עיתונות מקצועית - אינפיניטי

ה-OECD הוכיח: הכלכלה במצב מצוין, אבל אם לא נשתפר - היא תשקע

השכר עולה, האבטלה בשפל והפער מול העולם מצטמצם. דוח ה-OECD מצביע על חוזקה של כלכלת ישראל - אבל גם על הבעיות, שאם לא יטפלו בהן, יגרמו להידרדרות. פרשנות

ד"ר אביחי שניר, כלכלן בכיר, בית ההשקעות אינפיניטי.

16.03.18

לא מכיוון שיש בו חידוש כלשהוא, ממילא המידע שכלכלני ה- OECD משתמשים בו כדי לנתח את ישראל מגיע ממקורות ישראלים כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנק ישראל, ושאר הגופים הממשלתיים.

אבל בכל זאת, מעניין לקרוא דו"חות שנכתבים על ידי אנשים מבחוץ, כדי לראות את הדברים מזווית נוספת. אחת הנקודות המעניינות שעולות מהדו"ח היא שכלכלת ישראל נמצאת היום במצב מצויין. אבל במקום לנצל את המצב המצויין הזה כדי להגדיל את הסיכויים להצלחה גם בעתיד, הרי שבישראל מתעלמים מהבעיות המבניות שאם לא נטפל בהן, צפויות לנו בעיות קשות המחכות מעבר לפינה.

בהסתכלות על מספר פרמטרים, כלכלת ישראל מעולם לא הייתה במצב טוב יותר: כפי שאפשר לראות בתרשים 1, כלכלת ישראל צומחת ב- 15 השנים האחרונות בקצב מהיר יותר מאשר רוב הכלכלות המפותחות, מצבנו בהשוואה לעולם הולך ומשתפר. בנוסף, רמת השכר בארץ במגמת עלייה, ובמקביל רמת האבטלה נמצאת בשפל היסטורי וממשיכה לרדת. גם העוני בישראל יורד: תחולת העוני בקרב משפחות ירדה מ- 19.1% ב- 2015 ל- 18.6% ב- 2016, מה שמלמד שהצמיחה מחלחלת גם לשכבות החלשות כיוון שכאשר יש עבודה, כולם מרוויחים.

תרשים 1 : שינויים בתוצר ישראל לעומת ממוצע המדינות המפותחות (OECD). מקור: OECD

שינויים בתוצר ישראל לעומת ממוצע המדינות המפותחות (OECD). מקור: OECD (עיבוד תמונה)

יחד עם זאת, למרות הירידה בעוני,  ישראל עדיין נמצאת ברמת עוני גבוהה בהשוואה לעולם המפותח, וזה יוצר לישראל בעיה קשה. רוב העוני בישראל מרוכז בקרב שתי קבוצות אוכלוסיה: ערבים וחרדים. מה שמשותף לשתי קבוצות האוכלוסיה הללו זו העובדה שהן לומדות בבתי ספר נפרדים מכלל קבוצות האוכלוסיה ושההישגים שלהם בלימודים נופלים מהם בהרבה.

התוצאה שישראל היא אחת המדינות שבהן הפיזור בהישגי תלמידים הוא מהגדולים בעולם. יש לנו תלמידים שמפגינים יכולות גבוהות כאשר בוחנים אותם במבחנים בינלאומיים. אבל אלו תלמידים שמגיעים מרקע כלכלי חברתי גבוה. ואלו התלמידים שמגיעים מרקע כלכלי חברתי נמוך, ובפרט ערבים, משיגים תוצאות נמוכות בהרבה. תרשים 2 מראה את הציון הממוצע של תלמידים ערבים ויהודיים במבחן פיז"ה (שהוא מבחן בינלאומי במיומנות תלמידים). הציונים של התלמידים הישראלים טובים בממוצע בלמעלה מ- 25% מאלו של הערבים. הנתונים לא כוללים את הציונים של התלמידים החרדיים. הערכה שלי  שאילו היו בוחנים גם קבוצה זו, היו מוצאים שהתוצאות דומות לתוצאותיהם של התלמידים הערבים.

תרשים 2: ציון ממוצע במבחן פיז"ה. מקור: OECD

ציון ממוצע במבחן פיז"ה (עיבוד תמונה)

התוצאה היא שערבים וחרדים מרוויחים הרבה פחות מיתר קבוצות האוכלוסיה. תרשים 3 מראה את השכר הממוצע של ערבים, חרדים, ויהודים לא חרדים ביחס לשכר החציוני. מה שרואים זה שערבים וחרדים מרוויחים, בממוצע, שני שלישים מהשכר החציוני במשק.

אלו פערים גדולים, והם לא יעלמו כל עוד הפערים בהשכלה לא יצטמצמו. נכון שהיום שתי קבוצות האוכלוסייה הללו נמצאות בשוק העבודה. אבל במקביל, יש גם גידול מהותי במספר המשפחות העניות שבהן יש לפחות מפרנס אחד: בניגוד לדימוי הנפוץ שלפיו אנשים הם עניים כי הם לא עובדים, בכ- 60% ממשקי הבית העניים בישראל כיום יש לפחות מפרנס אחד.

תרשים  3: שכר ממוצע ביחס לשכר החציוני. מקור: OECD

שכר ממוצע ביחס לשכר החציוני (עיבוד תמונה)

 

מכיוון שבישראל ההשכלה נוטה לעבור מדור לדור, חשוב גם לראות איך תראה ישראל בעתיד הקרוב, אם דברים ימשיכו כפי שהם כיום. בעוד 50 שנים מהיום, למעלה מ- 50% מהאוכלוסיה יהיו חרדים או ערבים. במידה ורמת ההשכלה שלהם תשאר כפי שהיא כיום, המשמעות היא ירידה חדה בשכר הממוצע בישראל.

תרשים  4: התפלגות האוכלוסיה 2015 – 2065. מקור: OECD

התפלגות האוכלוסיה 2015 – 2065 (עיבוד תמונה)תרשים 5 מראה את התחזיות שנובעות מכך. כיום (2018), התוצר לנפש של ישראל נמוך בכ- 15% מהתוצר הממוצע במדינות המפותחות. הקו הירוק מתאר את התרחיש האופטימי לפיו תחול רפורמה בחינוך ובהכשרה של ערבים וחרדים כך שהם יגיעו לרמת שכר שהיא כ- 80% מזאת של יהודים לא חרדים. במקרה כזה, ישראל תצמצם את הפער מול העולם המפותח, השכר של כולנו יעלה, ורמת החיים תשתפר מאד. הקו הכחול מתאר את מה שצפוי אם לא יהיה שינוי. הפער בין ישראל לעולם המפותח יגדל ב- 50 השנים הקרובת מ- 15% ל- 30%.

תרשים  5: תחזיות לפער בתוצר לנפש בין ישראל לממוצע ה- OECD. מקור: OECD

תחזיות לפער בתוצר לנפש בין ישראל לממוצע ה- OECD (עיבוד תמונה)

המשמעות היא ירידה בשכר ובאיכות החיים של כולם. לכן כדאי שקובעי המדיניות ייקחו לתשומת לבם את הנתונים האלו וידאגו לנצל את המצב החיובי בו אנו מצויים ולדאוג לשינוי הנדרש בהשכלה של מגזרי האוכלוסיה החלשים בכדי להבטיח את חוזקה של ישראל בעתיד.

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום