עיתונות מקצועית - אינפיניטי

ההתייקרות במוצרי המזון: גם כשמחירים בעולם יירדו זה לא יעזור

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 23.6.18

בזמן האחרון נשמעות קריאות אזהרה מכיוונו של משרד האוצר, לפיהן יוקר המחיה יעלה.

בין היתר מדברים על התייקרות מחירי האורז, הבשר, מוצרי החלב, והלחם. מן הטיעונים של משרד האוצר, ניתן להסיק ששם חושבים שעליות המחירים שיבואו נובעות מעליות מחירי הגלם בעולם, ולכן אין הרבה מה לעשות.

לכאורה משרד האוצר צודק. מדינת ישראל היא מדינה קטנה, חמה, ובלי הרבה מים, ולכן בכל מה שנוגע לאספקה של מוצרי מזון, ובוודאי של מוצרי מזון בסיסיים כמו לחם, אורז ובשר, אנחנו תלויים במידה רבה במה שקורה בעולם. גם, בכל מה שקשור למוצרי חלב שרובם מיוצרים בארץ, המחירים אצלנו תלויים בעולם. אמנם, בישראל מגדלים בקר, אך חלק גדול מהמזון של הבקר מגיע מחו"ל, ולכן מחירי החלב בארץ מושפעים מאד ממחירי התערובת שמיוצרת בחו"ל.

כל זה, לא בהכרח אומר שמחירי המזון לצרכן הקטן בארץ נקבעים על פי המחירים של חומרי הגלם בחו"ל. תרשים 1 מראה את המחיר של ק"ג אורז לצרכן בישראל בש"ח, ואת המחיר של טון אורז בשווקים הבינלאומיים, בדולרים. אפשר לראות ששתי סדרות הנתונים אכן מתואמות: שינויים במחירי האורז בעולם משפיעים גם על מחירי האורז לצרכן בישראל. אבל אפשר לראות גם עוד משהו.

תרשים  1: מחירי האורז לצרכן בישראל ומחירי אורז כסחורה בשווקים. מקור: NSDQ והלמ"ס

מ- 2013 להיום, מחירי האורז בעולם ירדו בלמעלה מ- 17%. בארץ הם ירדו בפחות מ- 3%.

מה שאומר שמחירי האורז בארץ אומנם נעים עם המחירים בעולם, אבל הם נעים יותר כשהמחירים בעולם עולים, ופחות כשהמחירים בעולם יורדים. התקופה הנוכחית איננה שונה במיוחד. אפשר לראות  כי מחודש מאי 2017 עד ינואר 2018, מחירי האורז בעולם ירדו בכשלושה וחצי אחוזים, בזמן שבארץ הם ירדו באחוז. כך שכשמשווקי האורז בישראל מתלוננים שעליות במחירי האורז בעולם מאלצות אותם להעלאות את המחירים לצרכנים בישראל, הם שוכחים שאת ירידות המחירים שהיו קודם, הם לא העבירו לצרכנים. כך שגם אחרי עליית המחירים בעולם, המחירים בישראל הם פחות או יותר ברמה שהיינו מצפים לו המחירים בישראל היו נקבעים רק לפי מה שקורה בעולם. אז לטעון שהמחירים בישראל עולים כעת בגלל שהם עולים גם בעולם, זה בסדר, אבל אז צריך להסביר למה הם לא ירדו קודם.

כפי שאפשר לראות בתרשים 2, אותו סיפור חוזר על עצמו גם במקרה של הקמח. נכון שיש בעולם עלייה במחירו של הקמח בחודשים האחרונים. אבל כפי שאפשר לראות בתרשים, מ- 2013 ל- 2018, מחירו של הקמח בעולם ירד ב- 33%. בארץ הוא ירד באותה תקופה רק ב- 11%. כך שפעם נוספת, לטעון שהעליה במחירים בארץ נובעת מכך שהמחירים בעולם נמצאים בעליה, מחייבת לבחון את השאלה למה הם לא ירדו בישראל באותה מידה כמו שהם ירדו בעולם.

תרשים 2: מחירי קמח לצרכן בישראל וקמח כסחורה בשווקים. מקור: NSDQ והלמ"ס

אז בשורה התחתונה, אם יהיו עליות במחירי המזון בישראל, זה לא יהיה בגלל העלייה במחירים של חומרי הגלם בעולם. העלייה במחירים של חומרי הגלם אכן קיימת, אבל מכיוון שהמשווקים לא העבירו לצרכנים את כל הירידות שהיו קודם, אמורים להיות להם די עודפים כדי לספוג את העליות הללו.

מה שכן קורה, כנראה, זה שהמשווקים שמו לב שיש בישראל כבר תקופה ארוכה של צמיחה יציבה, שבאה ביחד עם עלייה מתונה, אבל יפה, בשכר הממוצע. בנוסף, מאז 2014 עליות המחירים בענף המזון היו מאד מתונות, גם בגלל שהמשווקים זכרו את המחאה של 2011, וגם בגלל גידול מסוים בתחרות בין רשתות המזון. אבל עכשיו כנראה שהתחרות קצת התייצבה, וכנראה שבעקבות עליות השכר, גם הצרכנים מרשים לעצמם להוציא קצת יותר על מזון. אז כנראה שזה תזמון מצויין עבור המשווקים לחפש תירוצים למה הם צריכים להעלות מחירים, ועליית המחירים של חומרי הגלם היא תרוץ מצויין. כי כשיש להם תרוץ, הם יכולים להגיד שהמחירים לא עולים בגלל שהם רוצים, אלא בגלל שממש אין להם ברירה.

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום