כיצד לבחור חברה לניהול תיק השקעות?

הריבית הנמוכה בארץ ובעולם הביאה רבים מהחוסכים לחפש אחר אלטרנטיבות השקעה לפיקדון הבנקאי וזאת במטרה להבטיח את עתידם הכלכלי. אחת הדרכים הנוחות להיחשף לעולם ההשקעות היא באמצעות התקשרות עם חברה לניהול תיקי השקעות העוסקת בתכנון וניהול השקעות פיננסיות.

בישראל פועלות כ- 160 חברות בעלות רישיון לניהול תיקי השקעות, כ-80% מהלקוחות של חברות ניהול התיקים מרוכזות ב-18 חברות. עם מבחר כל כך גדול, אין ספק שבחירת גוף ניהול מקצועי לכסף המנוהל שלנו היא משימה מורכבת. לצורך כך ריכזנו עבורכם מקבץ דגשים שיסייעו לכם בבחירה של הגוף המנהל.

נתחיל ונאמר שלכל משקיע צרכים, טעמים, העדפות ומשאבים כספיים, הייחודיים לו ורק לו. על כן לכל משקיע מתאים מסלול-אפיק השקעה המתבססים ונגזרים על מאפיינים אלו. בעולם ההשקעות המודרני של ימינו ישנו עושר גדול של אפיקים, שווקים, כלי ההשקעה ועוד. על כן בראש ובראשונה חשוב לפעול על פי כללים קבועים ומוגדרים מראש. הסיבה המרכזית לכך קשורה לעובדה שעולם ההשקעות פועל בתנאי חוסר וודאות בהשוואה לתוכניות חסכון למשל.

בשלב הראשון מנהל ההשקעות הנבחר יידרש לבצע היכרות ראשונית הכוללת תכנון פיננסי, שכן השקעה בשווקי ההון דורשת ניהול זהיר ואחראי. כמו כן, מנהל ההשקעות מחויב להביא בחשבון וללבן פרמטרים שונים ביניהם: מהי מטרת ההשקעה? האם מדובר בכספים המיועדים לרכישת דירה, לצורך חיסכון ארוך טווח או לכל מטרה אחרת.

בנוסף מנהל ההשקעות נדרש לברר מה מקור הכסף, והאם מדובר במקור ההון היחיד. מעל לכל חשוב לזכור, תכנון תיק השקעות לעולם לא יהיה מושלם ללא בחירה של רמת הסיכון הרצויה והנדרשת. נדגיש ונאמר שגם אוהבי סיכון נדרשים לנקוט במידה מסוימת של זהירות.

בעולם ההשקעות קיים מגוון של בעלי תפקידים, אולם השלושה העיקריים אותם תזכו להכיר הם: יועץ השקעות, משווק השקעות ומנהל תיקים. חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות מגדיר "ייעוץ השקעות" כדלקמן: "מתן ייעוץ לאחרים בנוגע לכדאיות של השקעה, החזקה, קניה או מכירה של ניירות ערך ונכסים פיננסיים. משווק ההשקעות משמש בתפקידו כיועץ ההשקעות, מספק שירותי ייעוץ השקעות, אלא שיש לו קשר כלשהו לנכס פיננסי, אחד או יותר. לדוגמא, משווק השקעות העובד בחברת ניהול תיקים שיש לה חברת קרנות נאמנות.

"מנהל תיקי השקעות" מוגדר כדלקמן: "...ביצוע עסקאות, לפי שיקול דעת, לחשבונם של אחרים." כאמור, מעצם ההגדרה, מנהל תיקים מפעיל את שיקול דעתו ומבצע בעצמו את הפעילות בחשבונך.

איזה שאלות צריך לשאול את מנהל ההשקעות ומאילו מוקשים עיקריים כדאי להיזהר?

האם קיימת פעילות חיתום?

חלק מבתי ההשקעות בארץ מחזיקים בפעילות חיתום. עובדה זו טומנת בחובה ניגודי עניינים מובהקים. חברת חיתום מלווה חברות המעוניינות להנפיק ניירות ערך בבורסה ועל כך היא מתוגמלת. מצד שני, בתי ההשקעות השולטים בחברת החיתום עלולים לעמוד בניגוד עניינים ברכישת ניירות ערך אלה ללקוחותיהם.

ניגוד העניינים מתחדד עוד יותר כאשר ההבנה בנוגע לאינטרסים המנוגדים מתבהרת. האינטרס של חברת החיתום הוא לשווק את ההנפקה במחיר גבוה ככל שניתן, ואילו האינטרס של בית ההשקעות כגוף מנהל כספי לקוחות הוא לרכוש את ניירות הערך במחיר נמוך ככל שניתן.  בסיכומו של עניין, פעילות חיתום מצויינת לבית ההשקעות אך יוצרת פוטנציאל לפגיעה בתשואת הלקוח.

קרנות נאמנות של בית ההשקעות:

פוטנציאל לניגוד עניינים נוסף, עלול להתגלות במקרים בהם לבית ההשקעות יש מוצרי השקעה משל עצמו, כגון: קרנות נאמנות או תעודות סל. מצב זה עלול להגביר את "המוטיבציה" של מנהל ההשקעות לרכוש עבור תיקי ההשקעות/קרנות ההשתלמות וקופות הגמל אותם הוא מנהל- קרנות נאמנות של הבית, במקום לרכוש ללקוחותיו  קרנות נאמנות של מתחרים. באופן זה מנהל ההשקעות מניב לבית ההשקעות הכנסות , כל שכן אם ירכוש קרנות נאמנות בעלות דמי ניהול גבוהים.

זה המקום להזכיר, כי ניהול חף מאינטרסים מתאפשר בצורה המיטבית כאשר לבית ההשקעות האמון על ניהול השקעות עבור לקוחות, אין מוצרים משלו.

תיק נוסטרו של בית ההשקעות

תיק נוסטרו הינו תיק ניירות ערך פרטי של בית השקעות. ניגוד האינטרסים הפוטנציאלי בסיטואציה זו עלול להיות משמעותי מאחר שבית ההשקעות מנהל חשבון השקעות גם ללקוחות וגם עבור עצמו. כך מתחילות הדילמות והסתירות בשיקול הדעת של מנהל ההשקעות. כך לדוגמא: אם מנהל ההשקעות מאתר השקעה אטרקטיבית, לאיזה תיק יעדיף לרכוש? אם מופיעה מפולת בשווקים ומתקבלת בבית ההשקעות החלטה למכור ניירות ערך, מאיזה תיק יתחילו למכור?  מצב עולם זה מעלה קונפליקטים מיותרים ומסוכנים איתם צריך להתמודד מנהל ההשקעות אשר מנהל את השקעות הבית, לצד השקעות של לקוחותיו, בבואו לנהל השקעות לקוחותיו.

בנוסף, בבואכם לבחור חברת ניהול השקעות שימו דגש לרמת השקיפות של החברה, בנוגע לאופן ניהול ומדיניות ההשקעות. יש לתת את הדעת על גודל החברה, השירותים שהיא מספקת ויכולותיה המקצועיות מבחינת הפרמטרים שלהלן: 

מספר בעלי רישיון, מומחיותם וניסיונם בניהול תיקי השקעות של תאגידים ומוסדות, יכולותיה המקצועיות בניהול תיקים מוסדיים (קופות גמל וקרנות השתלמות) הדורשים פיתוח ושימוש במערכות בקרה ומעקב מתקדמות, שעשויות לשפר גם את הטיפול בתיק הפרטי.

סטנדרטים גבוהים של שירותיות ויחס הוגן ללקוח מעידים על רצינות ומקצועיות החברה, ולכך יש לצפות במהלך ההתקשרות עם מנהל התיקים.

התשלום לחברת ניהול התיקים מורכב מדמי ניהול ועמלות. דמי הניהול נגבים בשיעורי אחוזים משווי תיק ההשקעות. 

לסיכום, בעולם ההשקעות שברובו גנרי, כדאי למצוא את החברה בעלת הערכים המוספים הגבוהים ביותר עבורך כמשקיע:

  1. שקיפות  
  2. פעילות שאינה מערבת ניגודי עניינים של החברה המנהלת (העלולים לפגוע בתשואת התיק שלך). 
  3. ראייה הוליסטית בניהול ההשקעות 
  4. אופן ושיטת הניהול 
  5. מקצועיות ומקצוענות 
  6. שירותיות

 

להיכרות עם הערכים המוספים ושיטת הניהול הייחודית של אינפיניטי, אנחנו מזמינים אותך להיפגש איתנו, ללא התחייבות. השאר פרטיך ונשמח לחזור אליך ולתאם פגישה אישית עם מומחה אינפיניטי

שלחו לנו הודעה

 
 
 
 
כיצד לבחור חברה לניהול תיק השקעות?
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום