בחודש מרץ, עם התפרצות נגיף הקורונה, כלכלות העולם הושבתו בזו אחר זו כאשר המדינות החלו להטיל סגרים ושלחו את הביקושים לנפט לשפל חסר תקדים. השיא הגיע בחודש אפריל, אז מחיר חבית נפט נכנס לטריטוריה השלילית בפעם הראשונה בהיסטוריה, קרוב ל- 40 דולר מתחת לאפס. בחודשים שעברו מאז, רובן המוחלט של הכלכלות נפתחו, הביקושים הרימו ראש, אך הם עדיין רחוקים מהביקושים של טרום עידן הקורונה.
בימים אלה, כאשר הגל השני של המחלה מאיים להחזיר את מדינות העולם לסגר נוסף, נראה כי הביקושים לזהב השחור שוב בדרך לצניחה חופשית. לפני כשבועיים פרסמו ה-IEA (סוכנות האנרגיה הבינלאומית) ו-OPEC את התחזית המתוקנת שלהם לביקושים לנפט – שני הארגונים חתכו משמעותית את התחזית וציינו כי השוק נראה "שביר מתמיד".

לאן מכאן?

מצד אחד, התפרצות הקורונה הסבה נזק אדיר לשחקניות בסקטור שהבינו שלא ניתן להסתמך לעד על הנפט. ענקית האנרגיה BP טענה בסקירת שוק הנפט שהוציאה לפני כשלושה שבועות כי לאור השינויים המבניים הצפויים בסקטור, בעיקר המעבר לאנרגיה מתחדשת – כלל לא בטוח שביקושי הנפט יחזרו לרמות של טרום עידן הקורונה. החברה הודיעה כי בכוונתה לחתוך בכ-40% את תפוקת הנפט שלה בעשור הקרוב ולהשקיע משאבים רבים בכניסה לתחום האנרגיה המתחדשת. 

מצד שני, אין עוררין לגבי התלות של העולם בנפט כיום. רוב התעשיה עדיין מבוססת על הנפט והכלכלה עדיין זקוקה לו כדי לצמוח. בנוסף, כאשר שתי הצרכניות הגדולות ביותר של הנפט, ארה"ב וסין, נאבקות אחת בשנייה ואיכות הסביבה לא בדיוק נמצאת בראש מעיניהן, עושה רושם שהנפט ימשיך ללוות אותנו כמקור האנרגיה העיקרי גם בשנים הקרובות


*אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני בידי בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות של קבוצת אינפיניטי להשגת תשואה כלשהי. קבוצת אינפיניטי מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של המדד הנסקר, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם חברות במדד הנסקר, למועד פרסום זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לקבוצת אינפיניטי ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה, לרבות חברות המנויות במדד הנסקר. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד. טלח