תקופה של צמיחה רצופה: חברות התוכנה פיצחו את הקוד

 ענף שירותי התוכנה בישראל משלים תקופה ממושכת של עליות בבורסה, החברות בתחום השכילו לנצל הזדמנויות משמעותיות לצמיחה אורגנית, לצד התרחבות בעזרת מיזוגים ורכישות, ואפשר להעריך כי הסקטור צפוי להמשיך ולהפגין איתנות וצמיחה

גל ראלי |  אנליסט תחום מיחשוב וקמעונאות, בשיתוף, יוליה מסלוב | אנליסטית בכירה בקבוצת ההשקעות אינפיניטי 

13.5.2018

מה העתיד צופן לחברות התוכנה בישראל?

ענף שירותי התוכנה בישראל מהווה את אחד ממנועי הצמיחה של המשק הישראלי. יתרונה העיקרי של ישראל בתחום זה נובע משילוב של סביבה עשירה בכוח אדם איכותי ותנאים סביבתיים חיובים ליזמות טכנולוגית. 

איור  1: תחזית צמיחת שוק ה-IT של STKI בשנים 2011-2018

בין השנים 2008 ל-2017 הציג ענף זה צמיחה שנתית ממוצעת של 8.5%. זאת מגיעה לאחר צמיחה של 1.9% בשנת 2015, שוק ה-IT בישראל צמח ב2016 בכ-2.8% והגיע להיקף של 6.6   מיליארד דולר, קצב הצמיחה גבר והגיע לשיעור של 3.5% 2017ולפי הערכות של חברת המחקר הישראלית STKI יעמוד על 7.1 מיליארד דולר כ5.5% מהתמ"ג  בישראל בשנת 2018. 

אחת הסיבות המרכזיות לצמיחה, הן מעבר המגזר הציבורי למערכות דיגיטליות (מהווה כ-30% מסך המכירות בתחום) הכולל מעבר של משרדי ממשלה, ביטחון, חינוך והבריאות. מגזר נוסף שתורם לכך הוא מגזר הפיננסים (מהווה 20% מתמהיל המכירות) וכולל את מערכת הבנקאות, חברות הביטוח וחברות האשראי.

גם החברות בתחום זה בבורסה בתל אביב הפגינו ביצועי יתר במדד ת"א 35  בין השנים 2015 ל2017. החברות המובילות בתחום הן: מטריקס, חילן וקבוצת וואן פתרונות תוכנה. לפי מחקר שפרסמה חברת המחקר Gartner  בשנת 2017 מטריקס היא החברה הגדולה ביותר בתחום זה ומהווה (20%) משוק ה-IT בישראל  לעומת IBM עם נתח השוק של ,9.5% וחילן (שמתחרה במטריקס בחלק מענפי השוק) עם נתח של 9%. בתחום האינטגרציה, כלומר בתחום שירותי הערך המוסף, ממוצבת  מטריקס כמובילת התחום במשך  כבר 10 שנים.

איור  2: התפלגות נתח שוק התוכנה בישראל STKI

תחום שירותי התוכנה כולל מספר - (תתי-תחומים) מרכזיים: פתרונות תוכנה, בינה עסקית, בדיקות תוכנה, אינטגרציה, מיקור חוץ והדרכה, פתרונות אינטרנט ומובייל ופתרונות מחשוב ענן.

נכון להיום 3 הקבוצות המרכזות מספקים חשיפה למרבית השירותים כאשר תחום פתרונות התוכנה הוא המוביל ומהווה את עיקר ההכנסות של שלושת החברות הבולטות בתחום (מטריקס, קבוצת וואן וחילן).

הגודל כן קובע

 

מטריקס, המעסיקה כ-8,600 אנשי IT, הינה אחת מהחברות טכנולוגיית המידע המובילות בשוק הישראלי. 
מטריקס עוסקת בביצוע פרויקטי אינטגרציה מן הגדולים במשק, פיתוח ויישום טכנולוגיות, פתרונות ומוצרי תוכנה, ייצוג ושיווק מוצרי תוכנה מובילים מהעולם, שירותי תשתית, ייעוץ, Offshore, מיקור חוץ, בדיקות, הדרכה והטמעה ופתרונות חומרה מובילים. הייחודיות של מטריקס הינה ביכולת להתאים טכנולוגיות ופתרונות ללקוחותיה, תוך יצירת החיבור הנכון בין ה-business לטכנולוגיה,
הודות לשילוב בין 3 ממדיים:

 

  • שירותים רוחביים המספקים מענה מלא לניהול ומימוש פרויקט IT מקצה לקצה
  • שירותים על פי מגזרי שוק המספקים מענה בהתאם לעולם התוכן של המגזר 
  • מרכזי ההתמחות המספקים את הניסיון, ההתמחות והפתרונות הטכנולוגים והאפליקטיביים

מרבית הפעילות של החברה מרוכזת בישראל.

בשנת 2017 רשמה מטריקס הכנסות של 2.9 מיליארד ₪, עליה של 12.3%+ לעומת שנה קודמת ורווח תפעולי של כמעט 200 מיליון (5.7%+). תזרים המזומנים של החברה יציב וצומח אשר הסתכם בכ-180 מליון ₪ בשנת 2017.( , לחברה יש מדיניות חלוקת דיבידנד ותשואת דיבידנד של 3.61% .

מראשית הקמתה ולאורך שנות קיומה.

אסטרטגיית הצמיחה של מטריקס  התבססה הן על צמיחה אורגנית והן על רכישות ומיזוגים של חברות כבסיס לגידול וכניסה למגזרים חדשים. עם החברות שנרכשו ע"י מטריקס נמנות ג'ון ברייס הדרכה, טנגרם, סיבם, קבוצת סינטק, קבוצת ניו-אפליקום, אפקט, ספיה, טאקט מערכות, נטווייז, 2Bsecure ,Babacom, המי"ל, Exzac, Xtivia ורבות אחרות.

החברה השניה בגודלה הינה קבוצת חילן, המעסיקה 3,500 עובדים. התמחותה היא בתחום פתרונות תוכנה כשירות (Software as a Service), ופתרונות לניהול ההון האנושי בארגון. עיקר הפעילות שלה היא תחומי השכר, משאבי אנוש, נוכחות ופנסיה, וניהול עובדים בארגון. בנוסף, החברה פועלת בתחום שירותי המחשוב המתופעלות באמצעות חברות בנות המתמחות באספקטים שונים של תשתיות המחשוב, אבטחת המידע וניהול הנתונים.

בשנת 2017 רשמה החברה הכנסות של 1.34 מיליארד ₪ (עליה של 8.5%+) ורווח התפעולי 133.3 מיליון ₪ (12.26%+) מרבית הרווחיות מגיעה מתחום שירותי השכר ומשאבי אנוש (כ-50% מסך הרווח) הנובע בעיקר מגידול במס' המועסקים בשנים האחרונות, התבססות המגזר הפיננסי והבריאות כמובילי מהפכה הדיגטלית ומיקוד חדשנות טכנולוגיות. תזרים מזומנים יציב 120 מיליון ותשואת דיבידנד על 2.4% .

בנובמבר 2014, השלימה חילן את רכישת חברת הידועה גם בשם "נס ישראל" מחברת נס טכנולוגיות תמורת 42 מיליון דולר. נס א.ט. היא למעשה הזרוע הישראלית של חברת נס טכנולוגיות, העוסקת במתן שירותי מערכות מידע.

החברה השלישית  בגודלה היא קבוצת וואן טכנולוגיות תוכנה, העוסקת בפיתוח ושיווק מערכות מחשוב. החברה מעסיקה מעל ל3,000 עובדים בישראל ובשנת 2017 הכנסותיה עמדו על  1.4 מיליארד ₪, ורווח התפעולי עמד על 96 מיליון ₪ (גידול של 6.5%) ותזרים מזומנים של 85 מיליון ₪ ב2017 ומדיניות דיבידנדים עקבית בתשואת דיבידנד של 4.6% (במהלך 2017). החברה מאופיינת גם כן בצמיחה עקבית ושמירה על נזילות גבוהה.

צמיחה בהיי-טק בישראל מתורגמת לצמיחה ברווחיות החברות

מגזר ההיי-טק וחברות ההזנק אחד ממונעי הצמיחה של הכלכלה הישראלית, מספק הזדמנויות רבות לחברות הנ"ל. כאשר החברות מספקות פתרונות לחברות ההיי-טק והסטארט-אפ הן באמצעות הספקים הבינלאומיים שהיא מייצגת והן משילוב של פתרונות שהיא מפתחות בתחום ניהול מידע, ניהול משאבי אנוש, פתרונות ענן, מוצרי תוכנה, אספקת צוותי פיתוח וכ"א, הקמת מערכי תמיכה HelpDesk עבור חברות.  בנוסף, חלק מהחברות מאפשרות לחברות להחזיק ולהכשיר זמן קצר כ"א במגוון טכנולוגיות, פתרונות ועולמות תוכן.

מיזוגים ורכישות זה שם המשחק

הדבר הבולט בכל התחום שירותי התוכנה הוא היתרון לגודל. שלושת הקבוצות הנ"ל בולטות במדיניות של צמיחה אורגנית שלצידה התרחבות תמידית לתחומי פעילות מקבילים כאשר המטרה היא לייצר סל פתרונות רחב ככל האפשר. חילן הודיעה כי היא מחפשת רכישות סינרגטיות לתחומי הליבה ולתחומי פעילות מקבילים. גם חברת מטריקס פועלת בתחום הרכישות כאשר האחרונה הייתה AVIV AMCG  המתמחה בייעוץ וניהול הפרויקטים,  לפי סקר של משרדי עו"ד האמריקאי  White and Case  יחד עם חברת  Mergermarket תחום המיזוגים ורכישות בתחום שירותי התוכנה  בישראל צפוי להתרחב ולעמוד מעל 3 מיליארד דולר בשנה הקרובה. כך שאנו עוד צפויים לראות התרחבות של החברות הגדולות והצטמצמות בחברות הנישה.

האם הצמיחה תמשך?

יש לזכור שחברות אלו השלימו שלוש שנים של עליות רציפות מהלכי עליות משמעותי כאשר מטריקס וחילן הכפילו את שווין ב-3 השנים האחרונות. התחרות החריפה בחלק מתחומי הפעילות של החברות, כמו גם חסמי כניסה נמוכים בתחומים מסוימים עלולים לגרום להורדת מחירים ולהקטנת היקף ההתקשרויות בהסכמי החברות ושחיקת רווחיהן. בנוסף, קיימת כניסה של ענקיים גלובליים הפועלים בישראל כגון  (HP, IBM, Oracle ועוד..) הנהנים מיתרון לגודל וגב איתן של גוף בינלאומי.

לסיכום, ניתן לומר כי בשל עוצמת החברות והזדמנויות צמיחה משמעותיים בתחום שירותי התוכנה, ניתן להעריך כי סקטור זה צפוי להמשיך ולהפגין איתנות וצמיחה אם כי, חלקו כבר מגולם כבר במחיר החברות.


תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום