בזמן ששתי המעצמות הגדולות בעולם, סין וארצות הברית מתכתשות ביניהן, יש מי שמנצל את המצב וזוכה מן ההפקר

לפני כעשרה ימים התבשרנו כי חברת האצ'יסון הסינית נשרה בשלב הסופי של המכרז להקמת מתקן ההתפלה בדרום הארץ, מכרז בו זכתה IDE. ההשתתפות הסינית במכרז היא לא מקרית, אלא חלק מתוכנית על ארוכת טווח של המדינה מאסיה – "סין 2025".

במסגרת התוכנית, הענקית האסיאתית שמה לה למטרה להפוך מעצמה טכנולוגית גלובלית שמהווה תחרות אמיתית לארה"ב ומתיימרת להחליף אותה כמעצמה הגדולה בעולם.

כדי לקדם את התוכנית, משתמשת סין בבנקים המקומיים על מנת להזרים מימון זול ונוח לחברות ממשלתיות ופרטיות. אלה בתורן ישקיעו את הכסף בתשתיות, חברות ונכסים אסטרטגיים ברחבי העולם, אם דרך השתלטות על חברות או באמצעות גישה למכרזים. המימון הזול מהווה לחברות הסיניות יתרון מובנה המתבטא ביכולת שלהן להגיש הצעות מחיר זולות משמעותית ביחס למתחרות המקומיות, והן אכן מנצלות זאת.

אם נרצה לסמן את החוליות החלשות היכולות להוות מטרה אידיאלית לסינים, הרי שמדובר במדינות ובגופים קונצרנים אירופאיים. אירופה סובלת כבר שנים מכלכלה רעועה המתבטאת בצמיחה נמוכה ודמוגרפיה רעה. חלק לא מבוטל מהכלכלות האירופאיות נסמכות בעיקר על תוכניות הרכישה של ה-ECB שמתוקצבות מהכיס של משלם המיסים הגרמני.

משבר הקורונה, המעצים עוד יותר את הבעיות בגוש היורו, עורר את התיאבון אצל הסינים שרואים את המחירים הנוחים בהם נסחרות כיום החברות והמצוקה הפיננסית אצל חלקן ומריחים הזדמנות להאיץ את תכניתם.

אחד הסקטורים הפוטנציאליים להשקעה מצידם של הסינים הוא סקטור הטלקומיוניקציה, שצפוי לעבור שדרוג של ממש בשנים הקרובות עקב פריסת תשתיות והטמעת טכנולוגיית ה-5G ברחבי העולם.

בארצות הברית מבינים את הסיכון וההשפעה של השתלטות סינית על חברות וסקטורים מערביים על הטווח הארוך. הועדה האמריקאית לבחינת השקעות זרות ((CFIUS עובדת שעות נוספות ופועלת כבר מספר שנים לעצירת ההשתלטות הסינית על חברות וסקטורים מערביים. דוגמא קלאסית לכך היא הקמפיין האמריקאי להרחקתה של Huawei  הסינית מכמה שיותר שווקים מערביים. Huawei היא אחת משלוש החברות המובילות בעולם בהקשר של פיתוח הציוד המקיף לטכנולוגיית ה-5G. המכשור שלה נחשב אמין וזול ביחס למתחרות והממשל בוושינגטון רואה בכך איום לאומי בטחוני.

בנוסף, פועלת ארצות הברית מול ידידותיה מהמערב במטרה לשכנען לפעול כמוה ולהגביל את ההשקעות הסיניות אצלן בבית. רק לפני מספר ימים קראה הנציבה האירופית לתחרות לממשלות גוש היורו לפעול לרכישת חלקים מחברות הנמצאות בקשיים, כדי שאלה לא ייפלו לידיים זרות.

מהסתכלות על הנתונים נראה כי הצעדים המערביים לחסימת ההשקעה הסינית במערב עובדים – ההשקעה הסינית בחברות בגוש היורו יורדת זה השנה השלישית ברציפות. בעוד ב-2016 ההשקעות הסיניות באירופה הגיעו ל-42 מיליארד דולר, ב-2019 הן כבר צנחו עד ל-14 מיליארד דולר בלבד.

זו שיוצאת וזו שנכנסת

המהלך של האמריקאים להרחקת Huawei מהשוק המערבי מספק הזדמנויות אדירות לחברות המערביות שכן הוא מפנה נתח שוק גדול. מי שמצליחה לנצל את המצב עד כה ותופסת אט אט את מקומה של Huawei בהקמת ואספקת החלקים לרשתות התקשורת בעולם היא חברת Ericsson.

לאחר שבשנים האחרונות נראה היה שהחברה השבדית מאבדת מהרלוונטיות שלה, היא ביצעה קאמבק טכנולוגי מרשים ע"י תוכנית התייעלות נרחבת והשקעה בטכנולוגיות עתידיות. תוכנית ההתייעלות כללה פיטורים של כ-15,000 עובדים מהסגמנטים המשניים של החברה והעסקה של 3,000 מהנדסים במקומם. כיום מעסיקה החברה כ-100,000 עובדים בכל העולם, כאשר מתוכם 25,000 מהנדסים.

החברה השבדית מפתחת ומייצרת ציוד רשת ותוכנה ומציעה שירותי תקשורת ותפעול. כמו כן, החברה היא מהמובילות העולמיות בשוק תשתיות הרשת עם לקוחות בכל רחבי העולם. בנוסף, מחזיקה החברה באחד המאגרים הגדולים ביותר בעולם לפטנטים החיוניים לתעשיית התקשורת ולדור ה-5G.

בשנתיים האחרונות החליפהEricsson  את Huawei כנותנת שירות וספקית המכשור לרשתות התקשורת במספר לא מבוטל של מדינות מלבד ארצות הברית – גרמניה, ארגנטינה, דנמרק, נורווגיה, אנגליה וקנדה  – כולן פעלו ופועלות לניתוקה של הענקית הסינית מרשתות התקשורת המקומיות שלהן (הן עקב החשש מריגול סיני והן מהפחד מסנקציות אמריקאיות), והחלפתה בחברה השבדית. רק בשבוע האחרון זכתה Ericsson בחוזה להקמת התשתיות ואספקת המכשור לדור ה-5G  בקנדה על חשבונה של Huawei (שתפעלה את הדור הרביעי במדינה) והגיעה לסיכום עםTelefonica Deutschland  הגרמנית לאספקת מכשור דומה. החברה פועלת גם במזרח הרחוק, כאשר קיימים חוזים עם מספר לא מבוטל של מדינות אסיאתיות, כולל חוזים שנחתמו לאחרונה עם שלוש ספקיות הרשת הגדולות בסין.

Ericsson מחזיקה בלמעלה מ-90 חוזים והסכמים מסחריים לאספקת מכשור ושירות לתשתיות הדור החמישי והיא הספקית היחידה הפועלת בכל היבשות. החברה פועלת כיום בשני סגמנטים עיקריים – רשתות תקשורת (כ-70% מפעילות החברה) ושירותים דיגיטלים (כ-17% מהפעילות). ברבעון הראשון של 2020 הכנסות החברה צמחו ב-2%, כאשר ההכנסות מסגמנט התקשורת המתפתח צמחו בכ-5% בחישוב שנתי.

לסיכום, המאבק האסטרטגי בין שתי המעצמות הגדולות בעולם, סין וארצות הברית צפוי להימשך ואף להחריף. הסכמי הסחר המתגבשים לא צפויים לפתור את ההתכתשויות סביב נושאי הליבה ביניהן, לפחות לא בטווח זמן הנראה לעין. כאשר חברות משני הצדדים נפגעות מסגירת שווקים פוטנציאליים עבורן והקמת חסמים משמעותיים לחדירה לשווקים, בתוספת הפגיעה הפיננסית שמסב להן משבר הקורונה, יש כאלה שזוכות מן ההפקר ומנצלות את המצב להבטחת עתידן בעשור הקרוב.

Ericsson היא רק אחת מהן.

הכתבה פורסמה לראשונה בגלובס >> https://bit.ly/3vVGFnT

*אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי. המידע המפורסם אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. חברה ו/או לכל חברה קשורה אליה אין אחריות לכל נזק ו/או אובדן ו/או הפסד ו/או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף שייגרמו למי שמסתמך על האמור בפרסום זה, כולו או חלקו. הזכויות בפרסום זה שמורות לאינפיניטי ואין לעשות בו או בחלקים ממנו כל שימוש מסחרי ו/או להעתיקו, להדפיסו ו/או להפיצו ללא קבלת אישור מפורש מאינפיניטי.