עיתונות מקצועית - אינפיניטי

מנהלי השקעות שנגועים בהטיית הביתיות מפספסים תשואה?

הטיית הביתיות, הנובעת משנאת סיכון והעדפת המוכר, אינה פוסחת גם על שוק ההון ועל עולם ההשקעות, במבט ראשון קל לחשוב שהטיה כזו גורמת למנהל ההשקעות "לאבד" תשואה, אולם בדיקה מעמיקה יותר מגלה כי התמונה הרבה יותר מורכבת

 

ואמיר איל  |  יו"ר ואסטרטג השקעות ראשי בקבוצת אינפיניטי-אילים

גיל ינאי |  אנליסט ומנהל השקעות

12.6.2018

האם מנהלי השקעות שנגועים בהטיית הביתיות מפספסים תשואה?

אחת מההשפעות ההתנהגותיות המוכרות ביותר היא הטיית הביתיות - Home bias

המקור להטיה זו היא סוגיה רחבה יותר של שנאת סיכון וחשש מפני שינוים או מן הפחות מוכר.

ההבנה של הטיה זו היא די פשוטה, אנשים מעדיפים להתעסק בדברים המוכרים והקרובים להם יותר.

אולם, בעולם של מומחיות ומומחים, כשמדובר על ידע רב ויכולת ניתוח ייחודית לצורך קבלת החלטות מוצלחות יותר, במיוחד בתחום הפיננסי, יתכן שהטיה זו דווקא משכללת את התוצאה הסופית.

ניתן לזהות הטיה זו בכל תחום וכמעט אצל כל אחד; במוזיקה, יהיה לנו קל יותר להתחבר לשירים בעברית, האוכל מבית אמא הוא בדרך כלל טעים יותר, וכשנפגוש ישראלי בחול תמיד נשמח לראות אותו, למרות שבארץ מעולם לא נפגשנו. תופעה זו מוכרת בכל העולם ולאו דווקא בישראל, אנשים פשוט מרגישים יותר בנוח בסביבה המוכרת להם.

תופעה זו קיימת גם בשוק ההון, ומנהלי ההשקעות נלחמים בתופעה זו על בסיס יומי.

הרי מנהל השקעות רוצה לייצר ללקוחות שלו את התשואה הגבוהה ביותר האפשרית בהתאם לרמות הסיכון המתאימות ללקוח, או לפחות תשואה גבוהה יותר מהמתחרים.

לשם כך, עליו לבחור את ההשקעות הכי טובות, ללא קשר למיקומם הגיאוגרפי של היישויות המשפטיות שלהן.

הטיית הביתיות קיימת בין היתר גם בשל הנגישות למידע, אין ספק שקל יותר לקבל מידע על חברות ישראליות ועל המשק הישראלי, קל יותר להיפגש עם גורמי מפתח ולהיחשף להבנות שיעזרו לנתח נכון יותר מטרות השקעה. פריבילגיה זו קיימת במידה פחותה כמשקיעים ישראלים, אם למשל אנו מעונינים בהשקעה בחברות ספציפיות בחו"ל.

השאלה שעולה היא, האם הטיית הבייתיות גורמת לתשואת חסר או שדווקא המיקוד והמומחיות הנסמכת על ניתוח מידע רב וזמין יותר מאפשרים יצירת תשואה טובה יותר על פני זמן.

שאלה זו מורכבת, מכיון שהפתרון איננו אבסולוטי אלא יחסי למדדי ההשוואה הרלוונטיים לכל משקיע. בשנת 2016 מדד ת"א 100 (תא 125 הנוכחי), עשה תשואה שלילית של 2.49%-, לעומתו מדדי המניות המובילים בעולם רשמו עליות יפות (s&p 500 עלה ב8.5%,הקאק הצרפתי 6.8% וה-דאקס הגרמני 3.9% ).

בשנת 2017 מדד תא 125 עלה יפה והשלים תשואה של כ-6.4%,אך עדיין מול מדדי מניות עיקריים מסוימים בעולם, הוא רשם תשואת חסר למשל מול מדד ה-s&p 500 עלה ב-19.5% באותה שנה.

אף על פי כן, אם מנטרלים את הפרשי המטבע שקל-דולר באותה שנה (הדולר ירד מעל 10%) ההפרשים מצטמצמים משמעותית.

בהשוואה מול מדדים אחרים, התמונה מקבלת מימד אחר, שכן השונות רבה וממילא מספר מדדי ההשוואה, רק בארה"ב, הוא עצום, שלא לדבר על מדדי שווקים מתעוררים ואחרים.

אמנם בהשוואה למדדי הקצה של כלכלות המערב מדד תא 125 פיגר אחר המדדים המקבילים לו בעולם, אולם בהשוואה רחבה יותר הממצא איננו אבסולוטי.

השנה,עד כה נראית יותר טוב מבחינת המדדים המקומיים, כאשר מתחילת השנה מדד ת"א 125 עשה 1.5% כאשר המדד הגרמני למשל ירד 1% עד כה ובארה"ב שונות גבוהה בין המדדים השונים.

 

לפי הנתונים שמוצגים, ניתן להסיק כי מנהל השקעות שמעדיף את המדד הישראלי על פני המדד האמריקאי "מאבד" תשואה אפשרית. אולם זו כמובן תמונה חלקית המניחה שמנהלי השקעות קונים רק מדדים, כאשר למעשה ישנה בחירה ישירה וסלקטיבית של מניות ואגרות חוב בנוסף להחזקה במדדים.

כמו כן, הסוגיה מעלה את הצורך הקריטי להגדיר מדדי השוואה (בנצ'מרק) ברורים עבור מנהלי ההשקעות בכל תחום השקעה. מדדים אלו במקרים רבים, יכוונו את מנהלי ההשקעות בבחירות שלהם.

ברור גם, שבאמצעות יכולת ניתוח מאקרו עולמי, ויכולת מחקר גלובאלית,  ניתן לבצע השקעה באמצעות מדדים מגוונים, במדינות שונות בעולם, אשר תשפר את היכולת להשיג תשואה גבוהה יותר, גם ללא צורך בהכרת חברות וניירות ערך ספציפיים או ניתוח פרטני של הדוחות הכספיים שלהן, כפי שנוח לנו יותר לעשות בארץ.

יתרון נוסף בהשקעה במדדים אלו, היא יכולת ההשקעה דרך מכשירי השקעה זולים יחסית כגון ETF בחול, תעודות סל וקרנות עוקבות בארץ. מכשירים המאפשרים נטרול חשיפה מטבעית למי שמעוניין בכך.

 השקעה במכשירים אלו מאפשרת גם למשקיעים "קטנים" להיחשף למדדים השונים בעולם ונותנת אופציה לתוספת תשואה לתיק ההשקעות שלהם.

בבחירת חלוקת השקעות חשוב לשים דגש על חלוקת השקעות בין ישראל למדינות שונות, לחשיפות מטבעיות, ולגורמי מאקרו עולמיים שיכולים להשפיע על המדינות השונות, כמו גם חלוקה סקטוריאלית בתוך מדינות אלו.

 לסיכום, תיק השקעות מגוון בישראל ובחו"ל הוא צורך ברור בעידן של גלובליזציה ואינפורמציה זמינה, כאשר אין כלל אצבע להקצאה כזו או אחרת אלא התאמה לכל משקיע על פי אופיו, טווח ההשקעה, רמות הסיכון והחשיפה הנכונות עבורו. יכולת מחקר טובה ובחירה נכונה יכולה לשפר משמעותית את תשואת תיק ההשקעות.

 


תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום