פייק ניוז? הפער בין אמרות הפוליטיקאים לבין המציאות

ד"ר אביחי שניר |  כלכלן בכיר במחלקת המחקר של קבוצת ההשקעות אינפיניטי

22.02.2019

הרבה פעמים אומרים לי שכלכלה זה מקצוע מסובך, ויש לי כמה חברים שחושבים שצריך דוקטורט בשביל להבין את זה. כנראה שזה מה שגורם לפוליטיקאים לחשוב שהם יכולים להגיד על נושאים כלכליים פחות או יותר מה שהם רוצים. אז הנה המדריך הפשוט לדברים שפוליטיקאים אומרים ושהציבור לא אמור להבין.

נתחיל ממשה כחלון. הוא הודיע שבניגוד למפלגות הדתיות והחרדיות, "כולנו" אינה מפלגה סקטוריאלית, ולכן, "כולנו" לא תעביר כספים למגזרים מסוימים על חשבון כל השאר. כמעט באותה נשימה, כחלון גם הודיע שצריך לגלות חמלה כלפי השכבות החלשות, ולדאוג לזוגות צעירים מרובי ילדים. אז כנראה שכחלון לא שם לב, אבל רוב הזוגות מרובי ילדים משכבות חלשות שייכים לאותו סקטור שאליו שייכות המפלגות החרדיות והדתיות.

נמשיך בבני גנץ שהצהיר שהמפלגה שלו נקייה מאינטרסים, מכיוון ש"חוסן לישראל" לא מקבלת כסף מאף איש עסקים. זה בהחלט נשמע יפה, אבל מתברר שעם עקרונות קשה לרוץ לכנסת. אז כשבני גנץ אמר שהוא לא מקבל כסף מאנשי עסקים, כנראה שהוא התכוון להגיד שהוא לא קיבל כסף מאף איש עסקים חוץ מאלפרד אקירוב, גדעון יניב, וסמדר אונגר. או במילים אחרות, חוסן לישראל לא לוקחת כסף מאף איש עסקים חוץ מאלו שמוכנים להלוות לה.

 עם כבר מדברים על חוסן לישראל, אז ממה שהבנתי, הם מבטיחים לפעול להורדת יוקר המחיה. אבל במקביל, המועמד שלהם לתפקיד כלכלי בכיר הוא יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. קצת רשה לי לראות איך ניסנקורן פועל להורדת יוקר המחיה, בהתחשב בעובדה שיהיה קשה להוריד את יוקר המחיה בלי לפגוע באינטרסים של העובדים בחברת חשמל, רשות הנמלים, הבנקים ובעוד כמה ועדי עובדים די חזקים. או במילים אחרות, חוסן לישראל תפעל להוריד את המחירים של כל המוצרים, בתנאי שלחברות שמייצרות אותם אין ייצוג בהסתדרות.

דווקא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, יש לכאורה מצע כלכלי ברור. אבל מצד שני, כשראש הממשלה היה שר אוצר, הוא הכריז שהדבר הכי חשוב לכלכלת ישראל זה להקטין את המגזר הציבורי. שר האוצר נתניהו טען שכשהמגזר הציבורי מעסיק 55% מהעובדים במשק, המדינה תפשוט בסופו של דבר את הרגל. כשר אוצר, בנימין נתניהו עשה למגזר הציבורי דיאטה משמעותית, שהיה לה חלק חשוב בעובדה שישראל צלחה את המשבר העולמי של 2008 בקלות יחסית. אבל מאז שהוא נבחר לראשות הממשלה, כנראה שהוא שינה את דעתו. תרשים 1 מראה איך המגזר הציבורי חזר להתנפח, והוא שוב מעסיק כ- 55% מהעובדים במשק. אז כנראה ששר האוצר נתניהו חושב שמגזר ציבורי מנופח זה רע למשק, אבל ראש הממשלה נתניהו דווקא חושב שזה דבר מצוין.

לפחות נתניהו לא לבד כשמדברים על סתירות פנימיות. לפי המצע של מפלגת העבודה בבחירות האחרונות, אפשר גם להגדיל את ההוצאה הציבורית בעוד אחוז או שניים בשנה, גם לא להעלות מסים, וגם לא להגדיל את הגרעון. זה בערך כמו שמישהו יציע לאדם שנמצא במינוס להישאר עם אותו שכר, לבזבז עוד אלפיים שקל בחודש, לא לקחת הלוואות ולא להגדיל את האוברדאפט. כנראה שבמפלגת העבודה יודעים איך אפשר לעשות את זה.

לפני סיום, אי אפשר בלי להזכיר את יאיר לפיד שבתור שר אוצר החליט שאלכוהול זה דבר לא בריא, ושכדי לצמצם את הצריכה צריך להעלות את המס על משקאות משכרים. התוצאה הייתה שהמס על משקאות זולים עלה בהרבה, בזמן שהמס על משקאות יקרים ירד באופן חד. כך שלדעתו של יאיר לפיד, כנראה שהאלכוהול בוודקה מזיק, אבל האלכוהול בוויסקי הוא דווקא מאד בריא.

למזלנו, יש מפלגה אחת שעושה בדיוק מה שהיא אומרת, ומראה לכל השאר איך עושים את זה נכון. אז כדאי שכל המפלגות ילמדו מיהדות התורה. כל מה שהם מבטיחים, הם גם מקיימים.

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום