אינפיניTIP ארכיון

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש נובמבר 2018

עידן קרון


להורדת המסמך בקובץ PDF לחץ על הלינק שלהלן:

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש נובמבר 2018

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש אוקטובר 2018

עידן קרון


להורדת המסמך בקובץ PDF לחץ על הלינק שלהלן:

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש אוקטובר 2018

תגובה למדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט 2018

דורון קרנר, מנהל השקעות בקבוצת ההשקעות אינפיניטי

16.9.2018

מדד חודש אוגוסט עלה ב-0.1%, בהתאם להערכה שלנו ותוך הפתעה כלפי מטה ביחס להערכות המוקדמות של בנק ישראל (שעמדו על ממוצע של 0.3%).

הסעיפים בהם בלטו עליות מחירים הנם סעיף התרבות והבידור אשר עלה ב 2.1%, וסעיף הדיור אשר עלה ב 0.4% ותרם למדד 0.07%.

מנגד, הסעיפים העיקריים בהם נרשמה ירידה במדד היו סעיף ירקות ופירות אשר ירד ב 2.1%, סעיף הלבשה והנעלה אשר ירד ב- 1.7% וסעיף התקשורת שהשיל 1.2%.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.0%. מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה עלה ב 0.9%, המדד ללא ירקות ופירות עלה ב 0.7% והמדד ללא דיור עלה ב-1.0%.

במקביל פרסמה הלמ"ס את מדד מחירי הדירות שאינו נכלל במדד המחירים לצרכן. בחודשים יולי-אוגוסט עלה מדד זה ב 0.3% ומצטרף לעלייה של 0.8% מחודש קודם. מסתמן כי מחירי הדיור מתייצבים, זאת לאחר מספר חודשים רצופים בהם היו ירידות מחירים.

 לאחר שהיינו עדים לרצף מדדים חיוביים עם נטייה לטווח העליון של הערכות מדד המחירים לצרכן המוקדמות, מדדי יולי ואוגוסט מנמיכים את להבות האינפלציה ומשקפים התמתנות בעליית המחירים. בשנים עשר החודשים האחרונים (אוגוסט 2017 - אוגוסט 2018) עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.2% וכפי שהערכנו נותר בטווח התחתון של היעד השנתי של בנק ישראל. בשנים עשר החודשים האחרונים המדד ללא ירקות ופירות עלה ב-1.0%, המדד ללא אנרגיה כמו גם המדד ללא סעיף הדיור עלה ב-0.9% בלבד.

 בין גורמי המאקרו התומכים באינפלציה ניתן למנות את עליית מחירי הנפט והדלקים בעולם אשר משפיעים על סעיף התחבורה באופן ישיר ועל כלל סעיפי המדד באופן עקיף. שוק עבודה חזק והדוק, עם ביקוש עולה לעובדים מייצר לחצים לעליית שכר ומכאן גורם לעלייה בצריכה הפרטית שלרוב גם מלווה בעליית מחירים.

מנגד, המשך צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה, אם כי בעוצמה פחותה מהשנים הקודמות, במקביל להגברת התחרות במשק והגידול בסחר המקוון מהווים גורם ממתן לעליית המחירים. מחירי הסחורות בעולם, להוציא את הנפט, נותרים יציבים ואף חלקם יורדים.

בנוסף, במהלך חודש אוגוסט, בניגוד למגמה של החודשים האחרונים ראינו ייסוף חד יחסית בשער השקל מול הדולר אשר מהווה גורם ממתן לעליית המדד. המשך הייסוף בשקל אף עשוי להביא לירידת מחירים בחודשים הקרובים.

במבט קדימה, אנו מעריכים כי האינפלציה עד סוף השנה תוותר ברמתה הנוכחית ואולי אף תתמתן מעט, תוך ניסיון השארות בטווח התחתון של יעד בנק ישראל אשר עומד על 1%. עם זאת, המשך תהליך הייסוף בשער השקל יביא להתמתנות המחירים והאטה באינפלציה.

באשר לריבית בנק ישראל, אנו דבקים בהערכתנו כי הוועדה המוניטרית לא תמהר להעלות את הריבית, על אף המצאות האינפלציה בטווח התחתון של היעד, וכי עלייה בריבית תתרחש רק לאחר מספר חודשים בהם נראה עליית מחירים נוספת תוך התבססות האינפלציה בתוך טווח היעד השנתי העומד על 1%-3%.  

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש ספטמבר 2018

עידן קרון

להורדת המסמך בקובץ PDF לחץ על הלינק שלהלן:

לוח אירועים כלכליים צפויים לחודש ספטמבר 2018

Page 1 of 49  > >>

מידע ומחקר
אינפיניTIP ארכיון
כניסה לחדר הפרטי שלי
לקביעת פגישה אישית חינם עם מומחה אינפיניטי
מחקר ומידע
חינוך פיננסי TV
אינפיניטי דיגיטלי
לוח ארועים כלכליים
תגובה למידד המחירים לצרכן
ריבית בנק ישראל
אינפיניטי תקשורת ופרסום