תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש אפריל 2018

יוליה מסלוב, אנליסטית בכירה, אינפיניטי

16.5.2018

מדד חודש אפריל עלה ב-0.4%, בהתאם לציפיות בשוק ומעט מתחת להערכה שלנו (0.5%).

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף הלבשה והנעלה אשר עלה ב-2.2% וסעיף ירקות ופירות טריים אשר עלה ב-4.1%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה במדד היו סעיף ריהוט וציוד לבית אשר ירד ב-0.4% וסעיף תרבות, חינוך ובידור אשר ירד ב-0.3%.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.3%. המדד ללא דיור עלה ב-0.4%.

מדד מחירי הדירות ירד ב-0.2% בחודשים פברואר-מרץ 18, זאת בהמשך לירידה של 0.5% בחודשים ינואר-פברואר 18 ובקצב שנתי רשם המדד ירידה של 0.1%.

בהסתכלות על האינפלציה בחודשים האחרונים, המדדים עומדים בציפיות אף עם נטייה קלה לטווח העליון של הערכות המדד המוקדמות. עם זאת סביבת האינפלציה במשק עדיין מתונה יחסית ומדד המחירים לצרכן עלה ב-12 חודשים האחרונים ב-0.4%. התרומה העיקרית לעליית המדד עדיין שייכת לסעיף הדיור שכן בלעדיו מדד המחירים לצרכן ירד ב-12 החודשים האחרונים ב-0.2%.

בין גורמי המאקרו התומכים באינפלציה נמנים עליית מחירי הנפט והדלק בעולם, עליית מחירי הסחורות והיחלשות השקל מול סל המט"ח. בנוסף לאלו נציין את נתוני האבטלה הנמוכים בשילוב עם עליית השכר הממוצע במשק התומכים בגידול בהצריכה הפרטית. כמו כן, בחודשים האחרונים חל גידול חד יחסית בתיירות אשר מביא עמו עלייה במחירי הטיסות, המלונות והחופשות.

בין גורמי המאקרו הממתנים את האינפלציה ניתן לציין את צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה, במקביל להגברת התחרות במשק וגידול בסחר המקוון.

במבט קדימה, איננו מזהים כעת האצה כלשהי באינפלציה לפיכך עד סוף השנה להערכתנו היא תתקרב לטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. באשר לריבית של בנק ישראל, אנו מעריכים כי לא תהיה העלאת ריבית במשק לפני התבססות האינפלציה בטווח היעד השנתי העומד על 1%-3%. 

אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום