מסכמים שנה, פותחים שנה, ערן צחי לגלובס

 מסכמים שנה, פותחים שנה >> ערן צחי, אנליסט בכיר, 22.12.15

המתיחות סביב יוון, איראן וסין הפכו את 2015 לשנה רבת תהפוכות ומנעה ממנה להגשים את הפוטנציאל המצוין שהסתמן בתחילתה בשוקי המניות. ב 2016 הריבית צפויה לעלות במתינות רבה, הדולר ימישך להיות חלש מול השקל, ועל כיוון מחירי האנרגיה עדיין מוקדם להמר . 

שנת 2015 אמורה היתה להיות "גן עדן" למשקיעים בשווקי המניות, זאת בהתבסס על הסביבה הכלכלית התומכת על פניו בכך. הריביות בעולם אפסיות, התקופה היא תקופה פוסט משברים גלובליים, האינפלציה נמוכה ואף שלילית, האבטלה בגושי הכלכלות הגדולות בעולם על תוואי ירידה, הבנקים המרכזיים בארה"ב, אירופה ובאסיה מתפקדים כ"מבוגרים האחראים". כל אלו היוו קרקע פורייה לעליות שערים לשוק המניות הגלובלי.

אולם בפועל, השנה הקרבה לסיומה תנעל בתשואות סבירות בלבד ברוב מדדי המניות בעולם ובמדדי האג"ח בארץ. יש לומר כי שווקי המניות הגיעו לקו הסיום בתום 12 חודשים רווי תהפוכות. השנה החולפת נפתחה בתחושה שחלה התייצבות במשברים הכלכליים הגדולים בארה"ב ובאירופה, וגרמה לגידול בתיאבון לסיכון. בעקבות כך, הטרנד בשווקי המניות היה חיובי, מה שקיזז במידה מסוימת את ה"עשור האבוד" במניות, אם כי בתנודתיות גדולה עפ"י מחזורים של אופוריה מול דפרסיה.

המשוואה של סיכון-סיכוי גילמה השנה עצבנות גבוהה לאירועים אקסוגנים משמעותיים, וכאלו כפי שציינו קודם לכן, לא חסרו. האירועים המרכזיים שהכתיבו במידה רבה, את הלכי הרוח בשווקים מסתכמים לכדי שלושה. הראשון סבב סביב השאלה: האם יוון תגיע לחדלות פירעון ותצא מגוש האירו? לא היה ברור עד לרגע האחרון האם יוון תפרוש או תופרש מגוש האירו, מהלך שאיים לערער את אחדותו ויציבותו של הגוש. במקביל לאירוע מתגלגל זה, המעצמות הגדולות בעולם התכתשו עם איראן בניסיון למנוע ממנה פיתוח נשק גרעיני. עד שהסכם הגרעין נחתם בין איראן למעצמות הגדולות באוקטובר האחרון, הוטלו על איראן שורה של סנקציות כלכליות מכבידות, דבר שהעיב במידה מסוימת על צמיחת הכלכלה העולמית. סיבה שלישית ומרכזית לתנודתיות בשווקים היתה הדאגה העולמית מהיחלשותה של הכלכלה הסינית. השנה נוכחנו לגלות כי סין לא צומחת בקצבים שאפיינו את השנים האחרונות. השילוב בין שלושה אירועים מרכזיים אלו הניבו בעיקר תנודתיות שפגעה בתשואות של מדדי המניות המובילים בעולם. חשוב לציין כי בהתחשב בסביבת הריביות הנמוכות ובהעדר אינפלציה, תשואות סבירות הן בהחלטת ראויות להיחשב כמצוינות.

אחת ההשפעות של תנאי חוסר הוודאות והריביות הנמוכות גרמו לחלק מהמשקיעים בישראל, הפחות מתוחכמים, להתנפל על שוק הנדל"ן למגורים. לאור התגברות הביקושים מחירי הנדל"ן בישראל המשיכו להאמיר ואיתם ביצועי המשכנתאות שזינקו לשיא כל הזמנים.

מאמצע 2015 בורסות העולם מתנהלות בצל החשש מתחילת העלאות ריבית בארה"ב, ובעקבותיה בשאר העולם. ואכן, לראשונה מזה כעשור הפד' העלה את טווח הריבית מ-0%-0.25% ל-0.25%-0.50%. האם מהלך העלאת הריבית בארה"ב ימשך? להערכתנו הסיכויים לכך קלושים, כשאחת הסיבות לכך הוא מצבה הפיננסי של ארה"ב. נכון ל-2006 החוב של ארה"ב היה 8 טריליון דולר, ביחס חוב תוצר של 70% ותשלומי הריבית על חובותיה עמדו על 450 מיליארד דולר בשנה. כיום, כעשור לאחר מכן, החוב הממשלתי נסק ל-18 טריליון דולר, כשיחס חוב-תוצר עומד על 100%. אולם בשל הריבית הנמוכה תשלומי הריבית עדיין נותרו על רמה של כ-450 מיליארד דולר בשנה. סיבה זו לכשעצמה מספיקה כדי להוריד את המוטיבציה של הפד' מלעלות את הריבית.

אנחנו מזהים דמיון לחשש שהיה מאמצע שנת 2013 להפסקת תכנית רכישות האג"ח בארה"ב (TAPER) – לאחר שהרכישות פסקו השווקים החלו לעלות למרות שהחשש התממש.

הערכות ל-2016

ריבית: להערכתנו הריבית תעלה במתינות רבה. לאחר ההעלאה הנוכחית, הפד' ימתין בדריכות לראות כיצד ועד כמה מהלך זה ישפיע על כלכלת ארה"ב בפרט, ועל הכלכלה העולמית בכלל. הפעם הבאה שהפד' יעלה את הריבית יהיה להערכתנו באמצע שנת 2016 וזאת בהתאם להתפתחויות.

דולר/שקל. הדולר ימשיך להיות חלש בעולם ובישראל. תמלוגי הגז העתידיים והשיפור בדירוג ישראל בעולם והמצב הביטחוני שנוצר ילחצו בכיוון זה.

אינפלציה: האינפלציה השלילית בישראל הושפעה בשנה החולפת משילוב של אירועים חד פעמיים, הקשורים להחלטות ממשלה ורגולציה אשר הוזילו שירותים מסוימים, כגון: מים, חשמל, מיסים ודלקים. ומצד שני הירידה המתמשכת בסעיף הוצאות על אנרגיה כתוצאה מירידת מחירי הנפט בעולם תרמה להתפתחות דפילציה. האם בשנת 2016 מגמה זו תמשך? ייתכן ויהיו אירועים חד פעמיים מצד החלטות הממשלה אותם לא ניתן לצפות. בנוגע למחירי האנרגיה בפרט ולשוק הסחורות בכלל לא ניתן לצפות את הכיוון בתקופה שהכלכלה הגלובלית מנסה לצאת ממיתון אל עבר מסלול הצמיחה. בנוגע לאופן השפעתו של סעיף הדיור, המהווה 25% ממדד המחירים לצרכן, יש להמתין לפעולות של משרד האוצר בנושא הנדל"ן למגורים.

בשורה תחתונה: אחת התובנות שכדאי לקחת משנת 2015 לקראת השנה החדשה ובכלל לחיים, היא שעל כל נייר ערך, (בין אם זה מניה או אג"ח) משפיעים בכל רגע נתון קשת של משתנים, משתתפים, אירועים, ומרכיבים רבים אחרים. צ'ארלי מאנגר, סגן יו"ר קונגלומרט ברקשייר האת'ווי שבשליטת וורן באפט, אמר בעבר: "אם אתה לא נעשה מבולבל כשזה נוגע לענייני כלכלה אתה כנראה לא מבין כלכלה". בשוק ההון מוכרות דרכים רבות להרוויח כסף, בעוד שהדרכים להפסיד כסף הן כאלו שחוזרות על עצמן, והן לאו דווקא קשורות לעולם ההשקעות. הנפוצות שביניהן הן: רדיפה אחרי ביצועי עבר, נהירה אחרי העדר, ביטחון עצמי מופרז מצד אחד ומצד שני התייחסות להפסדים בצורה אישית (פחד ורתיעה מפני הפסד), השקעה טקטית לטווח קצר מבלי הגדרת פתרון השקעה לטווח הארוך.

להורדת הקובץ לחץ כאן >> 

תקשורת ופרסום שוק ההון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום