אננס, פרי יקר - או כלי יקר לתעמולה של שר החקלאות?

ד"ר אביחי שניר-כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי 

 27.08.18

הורדת יוקר המחיה הוא בהחלט נושא חשוב. זה לא חדש שביחס להכנסה הממוצעת בישראל, המחירים בארץ גבוהים, מה שמוביל לרמת חיים נמוכה יותר מאשר במדינות מפותחות אחרות. בנוסף, מאז המחאה החברתית, הנושא של הורדת יוקר המחיה הפך לנושא שבוער בעצמותיו של כמעט כל שר בממשלה, וטוב שכך.

אבל לפעמים נראה שהשרים הולכים קצת רחוק מדי. דוגמא אחת היא שר החקלאות. כשנכנס לתפקיד ב- 2015, הוא הבטיח שהוא יבצע שורה של רפורמות כדי להוריד את המחירים של הביצים, מוצרי חלב, הדגים, והירקות.

בין היתר, הוא התחייב לשקם את משאב הדגה הישראלי, להפחית מכסים, לבטל מסים, להפחית את הרגולציה על עובדים זרים, ועוד. אלא שהוא שכח שמכסים, מסים ורגולציה על עובדים זרים היא בכלל באחריות של משרד האוצר, ושלפני שעושים רפורמות בארץ, צריך לדבר עם החקלאים. אז את התוצאות אפשר לראות בתרשימים הבאים שמראים מה קרה למחיר הממוצע של עגבניות, פלפלים, ודגי אמנון.

כפי שאפשר לראות בתרשים, המחירים הממוצעים של כל המוצרים הללו לא ירדו במשך הזמן ששר החקלאות הנוכחי שלנו בתפקידו, ואולי אפילו עלו. לזכותו של שר האוצר יאמר שהמחיר הממוצע של הביצים אכן ירד, אבל בהרבה פחות מכפי שהבטיח. בנוסף, במשק הביצים חלו רפורמות שמקורן הרבה לפני הקדנציה שלו, ולכן גם על זה הוא לא ממש יכול לקחת את הקרדיט.

אז מה עושה שר חקלאות שרוצה להראות שהוא בכל זאת הוריד את המחיר של משהו? נזכר שהמחירים של אננס בארץ מאד גבוהים. דרך אגב, הוא צודק: המחיר של אננס בארץ גבוה פי 6, ואפילו הרבה יותר, מאשר באירופה. אז שר החקלאות החליט שהוא יטביע את חותמו בהיסטוריה בהוזלת המחיר של האננס.

אבל בדרך להורדת המחיר של האננס יש מספר בעיות. הראשונה, המזיקים שפוגעים באננס, פוגעים גם במטעי בננות ובאבוקדו. לכן קיים חשש שיבוא של אננס יביא אתו מזיקים שיפגעו בבננות ובאבוקדו, שניים מהגידולים היותר רווחיים שמגדלים בישראל. כדי לצמצם את הסיכון, מייבאים לישראל אננס רק אחרי שהסירו ממנו את הכתר, דבר שמייקר אותו בצורה משמעותית. כך שהסיבה שהאננס יקר יותר בישראל מאשר באירופה היא שבאירופה לא מגדלים אבוקדו ובננות, ובישראל כן.

אז לשר החקלאות שלנו יש שלוש אופציות, ואת שלושתן כנראה הוא בוחן. הראשונה, לאשר ייבוא של אננס גם ללא הכתר. הצרכנים אולי יהנו, למרות שאפילו במחיר של 10 ש"ח לאננס אני בספק אם אננס יהפוך להיות הפרי הפופולרי ביותר בישראל. אבל הנזקים לחקלאים יעלו לנו הרבה יותר, כי מישהו הרי יצטרך לפצות את מגדלי הבננות והאבוקדו, והתשלום לא יבוא מהכיס של השר.

האפשרות השניה, היא למצוא טכנולוגיה שתחסל את המזיקים בוודאות של 100% אפילו דרך הכתר. אני לא מומחה בטכנולוגיה, אבל נראה לי שגם לזה יש עלויות, שאותן מישהו יצטרך לממן.

האפשרות השלישית שהציע השר היא לעודד חקלאים ישראלים לגדל יותר אננס. אבל גם זאת לא אופציה זולה: בהנתן שהמחיר של אננס בארץ כל כך גבוה, אני בטוח שהחקלאים היו שמחים לגדל יותר אננס גם בלי עידוד. אם הם לא עושים את זה, כנראה שהמחיר של גידול אננס בארץ הוא מאד גבוה. כך שהמשמעות של עידוד חקלאים לגדל אננס, היא פשוט לתת להם סובסידיות. ואת הסובסידיות, יודע כל מי שסיים שנה א' בכלכלה, משלם הצרכן.

כך שאני בהחלט מבין מדוע השר רוצה להטביע את חותמו כמי שהביא לירידות מחירים. אבל באמת שהאננס הוא לא המקום הנכון לחפש את זה, אלא אם כן יש פריצת דרך טכנולוגית בהשמדת מזיקים. אבל אם יש כזאת פריצת דרך, אז מי שאחראי להוזלת המחיר של האננס הוא לא שר החקלאות, אלא המדען החרוץ. בכל מקרה אחר, כדאי שהשר יתמקד בייעול החקלאות בישראל כדי שגם המחירים ירדו וגם החקלאים ירוויחו. בשביל לאכול אננס בזול, נחכה עד לטיול הבא לתאילנד.


תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום