אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2018

דורון קרנר, מנהל השקעות, אינפיניטי

17.7.2018

מדד חודש יוני עלה ב-0.1%, שתי עשיריות מעל הצפי בשוק (0.1%-) ומעט מעל להערכה שלנו (0%).

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף ירקות טריים אשר עלה ב-7.5%, סעיף תחבורה אשר עלה ב 0.7% וסעיף המזון אשר הוסיף 0.5%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה במדד היו סעיף הלבשה והנעלה אשר ירד ב- 6.4%, תרבות ובידור שהשיל 0.8% וסעיף הפירות הטריים שירד ב 3.2%.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.9%. מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב 0.7%. המדד ללא ירקות ופירות עלה ב 0.6% והמדד ללא דיור עלה ב-1.0%.

במקביל פרסמה הלמ"ס את מדד מחירי הדירות, אשר נותר ללא שינוי בחודשים אפריל-מאי, זאת לאחר עלייה של 0.1% בחודשים מרץ-אפריל. במדד מחירי הדירות החדשות, חלה עלייה של 0.9%  בהמשך לעלייה של 1.7% בחודשים מרץ-אפריל ולאחר מספר חודשים רצופים בהם היו ירידות מחירים.

בחודשים האחרונים אנו עדים למדדים חיוביים עם נטייה לטווח העליון של הערכות המדד המוקדמות, כך שבהסתכלות על נתוני המגמה שבין מרץ 2018 – יוני 2018, קצב העלייה השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-1.5%. בשנים עשר החודשים האחרונים (יוני 2017 - יוני 2018) עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.3% ונכנס כפי שהערכנו לטווח התחתון של היעד השנתי של בנק ישראל. בניתוח הסעיפים אשר הובילו לעלייה באינפלציה, ניתן לראות שבשנים עשר החודשים האחרונים המדד ללא ירקות ופירות עלה ב-1.1%, המדד ללא אנרגיה עלה ב-1.0% והמדד ללא דיור עלה ב-0.8% בלבד.

בין גורמי המאקרו התומכים באינפלציה זינוק במחירי הנפט והדלקים בעולם אשר משפיעים על סעיף התחבורה באופן ישיר ועל כלל הסעיפים באופן עקיף. שוק עבודה הדוק, נתוני אבטלה נמוכים ועלייה מתמשכת בשכר הממוצע במשק מביאים לעלייה בצריכה הפרטית שלרוב גם מלווה בעליית מחירים.

בנוסף, במהלך חודש יוני, בהמשך למגמה של החודשים האחרונים ראינו פיחות בשער השקל מול הדולר אשר תרם את חלקו למדד.

מנגד המשך צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה עם כי בעוצמה פחותה, במקביל להגברת התחרות במשק והסחר המקוון מהווים גורם ממתן לעליית המחירים. במקביל נראה יציבות ואף ירידה במחירי הסחורות בעולם. 

במבט קדימה, אנו מעריכים כי האינפלציה עד סוף השנה תתבסס מעל הטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. להערכתינו, נראה כי המדדים הקרובים יותירו את האינפלציה סביב הרמות הנוכחיות ואף ימתנו אותה במונחים שנתיים. עם זאת, המשך פיחות בשער השקל ועלייה במחירי הדלקים והסחורות בעולם יביאו להמשך עליית מחירים והאצה באינפלציה.

באשר לריבית בנק ישראל, אנו מעריכים כי הוועדה המוניטרית לא תמהר להעלות את הריבית, על אף עליית המדד הנוכחית, וכי עלייה בריבית תתרחש לאחר מספר חודשים של התבססות האינפלציה בתוך טווח היעד השנתי העומד על 1%-3%. 

 

אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום