עיתונות מקצועית - אינפיניטי

בדרך למלחמה שאיש לא רוצה בה

 היוזמה של דונלד טראמפ למכסים על סין, צפויה לפגוע בענקיות הקמעונות האמריקאיות וכן ביצרניות המטוסים, הרכבים, ומוצרי החשמל בארה"ב. בסין ובאירופה מעדיפים את המצב הקיים אבל נראה כי מלחמת הסחר בפתח והיא צפויה לעלות מאות מיליארדים לכלכלה הגלובלית.

חן יצחק |  אנליסטית קבוצת ההשקעות אינפיניטי

29.3.2018 

כלכלת ארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, ממשיכה להציג צמיחה ונתונים כלכליים טובים מאז המשבר הפיננסי ב 2008. הצמיחה נתמכת בשיפור נתוני התעסוקה שממשיכים להיות חיוביים וע"פ קרן המטבע הבינלאומית כלכלת ארה"ב צפויה להמשיך לצמוח בשנת 2018 ב 2.7%, לאחר צמיחה של 2.5% בשנת 2017. נתוני האינפלציה מתחילים להתקרב ליעד הפד, מדד ה CORE PCE, מדד האינפלציה שמבוסס על הצריכה הפרטית והמועדף על הפד, עלה בחודש פברואר ב 1.5% (בחישוב שנתי), בהשוואה ליעד של 2%. לאור השיפור בסביבה הכלכלית, הבנק המרכזי צפוי להמשיך ולהעלות באופן הדרגתי את הריבית במשק בשנה הקרובה, לפי הערכות בשווקים הצפי לעוד 2 העלאות ריבית בשנת 2018.

בצד הנתונים הפחות חיוביים, הכלכלה האמריקאית נמצאת בגירעון במאזן סחר בסחורות של כ800 מיליארד דולר בשנת 2017, כאשר כמעט 50% מסך הגירעון הוא מול סין שמוכרת לארה"ב הרבה יותר משארה"ב מוכרת לסין. חוסר האיזון הזה בסחר הוביל את טראמפ לשינוי במדיניות הממשל, מהנהגה של מסחר חופשי למדיניות הגנתית יותר- הטלת מכסים על היבוא לארה"ב בכדי להגן על הייצור המקומי ואף הטלת מכסים יחודיים מול סין. כחלק מצעדיו האחרונים של טראמפ, הוא הטיל מכסים של 25% על הפלדה ו 10% על אלומיניום. אף על פי שלסין יש כמעט מחצית מקיבולת הפלדה העולמית, ארה"ב מייבאת את רוב הפלדה שלה מקנדה, ברזיל, דרום קוריאה ומקסיקו ורק כ 2% מסין. קנדה ומקסיקו שאחראיות ל-25% מיבוא הפלדה לארה"ב הוחרגו באופן זמני מהמכסים. המטרה של טראמפ היא שככל מחירי הפלדה והאלומיניום ממדינות אחרות יתייקרו עקב המכסים החדשים, בעלי העסקים יאלצו לקנות מיצרני הפלדה והאלומיניום האמריקאים. השינויים ישפיעו מיידית על המחירים בארה"ב, לטובת היצרנים הלאומיים, אך מנגד יפגעו בשאר התעשייה התלויים בחומרים אלו לייצור מטוסים, מכוניות, מכשירי חשמל ביתיים וכדומה.

בתגובה למהלכו של טראמפ הנציבות האירופית, איימה להגיב עם צעדים נוגדים שיכולים להוביל להתפרצות של מלחמת סחר גלובאלית אשר צפויה לפגוע במדינות המייצאות וכן במחירים לצרכנים שעלולים להתייקר במדינות המייבאות. האיחוד האירופי הכין רשימה של מוצרים אמריקאיים בשווי 2.8 מיליארד אירו (4.4 מיליארד דולר), שעליהם הוא יכול להטיל תעריפים במידה והמכסים החדשים של טראמפ יפגעו במדינות האירופאיות. החשש הוא כי הטלת מכסי מגן על סחורות שנכנסות לארה"ב תגרום לעוד מדינות לנקוט בצעדים דומים, שעלולים לפגוע במסחר ולהביא לפגיעה בכלכלה. מבחינת סין, מלחמת הסחר עלולה לפגוע לה בייצוא לארה"ב, ומנגד ארה"ב יכולה להיפגע במידה וסין תחליט להטיל תעריפים נוספים על שלושת מוצרי היבוא הגדולים ביותר מארה"ב - פולי סויה, מכוניות ומטוסים. היצוא הסיני לארה"ב משפר את רמת החיים האמריקנית על ידי מכירת סחורות פחות יקרות לארצות הברית. בחקלאות, סין היא הקונה הגדול ביותר של פולי סויה בארה"ב, המהווה 60% של היצוא האמריקאי בשנים האחרונות. עם זאת, סין יכולה להמיר את הביקוש שלה למדינות המייצרות סויה כמו ברזיל וארגנטינה. סין צפויה לייבא 64% של ייצור סויה העולמי בשנת 2018, ולכן מהלך זה יכול להיות הרסני עבור החקלאים בארה"ב.

חברות אמריקניות המסתמכות על יבוא סיני אינן מרוצות מהמהלך וחוששות מפגיעה אפשרית מצד סין. קבוצה של 25 ענקיות קמעונאיות, כולל Walmart ו Costco שלחה מכתב לבית הלבן עם עתירה נגד התעריפים. חברת בואינג האמריקנית, שאחד מכל ארבעה מטוסי המטוס שלה נרכש על ידי הסינים, חוששת שסין תחליט להפסיק להזמין מטוסים מהחברה או לבטל הזמנות קיימות. מצד אחד, טראמפ משתמש באיום של התעריפים בכדי להשיג את תשומת הלב של סין בכדי להגיע למשא ומתן. מצד שני, אם טראמפ אכן יממש את כל התוכניות שלו כנגד סין, לסין יש מהלכים פוטנציאליים להגיב בחזרה שהיא יכולה להשתמש כנגד ארה"ב. מצב זה כנראה יוביל למלחמה שאף אחד לא יצא מנצח. ארה"ב מנפיקה אגרות חוב כדי לגלגל את החובות שלה ולממן את תכניות ההצלה שהשיקה מתחילת המשבר, כאשר סין היא הרוכשת הגדולה של האג"ח האמריקאי.

מעבר לפתיחת מלחמת הסחר, טראמפ העביר את רפורמת המס אשר מפחיתה את מס החברות (מ35% ל–21%) ומורידה שיעורי המס המרבייים במדינה, מהלך שאמור להאיץ את הצמיחה של הכלכלה. המטרה העיקרית היא להחזיר רווחים של חברות אמריקאיות ואת הפעילות שלהן לגבולות ארה"ב. מהלך זה צפוי לתמוך בשוק המניות של חברות אמריקאיות מקומיות שכבר ברבעון הרביעי של שנת 2017 הגדילו את הרווח הנקי (רווח אחרי מס) בעקבות ההקלה במיסוי ושיפרו מצב החברה.

סקטור התעשייה הביטחונית, הינו יחסית סולידי בתקופה של תנודיות ואינו מושפע מאירועים חד פעמיים עקב הפעילות בתחומו שהינה ארוכת טווח עם תקציבים קבועים מראש. תקציב הבטחון הכולל בארה"ב צפוי לעמוד בשנת 2018 על כ 800 מיליארד דולר, צמיחה של כ 12% ב-3 שנים האחרונות ולפי הערכות הממשל הוא צפוי להמשיך לצמוח. החברות שפחות צפויות להיפגע ממלחמת הסחר, הן חברות אמריקאיות הפונות לשוק המקומי ביחס לחברות זרות.

למשל, חברת ריית'און האמריקאית היא חברה טכנולוגית המתמחה בהגנה, בטחון המולדת ועוד בשווקים ממשלתיים ברחבי העולם. החברה מוכרת מוצרים ושירותים ללקוחות ב 80 מדימות, כשארה"ב מהווה 70% מהכנסות החברה. החברה בעלת יציבות פיננסית הפועלת בענף התעשייה הבטחונית בארה"ב, שנחשב לסולידי גם בתקופות של חוסר וודאות בשווקים. הכנסות החברה צמחו בכ 5% בשנת 2017  והיא נסחרת במכפיל רווח עתידי (12 חודשים קדימה) של על 22.

חברה נוספת שפועלת בתחום הביטחון והחלל הינה לוקהיד מרטין. החברה עוסקת בעיקר במחקר, תכנון, פיתוח, יצור, אינטגרציה ותחזוקה של מערכות, מוצרים, אמצעים ושירותים טכנולוגיים מתקדמים. 80% מתוצריה (מטוסים, טילים ומערכות חלל) נמכרים לצבא ארצות הברית וגופי ממשל אמריקאים אחרים. המניה נסחרת במכפיל רווח עתידי של 21.5 ותשואת דיבידנד של 2.2%.

לסיכום, למרות המצב המאקרו כלכלי החיובי בארה"ב ובמדינות אחרות בעולם, החוסר וודאות לגבי המשך הפעולות של טראמפ והתגובה של מדינות מנגד ימשיכו להעסיק את השווקים וככל הנראה נמשיך לראות תנודתיות במניות בשווקים. לפי הערכות של בלומברג, מלחמת סחר עולמית תעלה לכלכלה העולמית 470 מיליארד דולר עד 2020. לפיכך, מלחמת סחר תפגע גם בארה"ב וגם ביתר העולם. ככל הנראה אף אחד סין ואירופה אינם מעוניינים במלחמת סחר, אך יצטרכו להגיב במידה וטראמפ לא יותיר להם ברירה.


 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום