלו, הדירה תמורתה הם משלמים היום כמה מיליונים, תהה נכס בעל ערך פחות משמעותית כשיורישו אותה.

אבל במקום שהמחירים באזורים המועדים להצפה ירדו, אפשר לראות את המצב הקיים בתרשים 2. התרשים מראה את מחירה הממוצע של דירה בתל-אביב מ- 1983, התקופה טרום התובנות על ההתחממות הגלובאלית, ועד 2017. אפשר לראות שדווקא בתקופה שבה המודעות להתחממות הגלובאלית החלה לעלות, קצב עליית המחירים בתל-אביב הואץ במקום להאט. כלומר אנשים אולי מדברים על הסיכונים שבהתחממות הגלובאלית, והם אולי מתלוננים על כך שהממשלה אינה עושה מספיק כדי למנוע אותה, אבל כשזה מגיע לקבלת החלטות אישיות, הם מתנהגים כאילו ההתחממות הגלובאלית אינה קיימת, או לפחות כאילו היא לא תגרום להם נזק משמעותי.

תרשים  2: 

מחיר ממוצע לדירה (עיבוד תמונה)

התנהגות זו ניצפית לא רק בישראל.  לוס-אנג'לס, למשל, בה מתגוררים שחקני קולנוע רבים שמחו בקולניות על הכוונה של טראמפ לסגת מהסכם האקלים, היא אחת מהערים המועדות ביותר לפורענות בשל שינויי האקלים. היא נמצאת באזור חם, וסמוך לים, כך שעלייה נוספת בטמפרטורה עשויה להפוך אזורים שלמים בעיר למאוד לא נעימים, עד לא מתאימים, למגורים. למרות זאת,  גם בלוס-אנג'לס המחירים ממשיכים להאמיר, כולל באותם אזורים המועדים לפורענות.

כל עוד זה המצב, אין להתפלא על כך שהפוליטיקאים לא ממהרים לטפל בבעיות הנובעות מההתחממות הגלובאלית. נראה שכל עוד הביקושים לדירות באזורים הסמוכים לחוף ימשיכו להיות חזקים והמשקיעים בהתנהגותם ימשיכו להתייחס באדישות לתופעה, אין לדרג המדיני באמת תמריץ להשקיע משאבים לטיפול בבעיה. נראה שאותו משקיע, הרוכש  כיום דירה בסמוך לים באזורים המועדים לפורענות, ישאל בעתיד (ובוודאי בקולניות רבה) "מדוע, כשעוד היה אפשר, אף אחד לא עשה כלום? ".

 

 

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום