ביי ביי ארה"ב, BUY BUY אירופה

 

לאחר התאוששות מרשימה של מדד S&P 500 האמריקאי מאז המשבר של 2008, הגיע כעת תורן של ההזדמנויות במדינות המפותחות שמחוץ לארה"ב, ובמיוחד באירופה | המעבר הזה נתמך בין היתר בשיפור בנתוני המיקרו והמאקרו במדינות האירו, לצד תחילתה של מדיניות מרסנת בארה"ב.

גל ראלי | אנליסט בקבוצת ההשקעות אינפיניטי |  1.6.2017 

בשנה הבא "נחגוג"  עשור למשבר הפיננסי של 2008. זה זמן לא רע כדי להתחיל לבחון איפה היינו ולאן אנחנו הולכים. מדד המניות האמריקאי S&P 500 שילש את עצמו מאז המשבר, בעוד שמדדים רבים בשווקים מפותחים אחרים נותרו מאחור. לדוגמה: מדד הMSCI EAFE  מדד אשר מכיל חשיפה לכל המדינות המפותחות מחוץ לארה"ב וקנדה  (אירופה, אוסטרליה והמזרח הרחוק). מדד זה נועד לאפיין את ההבדל בביצועים בין השוק האמריקאי לשוק הבינלאומי, ולאפשר למשקיעים בשוק הבינלאומי לבחון את ביצועיהם מול מדד יחס כלשהו.

בהסתכלות על השווקים המפותחים מסתמן כי מדד ה S&P 500 עלה כפול ממדד המדינות המפותחות (EAFE)  ופי 3 ממדד הסטוק 50 האירופאי. לאור כך, נשאלת השאלה האם נקראת בדרכינו הזדמנות או שמה מגמה זו צפויה להימשך?

אמריקה בעליות ,אירופה בחובות

השנים בתקופת פוסט המשבר הכלכלי  אופיינו בעולם פיננסי אשר מתאושש ומשתקם. נראה היה כי העולם נכנס לתלם. אך בשנת 2011  בעוד ארה"ב המשיכה להתאושש בקצבים מהירים הן ברמת המאקרו והן ברמת תוצאות החברות, אירופה נכנסה לסחרור משברי חוב אשר השלכותיו מורגשות עד היום. זה התחיל עוד במשבר החובות היווני במהלך 2012, המשיך לאירלנד ופורטוגל ואף פגע במדינות בולטות כמו ספרד ואיטליה. בתגובה, החל הבנק המרכזי האירופאי, בדומה לעמיתו האמריקאי, בתוכנית הרחבה כמותית שכללה תחילה רכישה מאסיבית של אג"חים ממשלתיים ובהמשך כלל גם רכישה של חובות בעיתיים  באג"ח חברות . סה"כ היקף הרכישות שביצעה הבנק המרכזי של אירופה עומד על למעלה  מטריליון אירו! (נכון לסוף 2016)  והיד עוד נטויה.

רואים אור בקצה המנהרה

מתחילת 2017 מפגינות מדינות גוש האירו שיפור משמעותי במדדים הכלכליים. הרבעון השני של 2017 בלט במיוחד בנתוני מאקרו. כך שיעור האבטלה ירד מ12% ב2011 ל-9.5% נכון להיום, קצב הצמיחה הואץ וצפוי לעמוד על 2% בסוף השנה בהשוואה ל 1.7% בארה"ב, לפי קרן המטבע הבינ"ל.
 גם בשאר הפרמטרים הכלכליים הבינלאומיים והאזוריים אירופה נראית במומנטום החזק ביותר שלה מאז פרוץ המשבר. להבדיל מארה"ב, כפי שמעיד מדד ההפתעות של סיטי הבוחן את נתוני המאקרו ביחס לצפי האנליסטים, אירופה ממשיכה לשהות ברמות שיא של חמש השנים האחרונות לעומת ירידה בנתונים בארה"ב.  בגרף המצורף מטה ניתן לראות מס' נתונים מאקרו כלכליים אשר נמצאים במגמת עליה כגון: מדד הסנטימנט הכלכלי של ZEW וסקר ה'ציפיות העסקיות' (IFO) בגרמניה, מדד מנהלי הרכש האירופי, סנטימנט הכלכלה בגוש האירו EC.

 

בנוסף, נשיא הבנק המרכזי של אירופה ,מריו דראגי, אמר השבוע כי "מוקדם מדי לדבר על ריסון מוניטרי". נראה כי סביבת הריבית האפסית צפויה להישאר ללא טווח נראה לעין להעלות אותה. לעומת זאת, הבנק המרכזי האמריקאי (FED) נוקט לאחרונה במדיניות מוניטרית מרסנת, החל  להעלות ריבית ואף עשוי להגיע לפי תחזיות שונות לרמה של 1.25%- 1.5% עד סוף השנה. מהלך זה צפוי לתמוך בגוש האירו דרך היחלשות האירו  בדגש על מדינות מוטות ייצוא באירופה.

גם ברמת המיקרו חל שיפור. על פי תחזיות החברות בגוש האירו  קצב הצמיחה הממוצע ברווחי החברות צפוי לעלות בין 18-19%  בשנה הקרובה, בהשוואה ל10% בלבד של החברות הנסחרות במדד הS&P500. רצ"ב השוואה בין  המדדים סטוק 50  MSCI EAFE  וה-S&P 500

 

STOXX50

MSCI EAFE

S&P500

מכפיל רווח 2017*

15.2

15.3

18.2

מכפיל תזרים

6.7

9.2

13.2

תשואה על ההון

8.7

8.5

13.6

תשואת דיבדנד

3.4

3.1

1.9

יחס חוב להון

31%

34%

42.5%

*צפי

הכול עניין של הרכב

בניגוד למדד ה S&P 500 המבוסס בעיקר על מניות טכנולוגיה (מעל 22.7%) וחברות תרופות (14%) שני המדדים האחרים בנויים בעיקר על בנקים בסביבות 13%-15% וחברות צריכה ותעשייה עולמיות בסביבות 24%. לשם בהשוואה, החברה הגדולה ב-S&P 500 היא חברת אפל האמריקאית עם משקל של 3.95% ואחריה אלפאבית (לשעבר גוגל) עם משקל של 2.72% ,מיקרוסופט עם משקל 2.5%. לעומת זאת, במדד הסטוק 50 המניות בעלות המשקל הגבוה ביותר הן תאגיד האנרגיה הצרפתית TOTAL  (4.79%) ותאגיד התעשייה והשירותים הגרמני SIEMENS (4.63%)  חברות התרופות רוש פרמצבטיקה 1.4%, נוברטיס  1.29% ותאגידי הבנק האירופאים בנק סנטנדר ו- BNP Paribas (3.2% כל אחד). מדד הסטוק 50 מורכב מהחברות  הגדולות ביותר ממדינות גוש האירו (ללא בריטניה) כאשר החברות מגרמניה וצרפת מהוות 70%.

גוש האירו בחר בינתיים בשלום בית

לאחר תקופה ממושכת  של עננה על שלמותו של גוש-האירו, נראה כי לאחר הבחירות בצרפת ובהולנד תושבי הגוש בחרו בשלום בית בשלמות הגוש ולא ללכת לפירוקו. עם זאת, האיומים הפוליטיים ביבשת עדיין קיימים. ביום חמישי הקרוב ילכו שוב אזרחי בריטניה לבחירות בזק שצפויים להשפיע על יחסי גוש-האירו ובריטניה. ב – 17  ביוני יערכו הבחירות לפרלמנט הצרפתי  ובספטמבר אזרחי גרמניה ילכו לבחור קנצלר חדש או קנצלרית ישנה.  ניתן לומר בזהירות שהחשש מפירוק גוש האירו ירד. אך בפוליטיקה כמו בפוליטיקה שום דבר לא נגמר עד שזה נגמר ויש לקחת זאת בחשבון.

הדרך הנפוצה להיחשף למדינות אירופה והמדינות המפותחות (EAFE) היא דרך ETF ותעודות סל הנסחרות בארץ עם ובלי חשיפה למטבע. הדרך הנוספת היא באמצעות ETFs  דולריים אשר הנפוצים הם:US  FEZ (SPDR Euro Stoxx 50)  העוקב אחר מדד הסטוק 50, HEDJ US  (WisdomTree Europe Hedged Equity) העוקב על מדינות גוש-האירו בניטרול האירו ו- EFA US  (iShares MSCI EAFE) הכולל מניות של חברות במדינות המפותחות מחוץ לארה"ב וקנדה.

 

ביי ביי ארה"ב, BUY BUY אירופה
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום