האם כל מי שברשימת ה"מגה עשירים" באמת כל כך עשיר?

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 22.7.18

השבוע פרסם אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר נתונים על מה שהוא הגדיר כ- "400 האנשים העשירים בישראל בשנת 2014." עיון בדו"ח הזה מעלה כמה ממצאים מעניינים.

הראשון הוא שלמרות השם, הדו"ח כלל לא עוסק באנשים העשירים בישראל. כאשר חושבים על "העשירים ביותר," בדרך כלל חושבים על אלו שיש להם את הרכוש הרב ביותר, או על אלו שההכנסות שלהם לאורך זמן הן הגבוהות ביותר. הדו"ח של משרד האוצר, לעומת זאת, עוסק באנשים שיש להם את ההכנסה הגבוהה ביותר בשנת 2014. את ההבדל בין "עשירים ביותר" "לבעלי ההכנסות הגבוהות ביותר" אפשר להדגים בעזרת הדוגמא הבאה:

תארו לעצמכם מישהו שקנה "ביטקוין" ב- 300 אלף דולר בתחילת 2017. עד סוף 2017, הוא הרוויח כ- 16 מיליון ₪, מה שהיה מכניס אותו בקלות לרשימת 400 "העשירים הגדולים" של אותה שנה. אבל אותו עשיר של 2017 הופך בינתיים ל"עני" של 2018, כי ב- 2018 הוא הפסיד בינתיים למעלה 50% מהרווחים שעשה ב- 2017. כך שהרשימה של משרד האוצר מערבבת את בעלי ההון הגדולים במשק, עם מנהלים שהיתה לחברה שלהם שנה מוצלחת ועם "סתם" בעלי מזל שזכו בלוטו.

התוצאה היא שרק 115 מהאנשים שהופיעו ברשימה של 2013 מופיעים גם ברשימה של 2014. כך שהמסקנה הראשונה מהדו"ח היא שאין בישראל 400 "מגה עשירים". יש גרעין קטן של "עשירים" ועוד כאלו שיש להם מדי פעם הכנסה גבוהה, אבל זאת לא בהכרח ההכנסה הקבועה שלהם.

מסקנה שניה מהדו"ח שכדי להיות עשיר בישראל, אתה צריך להיות גבר. רק קצת יותר מ- 30 מתוך 400 העשירים ביותר הן נשים. מצד שני, מסתבר שמעט נשים בעשירון העליון יכול לפעמים להיות יתרון. ההכנסה הממוצעת של הנשים העשירות גבוהה בכ-  16% מההכנסה של הגברים העשירים. אבל לפני שחוגגים את הבשורה המשמחת שלעתים לנשים יש יותר מגברים, צריך לזכור שבגלל שמספר הנשים ברשימה הוא כל כך קטן, לאשה אחת עם הון גדול יש השפעה גדולה מאד על הממוצע, בזמן שלהון גדול של גבר אחד יש רק השפעה קטנה למדי. כך שהנתון הלכאורה שוויוני הזה תלוי בעצם בשאלה האם שרי אריסון תישאר בישראל, או שלא.

מסקנה שלישית היא שמקי סכינאי צדק (דמות מתוך ההצגה  "אופרה בגרוש" ). בהצגה זאת, שעלתה בשנה שעברה בקאמרי, רגע לפני שתולים אותו, מצהיר השודד מקי סכינאי כי יסוד בנק זה הרבה יותר משוד בנק. רוב ההכנסות של בעלי ההון הגדולים בישראל מגיעות לא מעבודה (רק כ- 10% מההכנסה שלהם), אלא מדיבידנדים ומרווחי הון. כך שכפי שהכריז מקי, הדרך להתעשר איננה מעבודה בבנק, אלא משליטה בבנק: למעלה מ- 25% מההכנסות של העשירים ביותר מגיעות מדיבידנדים, לעומת פחות מ- 2.5% באוכלוסייה הכללית.

עד כמה חשובה השליטה בחברות כדי להפוך לעשיר באמת אפשר ללמוד מההבדלים בין ההכנסות של העשירים הקבועים, אלו שבאופן עקבי מופיעים ברשימת העשירים ביותר, ואלו שהופיעו רק ברשימה של 2014 (העשירים החדשים). תרשים 1 מראה את האחוז שמהווים הדיבידנדים מתוך ההכנסה של העשירים הקבועים לעומת העשירים החדשים ולעומת כל השאר. אפשר לראות את הפערים הגדולים בין האחוז בקבוצת העשירים הקבועים לבין קבוצת העשירים החדשים ובין שתי הקבוצות לכל השאר.

כך שהמסקנה מהדו"ח היא שאפשר להרוויח טוב מלנהל חברות, אפשר לעשות רווחי הון גדולים מעסקאות מוצלחות, וכל אחד משני הדברים יכול להכניס אדם לרשימת "העשירים" בשנה מסוימת, אבל זה לא נותן כניסה לקבוצה היוקרתית באמת. כדי להכנס לרשימת העשירים הקבועים, צריך לשלוט בחברות.

מסקנה רביעית היא שהפער המגה עשירים וכל השאר ימשיך לדחוף את הפער בין מרכז ופריפריה: למעלה מ- 80% מהעשירים ביותר גרים במרכז, ובהינתן שההכנסה הממוצעת של העשירים גדולה בערך פי 335 מההכנסה הממוצעת של שכיר בישראל, זה אומר שיש ריכוז גדול של כסף שרוכש דירות באזור המרכז. הכסף הזה יוצר לחץ לעליית מחירים, ומעליית המחירים הזאת נהנים מי שיש להם דירה באזורי הביקוש. כך שכל עוד החלוקה של העושר היא לא שוויונית בין מרכז ופריפריה, הפערים בין המרכז והפריפריה ימשיכו לגדול באותו כיוון כמו הפער בין ההכנסות של העשירים ביותר וכל השאר.

תרשים 1: האחוז שמהוים הדיבידנדים מתוך ההכנסה

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום