עיתונות מקצועית - אינפיניטי

לצאת מהמינוס התמידי: כך תגיעו לעצמאות כלכלית

 

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 19.4.18

אחרי 70 שנים, מדינת ישראל הגיעה פחות או יותר לעצמאות כלכלית. נכון, היא אמנם עוד מקבלת קצת עזרה "מהדוד מאמריקה", אך כבר מסוגלת להסתדר כלכלית גם ללא הסיוע הזה. נכון גם שנותרו לה עוד מעט חובות שהיא צברה בעבר ועוד כאלה שהיא צוברת בשוטף, אבל אלו חובות בסדר גודל סביר, כאלו שהיא בהחלט יכולה להחזיר.

המצב של האזרחים, לפחות לתחושתם, פחות מזהיר. נכון שלציבור יש לא מעט חסכונות, ובכללם גם חסכונות חובה. אבל, למרות זאת, ואולי דווקא בגלל זה, רוב המשפחות הישראליות נמצאות במינוס. : כאשר משתמשים בנתוני הלמ"ס, כפי שעושה משרד האוצר, מוצאים תופעה מעניינת: ב- 80% ממשקי הבית בישראל, החסכונות גדולים מההוצאות. אבל כאשר בוחנים את ההוצאה לעומת ההכנסה של משקי הבית בשוטף, מתקבלת התמונה שבתרשים 1.

תרשים 1 : הכנסות והוצאות משקי בית לפי חמישוני הכנסה. מקור: מכון טאוב

הכנסות והוצאות משקי בית לפי חמישוני הכנסה. מקור: מכון טאוב (עיבוד תמונה)

אפשר לראות שלמעט החמישון העליון שאכן נמצא בפלוס, יתר החמישונים נמצאים במינוס, והמינוס הזה הולך וגדל ככל שההכנסה יורדת. כפי שאפשר לראות בתרשים 2, שמראה את הפער בין ההכנסות להוצאות לפי חמישון, החמישון העליון נמצא בפלוס יפה. אבל אפילו החמישון הרביעי, אלו שיש להם הכנסה חודשית כוללת ממוצעת של כ- 20 אלף ש"ח, נמצאים במינוס ממוצע של כמעט אלף ש"ח. שלא לדבר על אלו בחמישון התחתון, שהמינוס שלהם גדול כמעט כמו ההכנסה שלהם.

תרשים  2: החסכון (פער בין הכנסות להוצאות) הממוצע לפי עשירוני הכנסה. מקור: מכון טאוב

החסכון (פער בין הכנסות להוצאות) הממוצע לפי עשירוני הכנסה. מקור: מכון טאוב (עיבוד תמונה)

אז כיצד אפשר להסביר את העובדה שמשרד האוצר משוכנע שרוב המשקים נמצאים בפלוס, ודה פקטו, כמעט כולם במינוס? להסבר יש שני חלקים. החלק הראשון הוא שלכל משפחה בישראל יש הרבה הוצאות שוטפות, שנחשבות בעיני האוצר כחסכון: תשלומים לקרנות פנסיה, לביטוח מנהלים, לביטוח חיים, ולקרנות נאמנות. נכון שהוצאות אלו משמשות כחסכון, אך אלו חסכונות יעודיים שרוב המשפחות לא יכולות להשתמש בהם בשוטף.

בסופו של דבר, הציבור רואה רק את המינוס שנשאר בחשבון העו"ש שלו לאחר ההורדות מן המשכורת בתחילת החודש.

החלק השני הוא הוצאות על השקעות בנדל"ן ורכב. זהו חלק משמעותי מההוצאה של משקי בית: עבור משקי בית בכל רמות ההכנסה, ההוצאות הממוצעות על השקעה בנדל"ן ורכב מהוות כ- 15% מההכנסה. מבחינת משרד האוצר, ההוצאות הללו הן השקעה בנכסים שמשקי הבית מבצעים מבחירה, ולכן הן חלק מהחסכון. אבל עבור מרבית משקי הבית, ההוצאות האלו הן ההבדל שבין "לסיים את החודש בפלוס ובין לסיים את החודש במינוס".

כך שבשביל להעביר את משקי הבית ממינוס לפלוס, נדרשים שני דברים. אחד, להוריד את מחירי הדיור, או להעלות את ההכנסה של משקי הבית לרמה שתאפשר להם לרכוש דירות. זה חשוב בעיקר משום שמרבית  משקי הבית הצעירים אינם יכולים לגייס בעצמם את ההון הנדרש לרכישת דירה והם נעזרים בעודפים של ההורים. התוצאה היא שלא רק הצעירים שרוכשים את הדירות נכנסים למינוס, אלא גם ההורים נכנסים לשרשרת המינוס.

החלק השני מתייחס לירידה במחירי הרכבים. בשנים האחרונות מחירי הרכבים ירדו, והפכו את היכולת לרכוש רכב חדש לאופציה הנמצאת בהישג היד של רוב המשפחות. בעזרת תוכניות המימון הנדיבות שניתן לקבל בחברות הליסינג והרכישה, אנשים מוצאים את עצמם במצב שבו הם יכולים לרכוש אפילו רכב שנחשב "יוקרתי". עבור הרבה מאד משקי בית, קשה מאד לעמוד בפני הפיתוי הזה. אבל לכך יש מחיר, ואפילו מחיר כבד. מי שרוכש מכונית בתוכנית מימון שכזאת, הרבה פעמים מאבד תוכנית חסכון, ובמקומה הוא מקבל רכב, שהערך שלו נשחק במהירות. הקלות שבה אנשים יכולים לרכוש רכב חדש מורידה את הביקוש בשוק הרכב המשומש ומחירי הרכב מיד שניה יורדים. כך שמי שרוכש רכב בתוכנית מימון כזו, מוצא שהוא מאבד חסכון חליפי, מחויב לשלם תשלומים (הכוללים ריבית) בכל חודש, ועם נכס שעד שהוא יסיים לרכשו, יהיה בשווי שהוא פחות מחצי המחיר בו הוא קנה אותו.

כך שמי שרוצה להצטרף למדינה ולחגוג עצמאות כלכלית חייב ללמוד ולתכנן את היקף ההוצאות בהתאם לרמת ההכנסות, למשל לשקול היטב משמעות רכישת רכב חדש גם אם זה עולה "רק 500 ש"ח בחודש". על המדינה מצידה להבין נכון יותר את זווית ההסתכלות של האזרח הסובל מהמינוס ולהפחית את מחירי הדיור. חג עצמאות שמח.

 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום