אינפיניTIP ארכיון - אינפיניטי

תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש יולי 2018

דורון קרנר, מנהל השקעות, אינפיניטי

16.8.2018

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי הפתיע בכך שנותר ללא שינוי, עשירית האחוז מתחת לצפי שלנו (0.1%) ושתי עשיריות האחוז מתחת לממוצע החזאים.

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף ירקות ופירות טריים אשר עלה ב-2.5%, סעיף תחבורה אשר עלה ב 0.7% וסעיף המזון אשר הוסיף 0.5%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה היו סעיף הלבשה והנעלה אשר ירד ב- 6.7% וסעיף הבריאות שירד ב 0.5%.

מתחילת השנה עלה המדד ב-0.9%. מדד המחירים ללא אנרגיה עלה ב 0.8%. מדד המחירים ללא ירקות ופירות עלה ב 0.6%. מדד המחירים ללא דיור עלה ב 1.0%.

מרבית המדדים בחודשים האחרונים היו חיוביים ובטווח העליון של הערכות המדד המוקדמות. בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים קצב העלייה השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-1.4% ונדמה כי האינפלציה מרימה ראש. עם זאת, לא ניתן לומר שקיימת עליית מחירים גורפת וניתן לראות בבירור את הסעיפים המובילים בתרומתם לאינפלציה, ביניהם סעיף הדיור אשר תרומתו לעליית מדד המחירים ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת ב-0.2%, סעיף התחבורה בדגש על נסיעות לחו"ל ומחירי סוגי הדלק אשר תרמו 0.4% לאינפלציה וסעיף ירקות ופירות (שהנו סעיף תנודתי מאוד בהתאם לתנאי מזג אוויר) ותרומתו לאינפלציה 0.3%. 

מדד מחירי הדירות אשר מפרסמת הלמ"ס בנפרד הפתיע בעלייה של 0.9% בחודשים מאי-יוני וזאת לאחר מספר חודשים בהם נרשמו ירידות או יציבות במחירים. בחודשים הקרובים נדע אם מדובר בשינוי מגמה.

להערכתנו, נתוני המאקרו בארץ מביאים לכדי איזון בין הכוחות התומכים באינפלציה לבין אלו הממתנים אותה. בין הנתונים התומכים באינפלציה ניתן לראות בשוק עבודה חזק שתורם ללחצי שכר והגדלת הצריכה הפרטית, עליות מחירים במוצרי מזון בסיסיים שונים (כגון מוצרי החלב), עלייה באשראי העסקי ופיחות בשקל מול הדולר אשר תורם את חלקו לעליית המחירים. מנגד גורמים ממתנים, כהתמתנות באשראי הצרכני, מחירי הסחורות בעולם, התחרות במשק ופעולות הממשלה כנגד התייקרות המחירים ויוקר המחייה.

במבט קדימה ובדומה להתנהגות בחודשים האחרונים אנו מעריכים כי האינפלציה עד סוף השנה תתבסס מעט מעל הטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. המדדים הקרובים ככל הנראה יותירו את האינפלציה סביב הרמות הנוכחיות. 

באשר לריבית בנק ישראל, אנו דבקים בהערכתנו כי הוועדה המוניטרית לא תמהר להעלות את הריבית עד להתבססות ברורה של האינפלציה בתוך טווח היעד השנתי העומד על 1%-3%. 

 

אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום