סקטור תעשיית התעופה, החלל והביטחון: למי שמחפש ביטחון בהשקעה

דורון קרנר |  מחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי

10.10.2018

הצורך של מדינות בהגנה על עצמן הנו בסיסי ביותר והחל עוד מימי ההיסטוריה. החשש מאיומים ומהתגרות של מדינות על מדינות אחרות היה מאז ומתמיד וככל הנראה ימשיך להוות מנוע צמיחה מרכזי לתעשייה. משרעת האיומים נעה מפגיעה קונבנציונאלית ועד כיבוש שטח, דרך איומים מעולם הרשת והסייבר להשתלטות על מערכות ועד לתקיפת סייבר של מדינה. כוחה הכלכלי של המדינה נשען לא מעט על כוחה הביטחוני או על עצמתה הצבאית והחברות היצרניות בתחום נדרשות ליתרון איכותי וטכנולוגי על פני האויב, מה שמצריך תקציבי ענק למחקר ופיתוח המוזרמים בהיקפים הולכים וגדלים על ידי המדינות.

תעשיית התעופה, החלל והביטחון הנה תת סקטור של כלל התעשייה. הסקטור מורכב משני תחומים עיקריים:

  • תעופה וחלל המהווה בעיקר ייצור, מכירה ושירות של מטוסים מסחריים, מטוסים לשימוש עסקי, כלי רכב חלליים, לוויינים ועוד לשימוש צבאי ומסחרי
  • תעשייה ביטחונית המהווה ייצור, מכירה ותחזוקה של נשק צבאי ומערכות הגנה שנועדו לפעול על הקרקע, באוויר ובים

התעשייה הביטחונית בארצות הברית

צבא ארה"ב נחשב לצבא החזק ביותר בעולם. התעשייה הביטחונית בארה"ב היא ללא ספק השוק הגדול ביותר למערכות נשק, לציוד, לתחזוקה ולשירותים. החברות המובילות בתחום מספקות את הצרכים של שוק ההגנה המקומי בראש ובראשונה ובמקביל מייצאות ומספקות צרכי ביטחון של מדינות רבות אחרות, בעלי בריתה של ארה"ב. כדי לספק את כל הצרכים הללו, תקציב הביטחון האמריקאי הנו הגדול ביותר בעולם ועומד על סך של כ 640 מיליארד דולר לשנת 2018, סכום השווה ערך כמעט לתקציבן הביטחוני של שבע המעצמות הבאות אחריה ביחד.

המצב הגיאופוליטי שנוצר בעולם, מאז עלייתו לנשיאות ארה"ב של דונלד טראמפ, מביא עמו מספר תהליכים כמו א-גלובליזציה, מלחמת הסחר, התבדלות המעצמות, פתיחת הסטאטוס קוו של ארה"ב עם צפון קוריאה ושל ההסכם עם איראן, אשר מביאים את המדינות לחיזוק היכולת הביטחונית ולהגדלת תקציבי הביטחון ובראשן ארה"ב.

התעשייה נמצאת בתקופה בה היא עוברת מייצור של נשק מסורתי קונבנציונלי לשילוב של טכנולוגיה הכי מתקדמת, רמות דיוק שהולכות ועולות, גידול בטווחים, חמקנות ובמבט אל העתיד גם שימוש בחלל. כל אלו מביאים לגידול ניכר בתקציבי הביטחון של הרבה מדינות בעולם.

בשנת 2014 קבעו מדינות נאט"ו יעד משותף הקובע להגיע לתקציב ביטחון של 2% מהתוצר. תאריך היעד להגיע לרף התקציב הנו 2024. לאחרונה, הנשיא טראמפ דחק במדינות להגביר את הקצב ולנסות להקדים את העמידה ביעד.

במונחים כספיים נראה שנדרשת תוספת בהוצאות הביטחון של כ 120 מיליארד דולר כדי להגיע ליעד או גידול של עשרות אחוזים בהוצאה השנתית על ביטחון. בגרף 2 ניתן לראות את הוצאת הביטחון של המדינות באחוזים מתוך התל"ג. חלק מהמדינות הגדולות בנאט"ו כמו קנדה, גרמניה ואיטליה עוד רחוקות ן מהיעד. 

שחקנים וחברות מרכזיות בסקטור

החברות המובילות בסקטור כוללות תאגידי ענק, אשר חולשים על חלק ניכר מהתעשייה הביטחונית בארצות הברית ובעולם כולו. חברות כמו לוקהיד מרטין, ג'נרל דיינמיק, יונייטד טכנולוג'יס ורוקוול, חברות שניזונות מתקציבי הביטחון הגדולים בעולם ובראשם של ארצות הברית ומגובות ע"י הממשל האמריקאי.

 תעשיית התעופה והחלל

תחום התעופה והחלל עוסק בעיקר בייצור, מכירה ושירות של מטוסים מסחריים, מטוסים לשימוש עסקי, כלי רכב חלליים, לוויינים ועוד לשימוש צבאי ומסחרי. התחום נחשב לאחד מהתעשיות הגדולות והחזקות ביותר בארצות הברית. תעופה היא אחת התעשיות בעלות הצמיחה המהירה ביותר בארצות הברית והיא גדלה בשיעור גבוה של כ 12%-14% בשנה.

שוק התעופה והחלל העולמי עתיד להגיע ב 2018 לשיעור צמיחה של 4.8% עם ביקושים עתידיים הולכים וגדלים, תקציבים ביטחוניים מתרחבים וביקוש עולה מצד רוב מדינות העולם.

אחד התחומים החזקים בסקטור הנו ייצור מטוסים מסחריים לחברות התעופה השונות.  הצורך בתעופה אזרחית, בטיסות פנים ובטיסות טרנסאטלנטיות בעולם הולך וגדל ויחד עמו תהליך הגידול בכמות הנוסעים בעולם צפוי להמשך בשנים הקרובות בקצב ממוצע של 5% לשנה.    

שחקנים וחברות מרכזיות בסקטור

שוק המטוסים נחשב לדואופול של שתי ענקיות - חברת בואינג האמריקאית וחברת אירבוס האירופאית החולקות ביניהן נתח דומה ויחד חולשות על כ 90% משוק המטוסים העולמי. אליהם מצטרפות חברות נוספות קטנות יותר כמו אמבראייר, בומברדייר, איי.טי.אר וכו'.

חברת בואינג 

חברת בואינג היא אחת היצרניות הגדולות ביותר של מטוסים מסחריים וכלי טיס צבאיים. היא מעצבת ומייצרת מערכות הגנה, טילים, לוויינים, רכבי שיגור ומערכות מידע ותקשורת מתקדמות, ומפעילה את מעבורת החלל ותחנת החלל הבינלאומית לנאס"א. היא פועלת ביותר מ -90 מדינות ברחבי העולם והיא אחת היצואניות הגדולות ביותר בארה"ב במונחים של מכירות. החברה מעסיקה יותר מ 160,000 אנשים ברחבי ארצות הברית ב 70 מדינות.

חברת איירבוס

יצרנית מטוסים מובילה המספקת קווי מוצרים כמו מטוסי ה A318 jetliner עם 100 מושבי יחיד ועד ל A380, המטוס האזרחי הגדול ביותר בשירות עם 530 מושבים. 
איירבוס התרחבה לתחום מטוסי ההובלה הצבאית עם מטוס אוויר צבאי רב-תכליתי A400M, המיוצר תחת ניהול של חברת איירבוס הצבאית המחליפה את ציי ההזדקנות של C-130 הרקולס ו- C-160 Transalls החל משנת 2009. בנוסף, מטוסי תדלוק ומשימות הובלה עם מטוסי A310 ו A330.

דרכים מומלצות להשקעה

השקעה בהחזקה ישירה בחברה זו או אחרת בסקטור עשויה להיות קשה לניתוח, שכן תמהיל המוצרים של החברות הנו מורכב מאוד, בשילוב העובדה שהלקוחות הנן בעיקר מדינות וממשלות עם תקציב משתנה ושיקולים פוליטיים שעשויים לפגוע בחברה זו או אחרת על אף היותה חברה מצוינת.

על כן, השקעה וחשיפה לסקטור עדיפה באמצעות שתי אפשרויות עיקריות:

  1. השקעה בתעודת סל המאגדת מספר חברות תחתיה במשקלים משתנים.
  2. החזקה של מספר חברות מהסקטור תוך התמקדות במובילות שבהן.

אופציה אחת הנה תעודת סל הנסחרת בבורסה המקומית חשופה לדולר אמריקאי של חברת תכלית העוקבת אחר מדד S&P Aerospace & Defense Select Industry, התעודה מחזיקה במספר גדול של חברות במשקלים קרובים זה לזה ומבלי לתת עדיפות לחברה זו או אחרת.

אפשרות שניה הנה השקעה דרך תעודה הנסחרת בחו"ל (דולר אמריקאי) בשם ITA, iShares U.S. Aerospace & Defense ETF, תעודה זו מורכבת גם היא ממספר רב של חברות כך שהמובילות והגדולות שבהן בעלי משקל יתר על פני האחרות. ביצועי התעודה דומים.

סיכום

התעשייה בארצות הברית בעידן טראמפ הנה בעלת פוטנציאל צמיחה משמעותי ונראה כי צעדי הממשל בארה"ב תומכים בהמשך גידול וצמיחה בסקטור. חברות החלל, התעופה והביטחון בארה"ב מהוות נדבך משמעותי בתעשייה כולה ונהנות במיוחד מהתהליכים הגיאופוליטיים והפיננסים העולמיים. ארה"ב בונה עצמה מחדש וגוררת את העולם כולו לתהליכי הבדלות, הפרדות וא-גלובליזציה, תהליכים שמביאים את המדינות להשקעה ולגידול בביטחון. בא בעת, מפלס המתיחות עולה ואירוע מלחמתי כזה או אחר יכול לתרום ולהוסיף עוד דלק למדורה. נראה כי בשנים הקרובות, תהליכים אלו ימשכו ויביאו עמם הגדלה של תקציבי הביטחון, גידול הביקוש והצורך בפיתוח וייצור של מערכות נשק, דבר שייטיב עם התעשייה הביטחונית. כל אלו מהווים להערכתנו כר פורייה להשקעה.

 

 

חיפוש
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום