תכנית האוצר לקצץ בפנסיות - ד"ר אביחי שניר לגלובס

  ד"ר אביחי שניר, כלכלן בכיר במחלקת המחקר של אינפיניטי עבור גלובס: תכנית האוצר לקצץ בפנסיות-העוקץ שבקצבה , 22.12.2015

 

נהוג לחשוב שמקורה של מדינת הרווחה הוא בדמוקרטיות האירופאיות בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה. אך האמת היא שמקורה של מדינת הרווחה הוא באחת הדיקטטורות הריכוזיות ביותר בהיסטוריה, זאת של גרמניה בהנהגת "קנצלור הברזל," אוטו פון ביסמרק.

ביסמרק לא ייסד את מדינת הרווחה כדי לעזור לעובדים אלא כדי לשלוט בהם. הדוגמא הטובה ביותר היא הפנסיה. ביסמרק קבע שכדי להיות זכאי לפנסיה, העובד יפריש סכום מסויים, והמעסיק יפריש סכום נוסף. למעשה, המעסיק לא הפריש את הסכום מכיסו, אלא קיזז אותו עם הסכום שהעובד היה מקבל אלמלא היתה פנסיה.

כך שכדי לקבל את הפנסיה, העובד הפסיד בכל חודש חלק מהכנסתו. את התמורה הוא אמור היה לקבל כאשר הוא הגיע לגמלאות. אבל באופן לא מפתיע, ביסמרק קבע שגיל הפנסיה יהיה שבעים, בתקופה שבה אורך החיים הממוצע היה פחות מחמישים. בעזרת ההבטחה הזאת לתשלום עתידי, ביסמרק הרגיע את העובדים שדרשו תוספת שכר. במקום כסף, העובדים נשארו עם ההבטחה.

התוכנית של משרד האוצר לקצץ את הפנסיות ב- 20% או אפילו ב- 40%, מלמדת ששום דבר לא השתנה מאז ביסמרק. גם היום, כדי להיות זכאי לפנסיה, העובד מוותר בכל חודש על סכום שהיה מרוויח אם לא היתה פנסיה, ובתמורה הוא אמור לקבל פנסיה אחרי שיפרוש. הדבר היחיד שהשתנה מאז ביסמרק הוא שהיום חלק גדול מהעובדים מקבלים סכום כלשהו בתור פנסיה, אך לא את אותו סכום שהם הפרישו. וזאת משום שמשרד האוצר דואג שבקופות יהיה עודף, כלומר שכל אחד יקבל רק לפי מה שנצבר בקופה.

מכיוון שכיום הריבית נמוכה, האנשים שחוסכים כיום לא צוברים באותו קצב כמו אלו שחסכו לפניהם. התוצאה היא שיש לקצץ לאלו שיוצאים היום לפנסיה, למרות שהם צברו בתקופה שבה הריבית היתה גבוהה.

אפשר לנחש שלו המצב היה הפוך, משרד האוצר לא היה מגדיל את הפנסיות של אלו שחסכו בתקופה שבה הריבית היתה נמוכה. כך שהעובדים בעצם לא מרוויחים מהפנסיה. הם רק מוותרים על חלק מהכנסתם כיום, כדי לקבל סכום שהוא קטן יותר מהסכום שחסכו.

ההסבר של משרד האוצר הוא  שהפנסיה בכל זאת משפרת את מצבם של העובדים, כי אחרת העובדים לא היו חוסכים מספיק לעצמם. זה גם ההסבר לכך שמשרד האוצר קובע כמה העובדים יפרישו, והוא גם קובע איזה חברות ינהלו עבורם את הכספים. אבל מה שמשרד האוצר לא מסביר זה שהוא מכריח את העובדים לחסוך, אבל שהוא לא מבטיח כמה הם יקבלו.

כך שכנראה שלדעתו של משרד האוצר, מצבם של העובדים הוא יותר טוב כאשר משרד האוצר וחברות הביטוח שמנהלות את הפנסיות מקבלות את ההחלטות עבור העובדים, ולא כאשר כאשר העובדים מקבלים את ההחלטות עבור עצמם. 

להורדת הקובץ לחץ כאן >>

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום